Як змінився за 29 років український Маріуполь у порівнянні з радянським Ждановим

Маріуполь – одне з міст на Донбасі, яке вражаюче змінилося на краще протягом останніх шести років незалежності України

Дмитро Петрак

За радянських часів протягом 1948–1989 років Маріуполь мав назву Жданов на честь партійного й державного діяча СРСР Андрія Жданова – автора "ждановщини", ідеології переслідування діячів науки та культури, які не дотримувалися настанов Компартії. Історичну назву, Маріуполь – місто Марії,  повернуто 13 січня 1989 на прохання жителів.

Фото: zi.ua

Площа Свободи у Маріуполі

Головною площею Маріуполя була площа Леніна, яку перейменували на Площу Свободи після декомунізації. А пам'ятник Леніну повалили.

Минулого року почалася її реконструкція, яка вже добігла кінця, за кілька тижнів у вересні відбудеться урочисте відкриття.

Оновлена площа буде родзинкою міста. 

На площі буде меморіал і високий арт-об'єкт "Дзвін миру", під яким на граніті викарбують напис "Свобода", також буде облаштовано 36-метровий пішохідний арочний фонтан зі струменями заввишки 3,5 метра з різнокольоровою підсвіткою. Діти і дорослі можуть ходити по спеціально передбаченій пішохідній зоні всередині фонтану.

Крім цього, на площі побудували будівлю з великим фуд-холом, громадським туалетом і технічними приміщеннями.

Міська влада планує використовувати площу для концертів, театралізованих вистав, проведення ярмарку, встановлення новорічної ялинки і ковзанки. 

Грецька площа у Маріуполі

До 2017 року вона мала назву Адміністративна площа, також серед її колишніх дорадянських назв – Покровська і Сінна.

Так площа виглядала у радянські часи.

А такий в неї вигляд зараз – кілька років тому площу реконструювали. Роботи профінансувала благодійна організація "Фонд Бумбураса" на 10 млн гривень, ще 1,4 млн вклав Фонд розвитку Маріуполя, а за кошти міської ради (4,2 млн грн) провели озеленення площі.

Маріупольський міський сад

Кінотеатр "Комсомолець" у Маріуполі

Маріупольський Драмтеатр

Фото: mariupolrada.gov.ua

Готель "Континенталь" – ДК "Молодежний" у Мариуполі

Ця будівля – одна з найстаріших у місті, їй більше 123 років. Архітектор невідомий.

Фото: mariupolrada.gov.ua

Маріупольці люблять історичні будівлі свого міста, адже пам'ятають, що Маріуполь не завжди був радянсько-промисловим. Старе приморське місто мало витончені будівлі, які створив відомий архітектор Віктор Нільсен, тут народився і ріс художник Архіп Куїнджі, жив і працював відомий в Маріуполі лікар на ім'я Сергій Ґампер, судовласник і купець Петро Регір та багато інших славетних історичних особистостей. На жаль старий Маріуполь зникає, будівлі, що могли б позмагатися з архітектурною спадщиною Львова, руйнуються і стають будинками-привидами. 

Це будинок Гампера.

Це просто будиночки, які можна зустріти у старій частині міста.

Фото: @innakormilkina

У мережі маріупольці створили декілька груп, присвячених історії і архітектурі міста. Найпопулярніші - "Старий Маріуполь" і "Фотолітопис Маріуполя".

У групі "Старий Маріуполь" регулярно з'являються колажі у форматі "було-стало". Їх публікує Олександр Бутт.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Маріуполь