Вибори в Держдуму в "ЛНР": Чому Росія вчергове використає і викине мешканців Донбасу

Путінська провладна партія "Єдина Росія" вже втратила довіру росіян і намагається поповнити свій електорат мешканцями окупованого Донбасу. Але з ними станеться те саме: їх використають і викинуть на смітник

Дмитро Петрак

На окупованій Луганщині щосили готуються до майбутніх вересневих виборів до Держдуми Росії: власників російських паспортів всіляко обробляють та задобрюють, а також стимулюють отримати "СНИЛС" (індивідуальний страховий номер, – ред.), обіцяючи всілякі виплати та привілеї в майбутньому. За спостереженнями Depo.Донбас, голосувати на російських виборах більше хоче населення від 50 років, а не цікавиться цією московською оборудкою молодь. 

 

Розповідаємо, хто і куди відправиться голосувати, чи можна це буде зробити, не виїжджаючи на Росію, а також чи збираються взагалі голосувати жителі окупованого Донбасу і які панують настрої в окупації.

 

Вибори у Держдуму в "ЛНР": Як забезпечити явку

 

Вибори в Держдуму відбуватимуться протягом трьох днів: з 17 по 19 вересня. Вперше за 7 років окупації участь у просійських виборах візьмуть власники російських паспортів, які проживають в "ДНР" і "ЛНР".

 

Це не нова російська тактика залучення виборців з "сірих територі", які мають паспорти з двуголовим орлом: голосують на виборах РФ мешканці окупованого Придністров'я, Абхазії, Південної Осетии – там прямо на місцях відкривають виборчі дільниці. На території "ЛНР" і "ДНР" Росія виборчі дільниці відкривати не наважилася, ці утворення РФ не визнала.

 

Усі балакучі голови Путіна кажуть, що це територія України, тому навіть у виборчому процесі мешканцям окупованого Донбасу доведеться постраждати: або виїжджати у Ростовську область, або пройти бюрократичні процедури з оформлення "СНИЛС", реєстрації на сайті держпослуг і голосувати онлайн, якщо вийде.

 

Луганськ напередодні виборів у Держдуму. Фото: Stanislav Tsykalovskyi

 

У Ростовський області готують до 50 виборчих дільниць, на яких зможуть висловити своє волевиявлення "нові росіяни" з Донбасу. Виборчі пункти розташовані в прикордонних містах і районах.

 

На території "ЛНР" і "ДНР" відкрили більше 200 "інфоцентрів", обладнаних комп’ютерною технікою і точками Wi-Fi. Там можна буде проголосувати, не виїжджаючи на Росію. Для цього необхідно подати заяву на голосування, маючи підтверджений аккаунт на російському порталі "держпослуг", який буде доступний, якщо оформити "СНИЛС". Репетиції таких голосувань вже відбулися. У дні виборів, 17, 18 і 19 вересня "інфоцентри" будуть працювати з 08:00 до 20:00.

 

На початку цієї передвиборчої авантюри пропагандисти з Росії розповідали, що у голосуванні візьмуть участь 100-150 тисяч мешканців "ЛНР" і "ДНР", хоча власників  російських паспортів на Донбасі близько 600 тисяч. Важливий момент – мешканці "ЛНР" і "ДНР" вважаються виборцями Ростовської області. Станом на 7 вересня на онлайн голосування там зареєструвалися лише 252 247 виборців (7,9% від загальної кількості виборців області), скільки з них є мешканцями з ОРДЛО – не повідомлялося.

 

Подати заяву на онлайн голосування на порталі держпослуг можна тільки до 13 вересня.

 

Єдині в окупації, хто не може спиратися на власні бажання – бюджетники. Їх доставлятимуть на дільниці в Ростовську область автобусами. Списки складають в згаданих вже "інфоцентрах", на окупованій частині Луганщини їх 140.  "З 17 по 19 вересня трансфер до виборчих дільниць в Ростовській області для тих, хто заздалегідь подасть заявки в інфоцентри, буде безкоштовним", – запевняють в ОРЛО.

 

Що очікує на мешканців "ЛНР" у дні виборів у Держдуму: Черги на кордоні, залякування

 

На окупованому Донбасі навіть не постає питання, за кого голосувати - на цій території "піариться" тільки "Єдина Росія". Хоч і зовнішньої реклами немає, депутати-єдинороси вже протягом кількох місяців регулярно бувають в Луганську і Донецьку, проводять усілякі форуми, проросійські заходи, фестивалі, аби тільки привернути увагу.

 

В "ЛНР" сьогодні функціонують три пункти пропуску на кордоні з Російською Федерацією: "Ізварине", "Червонопартизанськ" і "Довжанський". Найбільш завантажений з них – "Ізварине", на двох інших пунктах пропуску черги значно менші.

 

"На Ізвариному сканують і шмонають машини і людей, це просто жах! Ми просиділи 7 годин, і це ще не межа! Що тут буде під час виборів на Росії – уявити страшно! Сподіваюся, розсудливі люди і ті, у кого справи не горять, залишаться в ці дні вдома і не будуть ломитися на Росію", – пишуть луганчани в соцмережах.

 

Луганчани закликають в дні виборів на Росії утриматися від перетину даних пунктів пропуску: з 17 по 19 вересня ці КПВВ, найімовірніше, будуть перевантажені автобусами з донбаським електоратом, що прямуватиме на ростовські виборчі дільниці. Жителі Донбасу радять перенести важливі справи і поїздки на інші дати, щоб даремно не простоювати в великих чергах.

 

Незважаючи на оптимістичні настрої кремлівських кураторів, насправді на окупованому Донбасі бажаючих голосувати на виборах в Держдуму РФ не так вже й багато. У мережі регулярно з’являються і дописи мешканців окупації і відео, в яких вони кажуть, що "Єдиній Росії" потрібен лише їхній голос, а на те, як вони в злиднях живуть – байдуже.

 

Луганськ, Театральна площа. Фото: Stanislav Tsykalovskyi

 

Кремль змушує "владу "ЛНР" тиснути, перш за все, на співробітників бюджетної сфери. Цю категорію людей примусово змусили робити "СНИЛС", тепер їх же змушують брати участь у голосуванні, найчастіше – під загрозою звільнення.

 

"Я працюю вчителькою в школі. Нас насильно змусили "СНИЛС" робити, реєструватися на "держпослугах". Тепер сказали: хто не братиме участі у виборах до Держдуми, того звільняємо. Пригрозили, що перевірять голос кожного. З нас вимагають фотографії екрану або скріншоти, де видно, що відданий голос за "Єдину Росію", ясна річ!" – розповіла Юлія, мешканка Алчевська (ім'я на її прохання змінено).

 

Однак є на Донбасі і люди, обдурені російською пропагандою, які щиро вірять (або роблять вигляд) в те, що участь жителів окупованих територій зможе щось змінити в житті окупованого Донбасу. "Нам дали громадянство РФ, а тепер і право голосувати на виборах, то може бути, скоро і візьмуть Донбас до складу Росії. Тоді ми перестанемо бути нікому не потрібними", – вважає одна з мешканок Луганська, місцева пенсіонерка.

 

Чому Росія після виборів вчергове використає і викине мешканців Донбасу

 

Партія Путіна вже 20 років робить це з "офіційними" росіянами – використовує і викидує, а чиновники-назначенці чи обранці тільки наживаються, отримуючи посади, і забувають про своїх виборців. Простори РФ абсолютно злиденні, люди ледь виживають, але про це не кажуть на федеральних каналах.

 

Представник пересленців Донеччини в Тристоронньої контактній групі Сергій Гармаш вважає, що територія окупованого Донбасу буде використана для фальсифікації російських виборів. 

 

"Це питання до росіян - могли б вони проконтролювати прозорість, демократичність цих виборів, або ця територія використовується лише для фальсифікації російських виборів нинішніми російськими властями в їхніх інтересах? Жителів Донбасу використовують для отримання російською "партією влади" потрібної кількості голосів. Це також говорить про слабкість позицій нинішньої російської влади, якщо вона змушена йти на такі заходи. Але якщо росіяни будуть небайдужі до того, що їхнє волевиявлення може спотворитися, це може підірвати владу Путіна", – зазначив Гармаш в інтерв'ю "Голосу Америки".

 

Врешті, результати голосування на "виборах" до Держдуми РФ на окупованому Донбасі будуть юридично нікчемними на міжнародному рівні. Завдання української дипломатії зараз залучитися підтримкою і домогтися, щоб цей акт плебісциту не визнала міжнародна спільнота.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Луганськ