Атака на заставу: Як луганські прикордонники шість років тому зупиняли "ЛНР" (ФОТО, ВІДЕО)

На світанку 2 червня 2014 року російські бойовики розпочали атаку на Луганський прикордонний загін, який базувався біля кварталів Мирний та Зарічний. Українські прикордонники 8 годин тримали оборону під Гімн України та "Воїни світла"

Depo.Донбас

Вранці 2 червня 2014 року у Луганську відбулася мабуть одна з найдраматичніших подій цієї війни - напад близько 500 бойовиків "ЛНР" на прикордонний загін, який росташований прямо у спальному районі міста у кварталі Мирний.

Теріторія загону з православною капличкою знаходиться у низині і оточена бегатоповерхівками з двох боків, а позаду неї - окружна дорога і степ. Прикордонники - були давніми сусідами місцевих мешканців, вони і самі всі луганчани. За усі роки незалежності України не було жодного конфлікту між військовими і цивільними. В гаю біля прикордонзастави люди відпочівали на свята, смажили шашлики, грали, гуляли з дітьми. До того часу, поки Луганськ не перетворили на "ЛНР".

Мешканців цього тихого і мальовничого району о 4-й ранку розбудили постріли, а на території виникла пожежа.

У квартири деяких жителів просто увірвалися озброєні бойовики і зробили з їхніх помешкань вогневі точки. Територію загону як на долоні видно зверху, чим і скористалися нападники, вмостившись на дахах будинків і обстрілюючи прикордонників з гранатометів.

Разом з бойовиками були і російські журналісти, які нахабно спотворювали те, що відбувається. По російським телеканалам передали, що це прикордонники і "правосєкі", почали вранці обстрілювати квартал Мирний, а "апалченці" захищали мешканців. Не зрозуміло тільки, як той, хто обороняється, може вести наступальні дії і чому на відео бойовики ховаються за житловими будинками? До сих пір росіяни вірять у цю брехню, цей факт ні для кого не секрет. Але того дня луганчани-очевидці були шоковані тим, що говорять про штурм застави пропагандисти.

Після 30 хвилин перемир'я, яке близько 13:00 було досягнуто за підтримки громадських активістів і небайдужих громадян, бойовики відновили штурм будівлі прикордонного загону. Вже вранці з'явилися перші поранені серед нападників. Бойовики прикривалися дітьми, щоб відійти на іншу позицію.

Прикордонники героїчно тримали оборону під Гімн України, який більше восьми годин лунав з гучномовців. Це було востаннє, коли у Луганську чули слова гімну.

Бойовики розташувалися в житлових кварталах поблизу військової частини, стріляли з автоматів, мінометів і гранатометів. За офіційними даними, 10 прикордонників були поранені, четверо - у важкому стані, про втрати бойовиків достеменно нічого не відомо.

Вже тоді луганчани казали, що столична влада залишила прикордонників сам на сам з нападниками. Екс-голова служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж підтвердив, що в Держприкордонслужбі, з керівництвом якої він спілкувався, інформували владу про напад ще вночі. Згодом силами АТО прикордонникам був направлений винищувач, який тільки розсіяв нападників, однак не було задіяно спецпідрозділ.

За інформацією прес-секретаря АТО Владислава Селезньова, авіація знищила біля оточеного бойовиками Луганського прикордонного загону дві мінометні батареї терористів. Навіть якщо так і відбулося, цього точно було недостатньо.

Того ж дня за повідомленням очевидців, терористи намагалися збити український літак з переносного зенітного ракетного комплексу, але не потрапили в нього, а потрапили в будівлю ОДА, підбивши вікно.

Одразу стало відомо про загибель двох осіб. Однією з них виявилася "міністр" охорони здоров'я "ЛНР" Наталія Архипова, а згодом стало відомо, що другий загиблий - пошуковик, ветеран Афганської війни Олександр Гізай, який симпатизував "ЛНР". Також повідомлялося про багатьох поранених.

Оскільки над Луганськом тоді дійсно літав військовий літак, російські ЗМІ підхопили і зробили основною версію про те, що це був авіаудар. "Хунта бомбить Луганськ" - приблизно така істерика була на пропагандистському телебаченні. Але камери спостереження, що зафіксували момент вибуху, точно показали, що стріляли не з повітря, а з землі - зі сторони парку.

Те саме видно на розкадровці відео.

Російський військовий експерт Павло Фельгенгауер заявив, що вибух в ОДА у Луганську не має ознак авіаудару.

"Очевидно, що авіанальоту на Луганськ не було. Дірочка, залишена снарядом в будівлі, зовсім невеличка. Якби авіабомба була пущена з літака, мінімум половини будівлі не було б. Швидше за все, "ополченці" самі пустили снаряд з землі", - сказав він.


За версією прес-офіцера антитерористичної операції Олексія Дмітрашковского, вибух в відбувся всередині будівлі, обстрілу зовні не було.

Але зробити достеменний аналіз і розслідування події не можливо. До міста трагедії не допустили міжнародних, і, звісно, українських спеціалістів.

Тим часом прикордонники продовжували відстоювати свою заставу. Вони здалися після перемовин тільки 4 червня і вийшли, залишивши будівлю. Їх командування назве це "рішенням про передислокацію" і повідомить про знищення трьох бойовиків, гранатомету і автомобілю з боєприпасами.

Цього ж дня бойовики узяли штурмом військову базу Нацгвардії в Луганську. Військові вийшли, зброя дісталася бойовикам.

Після цих страшних днів з Луганська почали виїжджати перші мешканці, перетворюючись на переселенців. Залізничний і автовокзал були переповнені вже ввечері 2 червня.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Луганськ