Різки, хресний хід і порожні аптеки: Як борються з коронавірусом в окупованому "ЛНР" Алчевську
Коронавірус в Україні не здає своїх підступних позицій, лютує він і на окупованому російськими бойовиками Донбасі. Журналіст Depo.Донбас поспілкувався з мешканцями непідконтрольного Алчевська Луганської області та дізнався, як люди в окупації виживають всупереч смертельній небезпеці при тотальній бездіяльності "влади"
Незважаючи на переповнені палати лікарень і чималу смертність, в "ЛНР" місцева "влада" вдає, що в "республіці" все добре. Судячи зі статистики, "ЛНР" перемагає COVID-19 або взагалі не немає нових випадків зараження, або ж вони поодинокі. Те саме можна сказати і про смертність. Навіть в сусідній "ДНР" офіційні дані виглядають більш правдиво.
Доведеться розщедритися на 30-40 тисяч: як в "ЛНР" лікують від COVID-19
Однак вже і від кремлівських босів правду важко приховати: в "ЛНР" через дефіцит ліків і ліжко-місць значно підвищилася смертність від коронавирусу. Ось тільки самого діагнозу "коронавірус" в лікарнях цураються як вогню: майже всім, загиблим від недуги, в посмертному епікризі пишуть "пневмонія".
Окупований Алчевськ на Луганщині раніше вважався розвиненим індустріальним центром: медицина тут була на рівні не гірше, ніж в обласному центрі. Сьогодні в алчевських лікарнях палати переповнені, хворі лежать і в коридорах. Втім, більшу частину пацієнтів з підозрою на "ковід" відправляють лікуватися додому: в лікарнях вільних місць немає, та й точний діагноз встановити нема чим.
"Тести на коронавірусну інфекцію роблять тільки в Луганську (і то, за чутками, звідти на Росію возять у лабораторії). У нас немає не тільки тестів на "корону", у нас навіть немає антибіотиків банальних", — розповідають співробітники інфекційного відділення Алчевської ЦМЛ на умовах анонімності.
За її словами, більшу частину відділень в місті довелося перепрофілювати під пацієнтів з підозрою на коронавірус, для цього довелося скоротити ліжка не на користь лікування інших патологій.
"У нас і в кардіології скоротили ліжка, і в урології і в інших відділеннях. Скасовано всі планові операції", — продовжують в алчевській лікарні.
Через підвищене навантаження в медичній сфері фіксується великий відтік кадрів: медики перехворіли, не витримують таких умов, звільняються, їдуть на Росію. За такі мізерні гроші – 8-10 тисяч російських рублів (3100-3800 гривень), ніхто життя ризику піддавати не хоче.
За словами пропагандистів, свіжі "гумконвоі", які прибули на днях в "ЛНР", були буквально нашпиговані тоннами потрібних ліків і сучасного медобладнання. "Це в основному препарати для невідкладної допомоги, для інтенсивної терапії. Пересічний же громадянин буде змушений розщедритися тисяч на 30-40 рублів (11500-15000 гривень) за курс лікування від коронавирусу або пневмонії", – коментує ситуацію в місті джерело в Алчевській ЦМЛ.
За словами знайомих з ситуацією жителів міста, сьогодні в 80-тисячному Алчевську працюють лише дві бригади швидкої допомоги, яку доводиться чекати годинами.
"Захворів зять, зник нюх, температура піднялася до 39°С, кашель. Викликали "швидку", вона їхала п'ять годин. Вкололи жарознижувальне, і сказали зранку йти в поліклініку. Наступного дня прийшла дільнична, жахнулася, викликали ще раз швидку. Привезли в лікарню, там сказали: місць немає, лікуйтеся вдома", – розповідає Людмила, мешканка Алчевська.
Як розповідає жінка, лише завдяки зв'язкам, вдалося покласти родича в переповнену лікарню. У її родича лікарі виявили підозру на коронавірус, пневмонію і виписали значний список ліків, який обійшовся майже в 20 тисяч російських рублів (близько 7700 гривень). Через тижні три виписали доліковуватися додому.
В "ЛНР" коронавірус "косить" людей, незважаючи на посади і ранги
Поки місцева "влада" імітує бурхливу діяльність і приховує реальну статистику захворюваності COVID-19, по місту невблаганно повзуть чутки про катастрофічну ситуацію. Майже у кожного є знайомий, який вже перехворів на коронавірус, а кожна смерть завжди вивчається крізь "ковідну" призму.
За останній час в Алчевську з відомих в місті медійних персон пішли з життя, зокрема, голова відділу у справах спорту і молоді Віктор Мартинюк, а також колишній профспілковий лідер "АМК" Борис Шевельдін та інші.
Чи став причиною їх смерті коронавірус, або ж ці люди померли від інших ускладнень, ніхто точно сказати не може.
Складна ситуація епідеміологічна склалася і в місцевому Донбаському технічному університеті, який окупанти минулого літа понизили до статусу інституту.
"Кожного тижня вмирає по одній людині точно. Причому не старі, років 50 в середньому. З головного корпусу вже кілька людей, в тому числі проректор. При цьому тести нікому не роблять, карантину ніякого немає (просто сказали "масочку носити"), лікують їх в загальних лікарнях (в реанімації), причому похорони звичайні проходять, навіть оголошення дають, щоб люди приходили з коронавірусними прощатися. Типу рулетка - ходиш в універ на роботу і чекаєш, хто ж на наступному тижні "крякне", – коментує ситуацію один із співробітників університету.
Коли у вільній Україні уряд приймає не завжди приємні, але необхідні заходи по боротьбі з коронавірусом, такі як карантин вихідного дня, або інші обмеження, то в окупації особливих заходів по боротьбі з COVID-19 запроваджувати і не думають. Щоб "не розхитувати човен", та й ресурсів на це особливо немає.
Як розповіли місцеві мешканці, основні заходи боротьби з коронавірусом в Алчевську – це повернутий із середини осені масковий режим і деякі додаткові обмеження.
"Маски так, всіх носити зобов'язали. Що ще? Кафе і ресторани працюють тільки до 19:00... Школярі навчалися вдома, зараз начебто знову на очну форму перевели. Скрізь антисептики в магазинах і закладах стоять, але ними ніхто не користується. У маршрутках нібито проводять дезінфекцію, але по факту їдеш з заводу зі зміни, як оселедець в бочці, половина без масок, дихають, кашляють, пітніють ... Заразитися, звичайно, боюся. А що поробиш! І жити треба і працювати... Хоча і страшно", – розповів А., співробітник Алчевського металургійного комбінату.
Я в окупованому Алчевську "поліція" та "козаки" "ЛНР" борються з коронавірусом
Що загрожує сміливцям, які вирішили прогулятися по супермаркету або прокотитися в маршрутці без захисної маски?
В Алчевську на виконання "указу" так званої "надзвичайної протиепідеміологічної комісії" представники "МВС ЛНР" спільно з завжди нетверезими "козаками" проводять регулярні рейди по виявленню порушників маскового режиму.
"Люди в погонах і папахах зупиняють громадський транспорт, і роблять "ревізію" пасажирів. Тих, хто без масок, висаджують геть. Пасажирів поки не штрафують, хіба що "козаки" погрожують іноді різками відшмагати (не знаю, жартують чи ні). А ось водієві маршрутки за недбайливих пасажирів доведеться заплатити штраф у розмірі від 1000 російських рублів, (близько 385 гривень, – Ред.) або більше, якщо порушення вдруге скоєно. А ще РПЦ МП молебни та хресні ходи постійно проводять проти пандемії", – розповів А., житель Алчевська.
Представники Московського патріархату в Алчевську проводять хресні ходи регулярно. Якщо на початку минулої осені молебнами і хресними ходами хотіли покращити опалювальний сезон, то з весни 2020 року циими релігійними заходами кілька разів на місяць борються проти коронавирусу.
Озброївшись іконами і корогвами, представники священики збирають паству, яка здебільшого складається з добровільно-примусово загнанних працівників бюджетної сфери, а також школярів. Далі масовка йде центральними вулицями міста з Свято-Георгіївського храму в Свято-Миколаївський або навпаки. У віддалені місця, наприклад, до хреста, встановленого на в'їзді в Алчевськ, віруючих підвозить спеціальний автобус. Протягом хресного ходу віруючі вимовляють спеціальні молитви, в яких просять вищі сили допомогти місту подолати підступну пандемію.
Тим часом більшість жителів окупованого Алчевська носять маски неохоче, незважаючи на загрозу захворіти або померти: від коронавирусной паніки вони просто втомилися.
У міській лікарні пропонують безкоштовно привитися від грипу російською вакциною "Флю-М", вона прибула з гумконвоєм. Полиці аптек також порожні: за словами алчевців, зараз не можна вільно купити навіть банальну аскорбінку, не кажучи вже про антибіотики.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Луганськ