Муженко розповів, як штурм Іловайська в серпні 2014 завадив звільнити Луганськ
Колишній начальник Генерального штабу, генералом армії України Віктор Муженко розповів, що штурм Іловайська в серпні 2014 року завадив звільнити від російських окупантів Луганськ
Муженко заявив, що був відпочатку проти іловайської операції.
"Я був із самого початку проти цього. Зокрема й проти такої посиленої уваги в ЗМІ. Ця операція не мала того значення, яке їй приділялось. Тоді планувалось звільняти Луганськ. Не було б Іловайська — був би звільнений Луганськ. А якби звільнили Луганськ, то не було б ніякої "ЛНР"", - сказав Муженко в інтерв'ю газеті "День".
Він нагадав, що сили АТО вже займали домінуючі висоти в Камброді (район Луганська - ред.) з якого весь Луганськ був як на долоні.
"Навіть при відході ми повинні були закріпитись по лівому березі річки Лугань, а зрештою відкотились аж за Сіверський Донець по Щастю і Станиці Луганській. Отже, в кінці серпня початку вересня було завдання відійти на рубежі по річці Лугань і у такий спосіб Камброд, який має стратегічне значення, був би під контролем українських військ. Відповідно ситуація в Іловайську, оточення наших військ там відволікло наші зусилля і резерв", - додав Муженко.
Він зазначив, що у зв’язку з цим основні зусилля сил АТО були спрямовані на південь, на захист Маріуполя. Крім того, були великі проблеми комунікацій залізницею, яка керувалась із Донецька.
Муженко вважає, що в штурмі Іловайська не було потреби.
"Він нам нічого не давав. Звичайно, це був вузол через який ішли поставки техніки і озброєння з Росії. Але коли ми перерізали залізницю в районі Кутейнікове (а Іловайськ розташовується вище), в штурмі Іловайська не було сенсу. Йти на оточення самого Донецька за рахунок Іловайська — це був найбільш ресурсно витратний і небезпечний варіант з воєнної точки зору", - зазначив він.
За словами Муженка, прийняло рішення штурмувати Іловайськ керівництво МВС.
"Там були добровольчі батальйони, які ані Генеральному штабу, ані штабу АТО не підпорядковувались узагалі. Керівництву АТО взагалі не була відома точна кількість залучених бійців. Батальйон МВС "Азов" зайшов у Іловайськ і вийшов, "Шахтарськ" зайшов і вийшов. Тобто була дезорганізація, відсутнє управління та планування бою, не налагоджена взаємодія, і як результат — хаос. Неповні роти називалися батальйонами. З військово-професійної точки зору ні командування, ні особовий склад до здійснення воєнних дій підготовленими не були", - підсумував він.
Нагадаємо, що Муженко неодноразово казав про те, що Іловайськ в серпні 2014 року не мав для України стратегічного значення, проте він не згадував звільнення Луганська в цьому контексті.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Луганськ