Між коронавірусом і злиднями: Як Святогірська лавра поставила Донеччину під удар
На Донеччині не змогли попередити скупчення людей у Свято-Успенській Святогірській лаврі, а тепер очікують на спалах коронавірусу
Напередодні Великодня керівник області Павло Кириленко закликав мешканців святкувати вдома, таке саме звернення зробила і поліція Донеччини. Але керівники області не могли не знати, що Святогірська лавра - найбільша культова споруда в області, якою фактично керує РПЦ, і не важко було здогадатися, що саме туди попрямують віряни.
На цьому відео зафільмована служба в лаврі на Великдень, і можна побачити, що люди здебільшого були без масок та не дотримувалися дистанції, цілували ікони та руки священникам.
За різними даними, на службі було від 300 до 400 людей.
Вже потім мер Слов'янська Вадим Лях повідомив, що 90% присутніх на службі у Святогірській лаври – це мешканці самої Лаври.
"Складність полягає в тому, що є близько 400 мешканців лаври. Маються на увазі і священнослужителі, і ті, що проживають в гуртожитку. Відповідно, поліція пропустила тільки близько 50 парафіян, які приїхали на службу. Всі вони були в масках і проходили через пост дезінфекції, який перебував при вході в лавру. На комісії з надзвичайної ситуації будемо розглядати, що ми робимо далі. Тому що розуміємо, в принципі, що 90% відвідувачів - це були жителі лаври", – прокоментував Лях.
Кириленко на селекторній нараді додав, що на території лаври мешкають внутрішньо переміщені особи з окупованих територій. Тобто влада Донеччини могла попередити скупчення людей, бо знала, про ситуацію в лаврі. Можна було не пускати людей на службу, або якщо і пускати, то малими групами з дотриманням дистанції і в масках, не дозволяти масову хресну ходу, але усього цього не було зроблено.
Поліція відкрила кримінальне провадження за ст. 325 Кримінального кодексу України (порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням).
Тепер правоохоронці встановлюють усіх осіб, які перебували в лаврі під час богослужіння, щоб не допустити їхнього виїзду з регіону.
"Фактично, люди, які взяли участь у богослужінні, вже перебувають в ізоляції в межах певної території (оскільки, як я вже зазначав, переважна більшість з них проживає на території лаври). За потреби, у разі зміни ситуації чи погіршення стану їхнього здоров’я, вони будуть переміщені до установи, що визначена як місце обсервації, та отримуватимуть необхідну медичну допомогу. Зараз вирішуємо питання організації тестування учасників богослужіння", – додав Кириленко.
Він нагадав, що Донецька область закрита на в'їзд і виїзд ще з 28 березня.
"Відповідно до наказу, на територію області пропускають лише осіб, які мають постійну реєстрацію на Донеччині, або ті, хто забезпечує життєдіяльність області. Відповідно, і виїхати за межі області без вагомих причин і крайньої потреби, неможливо", - зазначив Кириленко.
В офісі президента тепер кажуть, що Донеччина має бути готовою вже через тиждень очікувати спалах коронавірусу COVID-19 у Святогірську.
Тож очікувати на пом'якшення карантину в регіоні найближчим часом не варто.
Тим часом, поки одним мешканцям області кортіло посвятити паски на розцілувати ікони, іншим вже немає на що жити. У Маріуполі підприємці, що торгували на ринках, оголосили голодування під будівлею міськради. Фермерам немає куди збувати продукцію, молоко вони просто виливають. Підприємці не можуть звільнити працівників, бо це заборонено, не можуть закрити ФОП і зареєструватися у Центрі зайнятості. Натомість мають сплачувати податки і жити у борг.
Вочевидь, це лише "перші ластівки" наслідків карантину, який придушив малий бізнес, позбавив роботи і доходу. Чим довшим буде карантин на Донеччині і в цілому по Україні, тим більше людей опиняться на межі злиднів.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Краматорськ