UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

У режимі "Smart". Коли "порозумнішають" українські міста?

Восени цього року своє 150-річчя відзначив Краматорськ, нинішній адміністративний центр Донецької області. Для містян це привід оцінити, як змінювалося обличчя міста останнім часом, а для експертів - можливість спроектувати стратегії розвитку. Це стосується не лише Краматорська, а й в цілому - українських міст

У режимі "Smart". Коли "порозумнішають"…

Більш ніж половина населення планети – міські жителі. 10 років тому таких було 35 відсотків. Урбанізація стала викликом, що потребує нового підходу в управлінні. Розвиток міських територій в Україні неможливо розглядати без інтеграції у світові тренди та ноу-хау.

Наразі більш ніж 2,5 тисячі міст світу реалізують проекти в режимі "Smart". Ключова їх відмінність – підвищення ефективності менеджменту за рахунок використання інформаційно-комунікаційних технологій. Це забезпечує найвищу якість послуг і життєвий комфорт мешканців.

Основних підсистем Smart City є декілька. Серед них – інтелектуальна транспортна система. Вона оптимізує можливості пересування містом, масово проектуючи доступні для громадян рішення на інформаційних панелях і смартфонах користувачів.

Електронна поліція забезпечує якісне реагування при будь-якому зверненні на пульт диспетчера. Геоінформаційна система моментально відображає місце розташування абонента і автоматично надає варіанти рішень.

Аналогічну систему реагування закладено у форматі Safe сity з єдиним комунікаційним центром надзвичайних служб швидкої, пожежників, газовиків, енергетиків.

Можливості електронної освіти (e-Education) пропонують не просто дистанційне навчання, а персональне відвідування лекцій, не виходячи з дому. При цьому забезпечуються інтерактивні можливості, властиві стаціонарному процесу.

Система електронної медицини (e-Health) передбачає можливості цифрового запису до лікаря, ведення єдиної бази даних пацієнтів, до складу якої входить історія, зроблені раніше знімки, аналізи і проведене лікування. Окремий напрямок – дистанційне лікування, із залученням до системи відеоконференції висококваліфікованих лікарів.

Важливо, щоб всі проекти "Smart" були ув'язані в рамках єдиної концепції в масштабах міста. Цей формат можна порівняти з людським організмом, в якому всі органи і їхні функції унікальні.

Виходячи з цього, приміром, міська система інтелектуального відеоспостереження повинна бути єдиною для користувачів. Нераціонально будувати окрему систему для поліції чи швидкої допомоги.

В Україні формат "Smart" робить перші кроки. У Києві просунулися далі за інших, але при цьому столиці ще далеко до "розумних" міст Європи. Тут є окремі успішні проекти. Такі, як оплата картками проїзду в метро, трамваї чи фунікулері або GPS-маячки в громадському транспорті.

Але цього замало, щоб називатися "розумним" містом. Наприклад, в маленькій Естонії фахівці розробили 20 успішних міжнародних проектів у сфері міського транспорту та медицини.

В наших умовах є сенс починати роботу з вироблення концепції "Розумного міста". Вона повинна враховувати потреби міських служб, запити жителів, організацій, бізнесу, а також перспективи їхнього розвитку.

Йдеться про впровадження системи "Smart" у всіх сферах життєзабезпечення міста: від інтелектуальних світлофорів, до енергетики та водопостачання. Допускаю, що є сенс законодавчо закріпити обов'язкову адаптацію до формату "Smart" при стратегічному плануванні територій громад.

Просування в рамках цього формату в нинішніх умовах є для нас колосальним кроком вперед. Він дозволяє потрапити в європейську парадигму розвитку, із зовсім іншим рівнем послуг.

Повертаючись до Краматорська, зазначу певні дії міста в напрямку руху до статусу "розумного". Серед них – нещодавно відкритий Контакт-центр, де містяни в режимі онлайн можуть повідомляти про проблематику у сфері ЖКГ. Звісно, його функціонал необхідно значно розширювати. Але, знову ж таки, Центр варто розглядати як перший крок.

Не менш важливо перевести у формат "Smart" мислення містян і міської влади. Необхідно переосмислити сутність міського простору. Віддавати пріоритет пішоходам і велосипедистам, створенню рекреаційних зон та електронних послуг. Приміром, у Краматорську для цього вже створюються певні умови.

А втілити окремі задумки на рівні міського проекту можливо за три-чотири роки, з урахуванням активної модернізації інфраструктури.

Формат "Smart City" для України може стати точкою регіонального зростання. Це можливість на практиці перевірити ідеї, визначаючи найбільш життєздатні технології. І тоді наші міста дійсно "порозумнішають".

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme