У Костянтинівці археологи знайшли знаряддя труда, якому майже півмільйона років

У старому кар’єрі цегляного заводу на околицях Костянтинівки краєзнавець знайшов, ймовірно, найдавніше виявлене знаряддя праці людини на сході

У Костянтинівці археологи знайшли знаряд…
Фото: Юрій Коваль

Як передає Depo.Донбас з посиланням на матеріал "Вільного радіо", про це розповів старший науковий співробітник Донецького обласного краєзнавчого музею Юрій Коваль.

Повідомляється, що нові археологічні знахідки ранньої кам’яної доби на Донбасі знайшов місцевий краєзнавець, голова "Східно-Української спілки охорони історії та культури" Олександр Філіппов. Він з 2015 року збирав усі знаряддя з кременю та халцедону зі слідами обробки його людиною у старому кар’єрі колишнього цегляного заводу "Стромінкон".

"Я їх не шукав, знахідка цих речей трапилася випадково. Там раніше несанкціоновано видобували пісок. А неподалік розташована археологічна пам’ятка бронзової доби, і ми побоювалися, що цей кар’єр пошкодить археологічний об’єкт. І те, що побачив в кар’єрі, я зібрав та показав фахівцю",  —  розповідає Філіппов.  

Зазначається, що у кар’єрі ховаються глибші відкладення і зазвичай археологи не можуть докопатися до них, а кар’єр дає таку можливість.

"Серед псевдознаряддя, які мені тоді показав Філіппов, була невеличка серія виробів, антропогенне походження яких не викликало жодних сумнівів. Тобто виявилось, що це реальні речі, зроблені рукою людини — оброблене каміння", — каже співробітник Донецького обласного краєзнавчого музею.

 

Фото: Юрій Коваль

Фахівці попередньо оцінили знахідки краєзнавця як найдавніші в східній частині України свідоцтва перебування людини (віком до півмільйона років).

"Серед знайдених знарядь — конвергентне скребло на великому крем’яному відщепі, два вироби типу "чопперів" та "чоппингів", решта  —  відщепи різних категорій",  —  розповідає Коваль.

Співробітники музею оглянули ділянки кар’єру, де краєзнавець знайшов оброблений кремінь. Для консультації запросили палеогеографа з Києва, докторку географічних наук, професорку Київського національного університету ім. Шевченка Наталю Герасименко. Вона близько 30 років є постійним консультантом усіх археологічних досліджень на пам’ятках кам’яного віку нашого регіону. Для неї підготували археологічні розрізи та зачищені ділянки в різних місцях кар’єру. 

"Деякий час вважалося, що або люди чомусь не приходили на нашу територію. Або проходили, але не залишили давніших слідів.  Ця знахідка "удавнює" перебування прадавньої людини на нашій території майже до півмільйона років",  —  каже представник музею.

Нагадаємо, що під Маріуполем археологи виявили курган, якому близько 5 тисяч років, а в ньому знайшли 9 поховань епохи ранньої бронзи.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme