Супутникові знімки показали, як в "ДНР" перекопали сховища радіоактивних відходів під Донецьком

В "ДНР" розпилюють на металобрухт сховище радіоактивних відходів Донецького казенного заводу хімічних виробів

Ольга Коновалова

Це був важливий для України завод з виготовлення боєприпасів та промислової вибухівки. Донецький казенний завод хімічних виробів у 2014 році опинився в зоні бойових дій під обстрілами, там неодноразово лютували пожежі й горіли склади боєприпасів.

Як повідомив ексголова Державної екологічної інспекції України Єгор Фірсов, це сховище радіоактивних відходів і раніше не відповідало нормам правильного та адекватного поводження з небезпечними відходами, передає Depo.Донбас

Він зазначив, що до окупації сховище вже знаходилося в аварійному стані. 

"Аналізуючи цю територію за допомогою супутникових знімків разом з Державним космічним агентством, ми виявили у безпосередній близькості від місця розташування головного могильника радіоактивних відходів (західна частина території заводу), земляні роботи, що проводились невстановленими особами", - додав Фірсов.

За його словами, результатом цих робіт стала поява нового концентричного котловану діаметром близько 14 м поряд із раніше виявленим аналогічним котлованом.

"Не складно зробити висновки, що окупаційна влада дала добро на знищення частини сховища і розпил резервуарів. Залишки радіоактивних відходів залишили просто неба. Це призведе до зараження ґрунтів та вод радіоактивними речовинами, найнебезпечніші з яких уран та плутоній", - додав Фірсов.

Він не виключає високу вірогідність, що весь радіоактивний "бруд" може потрапити безпосередньо у Карлівське водосховище, де зберігаються запаси питної води Донецька. Водосховище знаходиться у менше ніж в 30 кілометрах від самого заводу.

"Якщо людина споживає радіоактивно забруднену воду або вдихає радіоактивне повітря, радіонукліди можуть проникати у її організм, який помилково сприймає ці радіонукліди за природні елементи. У такому випадку стронцій-90 замінює стабільний кальцій в організмі, а цезій-137 – стабільний калій. Таким чином, радіонукліди відкладаються у кістках і м’язах, відповідно, і опромінюють людину зсередини впродовж тривалого часу. Що призведе до захворювань та смерті", - зпзнпчив Фірсов.

Він вважає, що українській стороні треба бити на сполох, та привертати увагу ЗМІ до цієї ситуації.

Нагадаємо, у лютому на окупованій Донеччині відеоблогери показали, як виглядає територія закритої радіаційної шахти "Юнком" біля міста Юнокомунарівськ.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донецьк