Донбас нікого не годує: Повний перелік підприємств, які загнулися в "ЛНР" і "ДНР"
На окупованому Донбасі помирають великі підприємства, які за часів України успішно працювали, випускали і продавали продукцію, платили зарплати вчасно. Перераховуємо всі
- Донбас
-
8 червня 2021 17:00
У список підприємств, які збанкрутіли в "ЛНР" і "ДНР", беремо великі заводи, фабрики і комбінати, більшість з яких до 2017 року працювали на окупованому Донбасі за українською юрисдикцією. Потім підконтрольні Кремлю "адмінастрації" їх привласнили і віддали під "зовнішнє керівництво" підприємству олігарха Сергія Курченка "Внешторгсервісу", який зареєстрований в Південній Осетії.
Дрібні підприємства, що закрилися в "ЛНР "і "ДНР" з 2014 року, важко перерахувати – надто їх багато. До того ж, навіть складений сьогодні перелік великих підприємств-банкрутів може за якийсь час стати неповним. Чим довше триває окупація Донбасу, тим довше ставатиме цей список.
Підприємства розташовані на "сірій, ніким не визнаній території" "ЛНР" і "ДНР", сертифікатів якості не мають, тож вести з ними міжнародну торгівлю ніхто у світі не буде. Навіть Росія, яка і довела їх "до ручки".
Підприємства, які закрилися або занепали в "ЛНР"
Луганськтепловоз
"Луганськтепловоз" раніше випускав магістральні і маневрові тепловози, електровози, електропоїзди постійного і змінного струму, дизель-поїзди. У 2014 році підприємство поставило "Російській залізниці" 282 секції локомотивів. У довоєнний 2013 рік завод отримав 2 447,3 млн гривень чистого прибутку.
Власник підприємства, російська компанія "Трансмашхолдинг", не захотіла працювати в "молодій республіці" і вивезла обладнання і потужності з заводу на Росію. "Луганськтепловоз" припинив існування, зараз його цехи в Луганську перетворюються на смітник.
Алчевський меткомбінат і Коксохім
Це підприємства-супутники, про які останнім часом сказано багато. На Меткомбінаті страйк триває вже майже два місяці, робітникам не виплачують зарплати, підприємство розсипається. Коксохім, відповідно, теж не працює. Влада "ЛНР" не звертає на страйк ніякої уваги, ніби нічого не відбувається. Працівники АМК назвали такий стан справ геноцидом, коли вийшли на акцію протесту в центр міста.
Стахановський завод феросплавів
На Стахановському заводі феросплавів (СЗФ) робітники не отримували зарплат з початку 2021 року. В лютому їм виплатили 25% заробітної плати за січень поточного року. За лютий, березень і квітень 2021-го зарплата взагалі не виплачувалася. На підприємстві працює лише 365 людей, їм заборгували близько 35 млн рублів. Тобто підприємство заборгувало кожному працівнику близько 100 тис. рублів.
На СЗФ у 2014 році працювало вісім печей продуктивністю близько 2 тисяч тонн на місяць кожна. Основна продукція – феросиліцій, феромарганець і ферросиликомарганец. На заводі працювало 1518 людей, більше 70% продукції відправлялася на експорт у країни ЄС, на Росію і в Туреччину. В січні-червні 2014 року СЗФ збільшив виробництво феросплавів на 62% в порівнянні з аналогічним періодом 2013 року – до 90,8 тис. тонн. Тоді про затримки зарплат не йшлося взагалі.
Зараз з восьми печей заводу працює одна. Той мізер, який тепер виробляє СЗФ, відвантажувався на Алчевський меткомбінат і Донецький метзавод і Єнакієвський метзавод. АМК і ЄМЗ стоїть, ДМЗ ледь жевріє, тож і завод феросплавів занепадає разом з ними.
Стахановський вагонобудівний завод
Не працював кілька років з літа 2014 року, коли місто Кадіївка (Стаханов) захопила банда бойовика Павла Дрьомова. За часів України на заводі працювало до 8 тисяч осіб, більше 80% виробленої продукції йшло на експорт на державні підприємства і приватні компанії Росії, Узбекистану, Казахстану, а також країн Балтії. Після окупації Луганщини завод одразу ж втратив ринки збуту. Росія – основний покупець до 2014 року, тепер не видає сертифікатів відповідності на продукцію СВЗ і нічого не замовляє.
У 2016 році на заводі залишилося 400-500 працівників, півтори тисячі перебували в безоплатних відпустках. Вагонобудівники варили мангали, металеві огорожі та інше, коли надходили замовлення від місцевих жителів, за це отримували жалюгідні копійки.
Зараз СФЗ періодично отримує дрібні замовлення через російські "прокладки", але для повноцінної работи підприємства цього замало.
Свердловська швейна фабрика
Нещодавно зупинила роботу і "Свердловська швейна фабрика" в місті Довжанськ. Фабрика заробляла пошиттям масок та засобів індивідуального захисту і зупинила роботу через відсутність замовлень. Основним замовником була Росія, тепер замовлення звідти надходити перестали.
Закриття шахт в "ЛНР"
Вугільна галузь – окрема тема. Перераховувати поіменно закриті шахти не будемо, але зазначимо, що з 2014 року в "ЛНР" закрили 22 вугільні шахти. Серед них – успішна шахта"Луганська" в селищі Ювілейне і "Никанор Нова" у Зоринську.
Підприємства, які закрилися або занепали в "ДНР"
Єнакієвський метзавод
З 20 чисел квітня 2021 року робота Єнакієвського металургійного заводу повністю зупинена. Терміни запуску заводу не обговорюють,"Внешторгсервіс" не оплачує поставки сировини з Росії, з грудня 2020 року не виплачує зарплату працівникам.
Єнакієвський металургійний завод до 2017 року належав бізнес-структурі "Метінвест" Рината Ахметова. Завод не був "сильним активом", мав збитки, але це не відбивалося на працівниках – зарплату вони отримували вчасно. Січень-березень 2015 року Єнакіївський металургійний завод закінчив із прибутком 341,901 млн грн. Тобто навіть на початку окупації завод працював і більш-менш тримався на плаву. Все змінилося з 2017 року, коли "Метінвест втратив контроль над ЄМЗ – на піпдриємство перестала надходити сировина і замовлення, тож доля його де-факто була визначена.
Макіївський метзавод
Макіївський метзавод був філіалом Єнакієвського, зараз його доля така сама – завод не працює, має заборгованості по зарплаті і не має перспектив.
Хімзавод Стирол
"Стирол" в Горлівці на Донеччині був найбільшим в Україні виробником мінеральних добрив, поставляв на ринок до 3% світового експорту аміаку і інших хімічних речовин, сполук і виробів з них. Завод належав українському олігарху Дмитру Фірташу. В 2020 році влада "ДНР" законсервувала хімічне підприємство "Стирол", працівники, які мають заборгованості по зарплаті за кілька років, зараз отримують продуктові набори від "ДНР" замість грошей.
Харцизький трубний завод
Завод то зупиняв роботу, то знову працював, працівники звільнялися і скаржилися на нестабільну виплату зарплати. З літа 2020 року почалися істотні проблеми, завод зупинився. Зараз у більшості працівників немає грошей на продукти харчування і засоби першої необхідності. У квітні 2021 року працівники заводу розпочинали страйк, однак його ніхто і не помітив, оскільки фактично завод давно не працює. Влада "ДНР" також роздавала працівникам продуктові набори замість грошей.
Харцизський трубний входив в бізнес-структуру "Метінвест", був найбільшим в СНД виробником прямошовних електрозварювальних труб великого діаметру для магістральних газо- і нафтопроводів. Потужності заводу дозволяли виробляти більше 1,3 млн тонн труб на рік. Продукцію купувала Росія, Казахстан, Білорусь, українські підприємства. Завод отримав валіфікаціонний сертифікат C4Gas S.A. , який дає можливість брати участь в тендерах на постачання труб великого діаметра для європейських компаній. У 2010 році Харцизький трубний був включений в список довірених постачальників газового концерну Gaz de France.
Зараз завод не має ринків збуту, не має сировини, з "сірим" підприємством ніхто не працюватиме.
Докучаєвський флюсо-доломітний комбінат
На комбінаті з квітня 2021 року розпочалося виведення основного технологічного обладнання з експлуатації, підприємство не працюватиме більше ніколи. Коли Росія розв'язала війну на Донбасі, кар'єри, в яких видобувалася важлива для металургії сировина, доломіт і вапняк, опинилися на лінії зіткнення. Вести роботи вже було неможливо.
"Докучаєвський флюсо-доломітний комбінат" до 2018 року входив до складу "СКМ" Ріната Ахметова, був одним з найбільших гірничо-збагачувальних підприємств України, що спеціалізуються на видобутку і виробництві вапняків і доломіту для металургійної, скляної, цементної, цукрової, будівельної, хімічної та інших галузей промисловості.
Донецьккокс
"Донецький коксохімічний завод" зупинив роботу на початку 2020 року, маючи заборгованість по зарплаті за 7 місяців. "Міністерство" "ДНР" пропонувало працівникам заводу вирощувати цибулю на його території. Працівники скаржилися, що зверталися до ватажка "ДНР" Дениса Пушиліна сім разів, але відповіді щодо виплату заборгованості не отримали. Станом на листопад 2019 року на підприємстві залишалося 44 співробітника. У березні 2021 року "ДНР" вирішила здати на металобрухт частину майна "Донецьккоксу", який повністю припинив роботу.
Станом на 3-й квартал 2015 року найбільшими акціонерами Донецьккоксу були Metinvest B.V. (Нідерланди) 56,2846%, ТОВ "Метінвест Холдинг" 24,5023%, ПАТ ММК ім.Ілліча (входить до складу холдингу "Метінвест") – 12,956%. Основним споживачем продукції був Єнакіївський металургійний завод.
Згідно з офіційною звітністю, в 2014 році на підприємстві було вироблено 203,1 тис т доменного коксу. На заводі працювали 668 осіб. У 2016 році "Метінвест законсервував "Донецьккокс" через неможливість поставок сировини і збуту готової продукції, але потужності підприємства привласнили окупанти і хвалилися запуском заводу, але марно, його все одно зупинили, бо сировини і ринків збуту нема.
Донецькгормаш
Завод "Донецькгірмаш" офіційно належав холдингу Corum Group Рината Ахметова. Завод виробляв багатоканатні і барабанні підйомні машини, відцентрові та осьові вентилятори головного провітрювання шахт, вантажно-транспортні машини і роторне устаткування для відкритих розробок, лебідок, редукторів. З серпня 2014 року холдинг не контролює підприємство.
Окупаційна влада "ДНР" привласнила завод і намагалася налагодити там виробництво. У 2015 році в "ДНР" хвалилися, що відправили вентилятор головного провітрювання з заводу "Донецькгірмаш" на адресу одного з підприємств Казахстану. Холдинг Ахметова попередив, що ця продукція контрафактна. "Компанія неодноразово направляла інформаційні листи існуючим та потенційним клієнтам, додатково менеджери компанії консультували партнерів по телефону для запобігання укладення незаконних контрактів", – повідомляли у Ахметова.
Так чи інакше, ринкі збуту "Донецькгормаш" втратив, виробництво призупинялося неодноразово, у 2017 році заборгованість по зарплаті становила 20,6 млн рублів, у 2020 році – вже 30,9 млн рублів. Працівники заводу неодноразово зверталися до ватажків, але марно.
Ясинівський коксохімічні завод
Підприємство не працює, має великі заборгованості з зарплати ще з грудня 2019 року. Ясинівський КХЗ до 31 березня 2017 року входив у структуру "Метінвесту", виробляв доменний кокс, коксовий горіх і коксову дрібниця, кам'яновугільну смолу, сульфат амонію, бензол для синтезу.
Закриття шахт в "ДНР"
С 2014 року "ДНР" закрила 19 шахт, у 2021 закриває ще й об'єднання "Макіїввугілля" і "Артемвугілля".
Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас
Всі новини на одному каналі в Google News
- 09:33 Впродовж минулої доби на фронті відбулося 186 бойових зіткнень, - Генштаб ЗСУ
- 09:28 Розпочалась 1 032 доба війни: Ситуація на фронті
- 22:41 Ворог не послаблює штурми на фронті
- 22:47 Більш як 200 разів окупанти штурмували лінію фронту за добу, - Генштаб ЗСУ
- 21:19В Україні запускають Єдиний держреєстр військовослужбовців: що він передбачає
- 12:32 Зеленський виключив силове повернення Донбасу та Криму, бо "немає сил"
- 23:05 На фронті тривають запеклі бої: За добу майже дві сотні атак
- 21:11На Хмельниччині знову скандал у МСЕК: На хабарі затримали цього разу голову маріупольської МСЕК
- 08:18"УЗ" змінює графік поїздів з Донеччини до Полісся
- 21:07В Україну доставили Віфлеємський вогонь миру ФОТО
- 18:55Колона ворога прорвалась до Нового Комару в Донецькій області, — DeepState
- 09:31 Ворог майже 300 разів намагався прорвати лінію фронту 14 грудня
- 10:31 Бльш як дві сотні разів армія рф намагалася напередодні прорвати фронт
- 17:33"Українська команда" привезла двом бригадам на передову допомогу – автівку і дрони Відео
- 22:35 Чергова доба на фронті знову видалася гарячою: 190 боїв
- 21:43Бої носять виключно жорсткий характер, - Сирський про ситуацію на Покровському напрямку
- 18:23Стало відомо, скільки людей проживає на підконтрольній Україні Донеччині
- 22:40 Сили оборони відбили майже 200 спроб противника просунутися в глибину нашої території, - Генштаб
- 22:46 Генштаб про ситуацію на фронті: триває 16 боїв