Підсумки тижня в "Л-ДНР": Ліквідація Джумаєва і загадка "формули Зеленського"
Підводимо підсумки тижня, що минає в сепаратистських квазідержавних утвореннях "ДНР" і "ЛНР"
"Формула Зеленського" vs "формула Штайнмайера"
На цьому тижні відбулося засідання ТКГ, якому передувала поява досить суперечливої інформації про "формулу Штайнмайера". Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявляв, що домовленість про "формулу Штайнмайера" була досягнута ще на зустрічі зовнішньополітичних радників голів країн нормандської четвірки, в команді Зеленського спростовували це, дослівно стверджуючи, що "Пристайко щось придумав".
У сам день переговорів, 18.09.2019, з російської сторони лунали заяви про те, що "Україна зірвала зустріч нормандської четвірки" і "розведення сил і засобів в Золотому та Петровському", з чого випливало, що ніякої "формули Штайнмайера" не підписали і російські умови не були прийняті в повному обсязі. Дещо дивно виглядали слова про "зрив розведення сил у Золотому і Петровському", адже це саме РФ наполягала на відведенні військ на трьох ділянках, зафіксованих у Рамковому рішенні ТКГ від 20.09.2016. Пізніше представник РФ в ТКГ Борис Гризлов дав роз'яснення з цього алогичного висловлювання: виявилося, що в Кремлі вважали, що складові безпеки і політична частина повинні йти одночасно, тобто без письмового закріплення "формули Штайнмайера" в ТКГ розведення сил і засобів у Станиці Луганській, Золотому і Петровському не представляє для РФ ані найменшого інтересу.
За підсумками переговорів, прес-секретар Леоніда Кучми, Дарка Оліфер опублікувала наступну заяву:
"Представник України в ТКГ зазначив, що українська сторона не має принципових заперечень по суті т. з. формули Штайнмайера про місцеві вибори. Однак реалізація цієї формули можлива тільки за умови виконання наступних пунктів: повне припинення вогню; забезпечення ефективного моніторингу СММ ОБСЄ на всій території України; виведення з території України збройних формувань іноземних військ і військової техніки; розведення сил і засобів вздовж всієї лінії зіткнення; забезпечення роботи Центральної виборчої комісії України, українських політичних партій, ЗМІ та іноземних спостерігачів; встановлення контролю над непідконтрольною Україні ділянкою російсько-українського кордону і виконання інших пунктів, передбачених українським та міжнародним законодавством і мінськими угодами".
Як ми і писали минулого тижня, вимоги російської сторони з приводу письмового закріплення "формули Штайнмайера" в обмін на зустріч в нормандському форматі суперечать Мінськими угодами, про що і сказав після Тристоронньої зустрічі контактної групи Леонід Кучма.
Але глобальною помилкою української сторони було не озвучити це відразу ж після того, як в РФ заговорили про документ за формулою Штайнмайера. Тільки так можна було припинити спекуляції на темі виборів в ОРДЛО, і тільки таким чином можна було уникнути ситуації, в якій опинився Офіс президента і команда Зеленського в цілому: інтерв'ю Пристайка "Українській правді" про перспективи врегулювання і горезвісної "формулі Штайнмайера" було швидше спробою погасити інформаційну пожежу, викликану розрізненістю позицій, озвучуваних українськими політиками і дипломатами, безпосередньо пов'язаними з врегулюванням, ніж спокійною розмовою з головою МЗС.
Пізніше весь позитивний ефект від інтерв'ю був нівельований зустріччю блогерів з представником Офісу президента Андрієм Єрмаком, тому що запрошеним на цей захід не дали чітких відповідей на питання, пов'язані з фактичним контролем над ОРДЛО в момент проведення виборів, сказавши лише про те, що "є план", в якому провідна роль буде відведена гуманітарним ініціативам, і додавши, що "Зеленський – один з найвидатніших лідерів у світі".
Ліквідація Джумаєва. Питання до українського правосуддя
Але один гуманітарний порядок денний не зможе вирішити весь спектр проблем, пов'язаних з врегулюванням. Це довела історія з бойовиком Романом Джумаєвим, обвинуваченим у створенні терористичної організації, але відпущеного "найгуманнішими в світі українським судом" під домашній арешт. 16.09.2019 колишній солдат НЗФ "Пятнашка" був застрелений невідомим на порозі власної квартири.
У тому випадку, якщо б бойовику спочатку була обрана адекватна міра запобіжного заходу, він і досі був би живий. В цілому, ця ситуація вкотре ставить перед українською владою і без того дуже гостре питання: покарання для колаборантів і бойовиків. Адже в тому випадку, якщо суди не почнуть виконувати свою роботу як належить, на допомогу знову і знову будуть приходити "невідомі" зі зброєю в руках.
"Українська ДРГ" і підрив мосту в ОРЛО
На цьому тижні представники квазідержавного утворення "ЛНР" знову почали звинувачувати у всіх своїх бідах "українську ДРГ", стверджуючи, що українські спецслужби причетні до підриву мосту в Луганську.
"Терористичний акт був проведений на перетині вулиць Лутугинська і 2-а Будівельна - шляхопровід, який має важливе соціальне значення, на ньому здійснюється перевезення хлібної продукції", -заявив так званий "міністр внутрішніх справ ЛНР" Ігор Корнет, про "арешт" якого не так давно в черговий раз повідомляли російські телеграм-канали.
А от скандально відома "керівниця робочої групи щодо обміну військовополоненими" всієї "ЛНР" Ольга Кобцева, була ще більш відверта у своїй заяві про "теракт українських спецслужб", сказавши, що по цьому мосту не просто "возять хлібну продукцію", а йдуть гумконвої з РФ.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донецьк