Донецьк під час Другої світової війни: Гестапо в "Донбас Палас", єврейське гетто і розстріли
Гітлерівські війська окупували Сталіно – так тоді називався Донецьк, у 1941 році, незадовго до того, як розпочали війну зі своїм союзником – СРСР
Вранці 21 жовтня 1941 року німецькі війська увійшли в місто. Перш за все німці перейменували Сталіно на Юзівку, також змінили усі радянські назви вулиць на історичні.
Разом з німцями у Донецьк увійшли їхні союзники – італійські війська.
Як жив Донецьк під час німецької окупації у 1941-1943 роках
Радянська влада не встигла евакуювати обладнання з всіх промислових підприємств Донецька – надто мало було часу, тож, що не встигли забрати до Сибиру – підривали чи затоплювали. Але німцям все ж вдалося налагодити видобуток вугілля, місцевим нічого не залишалося, як йти і працювати. Донецький металургійний завод у роки Другої світової був практично повністю зруйнований.
Також окупанти поділили Донецькна шість округів. Зараз точно відомі назви трьох з них:
- bezirk "Stadtkern" – округ "Центр". Північна межа округу проходила з сучасного проспекту Гурова, східна - по вулиці Горького, західна – охоплювала всі три ставки і Центральний парк культури і відпочинку, південна йшла по північному краю металургійного заводу.
- bezirk "Kalinоwka" – округ "Калинівка". Північна межа проходила по сучасному проспекту Миру, південна - по трамвайній гілці на Будьонівку (вул. Червоножовтнева). На сході округ охоплював територію сучасного ботанічного саду, на заході межа йшла по вул. Горького.
- bezirk "Semenowka" – округ "Семенівка". Північна і західні кордони проходили по залізничним гілкам, що йдуть на завод і селище Гладківка (зараз його немає). У межі округу входив сучасний парк ім. Ленінського комсомолу. На сході обмежувався Кальміусом, на півдні – проспектом Гурова.
Назви округів окупованого Донецька можна побачити на фото тих часів. Хоч Сталіно і перейменували на Юзівку, на позначках вказувалася радянська назва міста.
Кінотеатр ім. Шевченка німці перетворили на солдатський кінотеатр – Soldatenkino.
В цьому будинку протягом двох років була одна з комендатур окупантів. Загалом їх в Донецьку було чотири.
Доля єврейського гетто в Донецьку під час німецької окупації
Доля євреїв, що проживали в ті часи у Донецьку, була незавидною. Нацистська влада створила єврейське гетто на місці, де зараз стоїть цирк "Космос". Євреї були зобов'язані носити жовті емблеми у формі зірки Дав да, а також сплачувати контрибуцію. У гетто проживали 5 тис євреїв, їх виводили на міські роботи. В ніч з 30 квітня на 1 травня 1942 року гетто ліквідували. Усіх людей німці стратили біля шахти 4/4 біс і поховали в шурфі. Загалом в цій шахті за два роки окупації стратили понад 75 тисяч донеччан і військовополонених.
Окупанти не забували весь цей час і про пропаганду. В Донецьку виходила газета "Донецький вісник", яка писала про "здобутки" німецького командування, про благоустрій міста. Зокрема і про відкриття трамвайного руху.
Також містом їздили італійські агітмашини з гучномовцями, розповідаючи населенню новини і настанови окупантів.
А в готелі "Донбас" німці розташували Гестапо.
8 вересня 1943 Сталіно звільнили радянські війська.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донецьк