Зустріч з "МГБ" - це кінець: Що відомо про зникнення в Донецьку журналіста Васіна

Як не ховайся, але якщо ти за Україну, на окупованому Донбасі тебе рано чи пізно вирахують

Зустріч з "МГБ" - це кінець: Що відомо п…

У мережі він не публікував жодного свого фото, не називав справжнього імені і дати народження. На окупованій території Донеччини він зливався з сірою масою людей, не вступав у суперечки, нікому нічого не доводив. Просто слухав людей, ходив на масові заходи під виглядом пересічного мешканця і мовчки фотографував.

Так працював журналіст і письменник з псевдонімом Станіслав Васін, який вирішив залишатися на окупованій Донеччині і був вельми обережним. На своїй сторінці у соцмережі Facebook він був досить активним, писав, що періодично виїжджає на українську територію, але що заважало йому остаточно переїхати - невідомо.

Ввечері, 6 червня, екс-нардеп Єгор Фірсов повідомив, що Васін зник безвісти у Донецьку. Цю інформацію підтвердив і блогер Денис Казанський.

"У Донецьку пропав безвісти журналіст і письменник Stanyslav Vasin. Швидше за все, його схопили бойовики. При цьому його аккаунт в Фейсбуці активний, з нього відправляють повідомлення і розміщують пости. Швидше за все, з нього пише не Стас, оскільки на телефон він не відповідає. Родичі не можуть його знайти, зв'язку з ним немає. Велике прохання - будьте обережні. У квартирі Стаса сліди злому і обшуку. Весь цей час Станіслав перебував на непідконтрольною території, оскільки вважав за свій обов'язок залишатися в центрі подій і писати про те, що там відбувається. На ризики не зважав, хоча і усвідомлював чим це загрожує", - написав Фірсов.

В одному зі своїх минулорічних дописів Васін писав, що готовий до зустрічі з "МГБ", але "це буде кінець".

Його друг запитав у нього, "ось що ти все-таки будеш робити, якщо завтра вийдеш на вулицю, а до тебе підійдуть і скажуть: ходімо, Станіслав?".

"Ну, по-перше, хрін хто так скаже - впевнений, в моєму випадку це буде щось на зразок удару коліном під дих і мордою в асфальт. А по-друге - так, нічого. Це буде кінець, в тому чи іншому вигляді. А що тут зробиш? Це питання треба вирішити для себе одразу, якщо вирішив тут залишитися - тебе можуть вбити, або ще чого гірше. "Порішити" і забути. Тому що, якщо думати про це кожен день і здригатися кожного разу, коли закривають під'їзд, - довго ти сам не протягнеш", - казав Васін.

Васін співпрацював з "Радіо Свобода", "Дзеркалом тижня" та іншими виданнями, публікував фото і розповіді про життя у Донецьку та Макіївці на своїй сторінці у соцмережі.

На цей час поки жодне з видань не підтвердио взяття в полон Васіна і не написало ніякого звернення з приводу його зникнення.

На підконтрольних "ДНР" сайтах також ніякої інформації про затримання журналіста або блогера станом на 12:00, 7 червня не було.

Але вже відомо, що за подібні дописи як в "ЛНР" так і в "ДНР" можна потрапити надовго в полон і бути звинуваченим у зраді "республіки" і роботі на СБУ.

Тим часом ще один блогер, який жив в окупованому Луганську і був у мережі під псевдонімом Савелій Вассерман, теж перестав виходити на зв'язок з початку 2017 року.

На його обох сторінках видалені старі дописи, хоча він був досить активним і регуярно публікував фото і новини з життя "ЛНР". Його також досить часто цитували українські видання.

Пости з питаннями, куди ж зник Вассерман, хтось видаляє, бо раніше їх було набагато більше. Але і досі невідомо, що з ним сталося. "МГБ" "ЛНР" з цього приводу також мовчить.

Проте, раніше про затримання проукраїнських блогерів або журналістів в "ЛНР" повідомляли гучно. Так було і з Едуардом Неделяєвим (Edward Ned) і Генадієм Беницьким, яких одного за іншим взяли в полон наприкинці 2016-го року.

Обидва чоловіки були винні лише у тому, що оголошували у мережі своє ставлення до влади "ЛНР". Окупанти звинуватили Беницького у поширенні "екстремістських матеріалів, що містять негативну інформацію, яка принижує честь і гідності громадян "республіки", а також публікації образливого характеру по відношенню до громадських організацій, держструктурам і органам влади "ЛНР", зокрема "глави республіки".

Неделяєву приписали співпрацю з СБУ і звинуватили в шпигунстві на користь України.

В будинках обох затриманих чекісти "МГБ" провели обшуки, але не знайшли нічого крім карти України, радіоапаратури, телефонів та збережених на "чорний день" грошей.

Беницького відпустили ще 14 березня, але "справа" проти нього ще не закрита. Що трапилося з Неделяєвим - невідомо. Повідомлялося, що і Беницького і Неделяєва включили у списки українських полонених на обмін. Але далі справа поки не рухається, обмін полоненими взагалі заблоковано.

Історія з цими двома блогерами наробила розголосу і представила окупаційну владу в дуже огидному світлі. Як би затриманим блогерам не приписували "шпигунство", усе виглядало так, що арештували людей тільки через їх проукраїнські погляди. Вчергове на весь світ стало відомо, що в "ЛНР" - дикуни, а дикуном ватажку Ігорю Плотницькому бути дуже не довподоби. Як і його донецькому "колезі" Захарченку.

Не виключено, що після цього окупанти вирішили подібні арешти проукраїнських громадян... ні, не припинити. А просто про це не оголошувати. Люди на окупованому Донбасі можуть просто зникати без якихось офіційних підтверджень.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme