Квартири для ВПО: У міністерстві благають міста взяти участь у житловій програмі для переселенців

В Україні переселенці можуть скористатися 5-ю діючими програмами по забезпеченню житлом

Квартири для ВПО: У міністерстві благают…
Трибун

Про це повідомив радник глави Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і ВПЛ Руслан Калінін під час круглого столу "Довгострокові рішення для внутрішньо переміщених осіб: подальші кроки", передає Depo.Донбас з посиланням на "Новини Донбасу".

Він перерахував наявні програми для ВПО:

- програма "Доступне житло", яка реалізується Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву ( "Держмолодьжітло"). На 2019 рік на програму було закладено 100 млн грн, але до кінця року на неї додатково виділили ще 300 млн грн;
- програма "Держмолодьжітло" щодо часткового кредитування;
- Український фонд соціальних інвестицій набуває житло для ВПО на підставі грантів;
- програма МінВВОТ з придбання житла місцевими громадами у фінансуванні 70% держкоштів і 30% місцевих бюджетів;
з грудня стартує нова програма "Держмолодьжітло" під умовною назвою "Іпотека під 3% річних", до кінця року на неї виділено 200 млн грн;
- "Український фонд соціальних інвестицій отримав вже другий грант в розмірі 9 млн євро. По першому гранту отримали житло близько 700 переселенців. За другим грантом до 2022 року повинні отримати квартири також близько 700-800 переселенців.

При цьому МінВВОТ курирує тільки одну житлову програму для переселенців - надання місцевим громадам державної субвенції в розмірі 70% для вирішення, в тому числі, житлового питання.

"На 2019 рік у бюджеті було закладено 34 млн грн. Я працюю в міністерстві півтора місяці, коли я прийшов сюди працювати, залишилися нерозподіленими 13,3 млн грн. Ми провели засідання комісії, зібрали заявки і розподілили ці кошти", - розповів Калінін.

Але в питанні розподілу коштів, що залишилися, міністерство зіткнулося з першою проблемою - апатією місцевих громад. "Я думав, що коли у міністерства є гроші, то в заявок не бракуватиме. Але так не сталося. Ми відсилали листи в облдержадміністрації, міністр Оксана Коляда проводила з губернаторами селекторну нараду. Я особисто телефонував до деяких міст і благав взяти участь в цій програмі. Але протягом місяця ми заявки від громад зібрали, приблизно на 79 млн грн", - зазначив Калінін.

Він пояснив, чому місцеві громади не хочуть брати участь в даній програмі.

"Їм не зовсім подобається Постанова КМУ № 582 - це бальна система [розподілу житла серед населення]. І громади по ній забезпечують житлом тільки незахищені верстви населення. Громади ж зацікавлені у фахівцях, тому говорять - давайте частину житла віддамо малозабезпеченим, частину - фахівцям. Це дискусійне питання. Чи повинні громади 100% житла віддавати тільки незахищеним громадянам? Адже самі громади витрачають за програмою 30% коштів", - сказав Калінін.

Друга проблема - громади відправляють неякісно оформлені заявки. "І я не зрозумію, в чому проблема. Наші співробітники з ними зв'язуються, просять виправити помилки, але цього не відбувається ... Наприклад, середня вартість квадратного метра. Ось, місто Одеса надсилає заявку на покупку квартир, де за 1 кв. м вони хочуть 25,5 тис. грн. Начебто, це не дуже багато. Хоча по Одеській області усереднена вартість "квадрата" - 11,35 тис. Грн. Але навіть якщо врахувати коефіцієнт самої Одеси, то все одно не 25,5 тисячі буде", - пояснив Калінін.

І якщо перші дві проблеми можна вирішити, то третє питання - недостатнє фінансування з боку держави. "На жаль, на наступний рік програма профінансована лише на 20 млн грн, це менше, ніж в цьому році", - констатував Калінін.

Тому завдання міністерства - з початку 2020 року зібрати максимальну кількість заявок, розподілити наявні гроші протягом декількох перших місяців. "А потім вже готувати зміни до бюджету. Але зміни в бюджет повинні бути обгрунтовані. Тому нам потрібно якомога більше заявок", - зазначив він.

Але, за словами Калініна, ці 4 програми не вирішать в цілому проблему житла ВПО. Тому в міністерстві приступили до розробки масштабної державної програми для переселенців і учасників АТО / ООС.

Нагадаємо, на Луганщині у 2019 році ніхто не захотів скористатися програмою "Доступне житло" і 20 млн грн доведеться повернути до держбюджету.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme