В "Л-ДНР" затоплені вже 39 шахт, подекуди земля просіла на 10 см, - експерт ОБСЄ
Наразі міжнародним організаціям відомо про 39 затоплених шахт на окупованому Донбасі, при чому частина з них містить небезпечні промислові відходи. Знімки з супутника показали значне просідання грунту в регіоні
Як передає Depo.Донбас з посиланням на ІА"Вчасно", про це розповів експерт ОБСЄ з питань екології Дмитро Аверін.
За його словами, до найбільш небезпечних належать шахти, на яких до 2014 року зберігалися різні відходи. Зокрема, на шахті "Юний комунар" (поблизу Єнакієвого) зберігалася капсула з радіацією, де у 1970-ті роки був радіоактивний вибух.
"Зараз 35% цієї шахти затоплено. Там знаходиться радіоактивна капсула. Жоден експерт не знає, в якому вона стані. Це загрожує потраплянням радіації у підземні води, а потім і до річки Сіверський Дінець, з якої Донбас п’є воду. Це може призвести до ряду негативних екологічних наслідків", — розповів Аверін.
За його даними, в окупованих Горлівці та Єнакієвому затоплені майже усі шахти, нині триває затоплення шахти "Золоте" на Луганщині. До неї почали потрапляти ґрунтові води з окупованої території.
"Шахта "Золоте" знаходиться на лінії розмежування, у тій частині шахти, що на окупованій території, демонтували насосне обладнання, не роблять відкачку води, але вона постійно прибуває, ця шахта пов’язана гідрологічно з іншими об’єктами на окупованій території, звідки приходить вода", - пояснює Аверін.
Він зазначає, що якщо шахта затоплюється, потім дуже важко відкачати з неї воду і відновити її роботу.
"Із затоплених у 2014−2015 роках шахт на окупованій території демонтували і вивезли усе обладнання. Наразі нам відомо про 39 шахт на окупованій території Донецької і Луганської областей, які або повністю затоплені або зараз затоплюються", — cказав він.
Повідомляється, що через затоплення шахт на Донеччині почалося просідання ґрунтів — зараз експерти фіксують від кількох см до 10 см. Це підтверджують знімки, які ОБСЄ отримало у співпраці з космічним агенством України.
"Місцеві жителі повідомляють нам, що у підвалах у них стоїть вода, це ґрунтові води. Також відбувається накопичення метану під землею у Горлівці. У Донецьку є просідання поверхні — до 10 см. Стіни будинків почали тріщати, може статися обвал. Але якщо це промисловий об’єкт — шахта, завод, склад якийсь, то небезпека зростає в рази. Ми фіксуємо тренд на просідання поверхні", — додав експерт.
Зазначається, що отримані результати досліджень оцінки екологічної шкоди довкіллю Донбасу ОБСЄ передали до мінприроди, мінекології та обласним адміністраціям.
"Це велика проблема для Донбасу, вона посилюється, які будуть наслідки, сказати важко. Але ми вже бачимо розорення земель, деякі види флори і фауни вже зникли. Війна значно вплинула на екологію Донбасу, наслідки цього ми будемо відчувати ще довго", - констатує Аверін.
Читатйте також: Затоплення радіаційної та ртутної шахт, гучні ліквідації: ТОП-10 подій, що сколихнули Донбас у 2018
Раніше голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець повідомив про те, що шахта "Південнодонбаська № 1" може повністю піти під воду.
На Луганщині шахта Новодружеська втратила 50% вуглевидобутку через затоплення.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донбас