UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Пожежі в Туреччині: Особистий погляд з Аланії

Якщо 2020-й був роком пандемії, то 2021-й може з упевненістю зватися роком катаклізмів. Ледве минула половина року, а у світі майже не лишилось країн, де б не було посухи, повіні, урагану чи ще якоїсь природної аномалії. З 28 липня в Туреччині почалася одна з наймасштабніших і руйнівних пожеж. Спочатку її також віднесли до "вісника апокаліпсису", однак вже за добу стало зрозуміло, що тут інша причина - тероризм

Пожежі в Туреччині: Особистий погляд з А…

Ввечері 28 липня стало відомо про пожежу біля міста Манавгат. Це невеличке місто неподалік Анталії, що розташоване не на узбережжі, а більше у горах. Місто оточують хвойні ліси, а поруч є відомий Грін каньйон – дамба і водосховище із бірюзовою прісною водою. Зелено, пахне соснами, затишно і загалом дуже схоже на краєвиди Хорватії.

Займання біля Манавгату нікого не збентежило, бо влітку завжди десь та трапиться лісова пожежа. До того ж, місяць тому вже горіло в районі Мармарису і все загасили.

Паніка почалася наступної доби, коли стало відомо про обсяги пожежі, постраждалих і інші займання. На той момент вже евакуювали людей і тварин з чотирьох сіл і на місце прибув міністр сільського господарства. Місцеві ЗМІ повідомляють, що зайнялося по всьому узбережжю Середземного і Егейського морів. А також біля Стамбулу і Анкари. Вже тоді стали говорити про підпали і теракти.

пожежа в туреччині

Фото з відкритих джерел

Наприкінці другої доби місцеві пабліки оприлюднили фото затримання двох паліїв. Розлючений натовп мало не пошматував їх. І за неофіційною інформацією, одно таки встигли штрикнути ножем. Поліції вартувало чималих зусиль вивезти затриманих до відділка. Після цього ситуація була на межі бунту і погромів, бо розлючені місцеві жителі вимагали віддати їм ймовірних паліїв.

У мережі з’явилися відео з камер в іншому районі, де невідомі влаштовують пожежу в лісі. Повідомляють і про пляшки з "коктейлем Молотова" в місцях пожеж. У Фетхіє з паліями була перестрілка і одного вбили. 

На третю добу пожеж стало ще більше. В місцевих ЗМІ йшлося про "більше 70 осередків". Вогонь дістався туристичних районів Мармарису. Там довелося евакуювати туристів. Однак за кілька годин їх повернули назад в номери і ніхто не постраждав.

український літак на допомогу в туреччину

Фото: ГУ ДСНС України

На допомогу прибули рятувальники з технікою з України, Білорусі, Росії і Азербайджану. Однак, очевидно, що наразі дати ради не можуть навіть таким складом, бо пожежа поширюється і є щонайменше троє загиблих людей, чимало поранених (здебільшого - отруєння димом) і багато загиблих тварин – як свійських, так і лісових. Погоріло багато житла і сильно постраждали теплиці та плантації з фруктами.

повідомлення в турецькій соцмережі

Всюди літають гелікоптери з величезними барками на прив’язі. Вони набирають воду з моря і скидують на вогонь. Однак гасити важко, бо спека більше 40 і сильний вітер. Крім того, в горах є місця, куди не може дістатися наземна техніка. І навіть літакам та гелікоптерам там важко працювати.

Станом на ранок 31 липня повідомили, що вогонь дістався гірського району Аланії. Почалася евакуація людей з небезпечної зони. Жителі прибережного району Авсалар прокинулися від відчутного запаху гару і нині позакривали вікна мокрими простирадлами і на вулицю не потикаються.

пожежі в туреччині карта пожеж

Не добре і в Манавгаті. Вогонь приборкати не вдалося і він пішов униз. Загалом у цьому районі станом на сьогодні горить близко 250 кв. км. Відомо, що вночі загинули двоє пожежників, ще двоє – у лікарні. Потрапили у вогняну пастку і їх знайшли тільки на ранок.

У місцевих ЗМІ наголошують, що загрози туристам біля моря немає, бо вогонь вирує в горах. В найпроблемнішому регіоні – Манавгат, постійно перебувають кілька турецьких міністрів. Майже відразу задіяли військових.

пляж в туреччині

Фото: Лисенко Катерина

Я живу в 17 км звідти – в Аланії. Це близько 130-140 км від Анталії і кілометрів 100 від Манавгата. Місто оточене горами, тому ми кожного дня спостерігаємо величезну хмару диму, що розтяглася на весь обрій. Бо з іншого боку в нас Мерсін і Газіпаша, де також горить. Вчора до нас принесло попіл, але вже не зрозуміло, з якого боку. Балкони, шезлонги, машини – все притрусило горілим листячком чи просто білим попелом.

в турецькій аланії через пожежу все притрусило попелом

карта аланії

В Аланії паніки немає, натомість у нас та в інших районах люди взялися активно збирати допомогу постраждалим. Місцеві адміністрації включилися в цей процес миттєво. Приміром, знайомий турок відкрив пункт збору біля свого ресторану. Туди несуть багато води та їжу. А місцева адміністрація присилає людей із транспортом, які все це забирають і везуть по місцях пожеж. Все досить чітко і узгоджено. В місцевих групах - купа повідомлень про такі пункти збору і інформація про нагальні потреби.

як турки допомагають одне одному під час пожежі

Втомлені ліквідаторі пожежі сплять просто неба

Як я бачу, туристів по всьому узбережжю не меншає і їхньому відпочинку нічого не заважає. Ресторани, дискотеки, крамниці – все працює. Єдине, що через дим скасували це парасейлінг – катання на парашутах над морем. І параглайдинг – спуск на парашуті з гори. Бо в ліс від учора не можна навіть заходити.

Знаю, що українське МЗС рекомендує туристам утриматись наразі від відпочинку в Туреччині і навіть попереджає про можливу евакуацію. Те саме повідомляє МЗС РФ. Однак з того, що тут бачу – ніхто валізи не пакує.

в аланії все спокійно

Фото: Лисенко Катерина

В тому, що це теракти – жодних сумнівів немає ні в кого з місцевих турків і локалів-іноземців. Затримані палії, величезна кількість одночасних займань по всій країні. Втім, наразі ніхто офіційно не оголосив про свою причетність, а офіційні особи жодного разу навіть не натякнули на неприродність цих пожеж.

 

Для цього є кілька причин. По-перше: вина затриманих поки не доведена. Ясно, що вони лише виконавці, тому наразі поліція активно шукає замовників. А по-друге: днями був рівно місяць, як до Туреччини стали пускати росіян і вони вже у перший тиждень заполонили мало не всі готелі і апартаменти узбережжя. А гроші витрачають так, наче оце востаннє в житті. Не так багато, але і європейських туристів нарешти додалося. Ну і українських туристів цього року більше, через природні катаклізми на узбережжях Азовського та Чорного морів.

пляж в аланії

Фото: Лисенко Катерина

Тому, якщо наразі з вуст турецького посадовця пролунає слово "теракт", країни почнуть евакуацію громадян і туристичний сезон Туреччини знову накриється.

Особисто я не панікую і не боюся: море у сотні метрів від мого будинку, ще за 200 метрів є гірська річка. Моя машина стоїть під вікнами. Місцеві поводяться спокійно. Ну і злагоджені і швидкі дії місцевої адміністрації також додають упевненості.

на пляжі в аланії багато відпочивальників

Фото: Лисенко Катерина

Втім є одне "але", про яке тут кажуть обережно і майже пошепки. За 180 км він нас є атомна електростанція. На додачу – купа тунелів і кілька дамб. Ніхто не може прогнозувати, шо там в голові у хворих створінь, що влаштували такий жах по всій країні.

Читаю новини, дивлюся за димовими хмарами і дихаю чистим морським повітрям, вчу турецьку. Але паспорт, гроші і воду тримаю поруч.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme