Скільки грошей потрібно переселенцю, щоб купити житло за програмою "Іпотека під 3%"
Переселенки Олена Іванченко і Тетяна Хорошилова - одні з тих, хто скористався житлової програмою "Іпотека під 3%" від "Держмолодьжитла". Після безсонних ночей, переживань, біганини по інстанціях, збору документів Іванченко і Хорошилова стали власницями квартир в Краматорську та Ужгороді
Жінки розповіли про свій шлях до омріяного нового житла в українських містах, передає Depo.Донбас з посиланням на "Донецькі новини".
Олена Іванченко з Донецька, Тетяна Хорошилова з Макіївки.
"Я з маленькою дитиною покинула Донецьк в квітні 2016 року. Жили всі разом: я з сином, сестра з сином і ще наша мама. Нам дуже пощастило - перший час орендували трикімнатну квартиру тільки за комунальні послуги. Зараз же ціни в Краматорську досить високі, і це при тому, що в місті не так-то й просто знайти роботу з гідною оплатою. Однокімнатна і двокімнатна, в залежності від ремонту, якості меблів та наявності техніки, коштує від 3 до 5 тис. Грн і плюс ще комунальні послуги", - сказав Іванченко.
Коли вона почула про програму "Іпотека під 3%", вирішила взяти участь, оскільки самостійно квартиру купити немає можливості.
Чимало часу і нервів довелося витратити і на збір та подачу документів і на пошук квартири.
"Самі розумієте, в Краматорську вже давно нічого не будується з нуля. А одна з головних умов програми звучала так: об'єктом кредитування може бути квартира в багатоквартирному будинку або одноквартирному житловому будинку (як новобудови, так і вторинний ринок), якщо житло прийнято в експлуатацію не більше ніж 25 років або реконструйовано максимум 15 років тому. Без перебільшення, я обдзвонила всіх ріелторів і зібрала потрібну мені інформацію. Виявилося, що в Краматорську всього лише 6 будинків потрапляють під програму. І в цих будинках на той момент тільки 4 квартири були виставлені на продаж. Перша перебувала дуже далеко, а машини немає, та й район вважається не дуже благополучним. Друга квартира перебувала в будинку, розташування якого мені дуже сподобалося, але там надто велика квадратура. Третя квартира - занадто далеко від центру і має значне перевищення квадратури. І вийшло, що тільки одна квартира підійшла мені за всіма параметрами і моїм уподобанням. Знаходиться вона недалеко від НКМЗ. Не скажу, що ця квартира ідеальна і межа моїх мрій, але вона краща з того, що можна було вибрати в Краматорську", - сказала Олена.
Жінка вже отримала ключі від квартири, зазначає, що скоро переїде.
Тетяна Хорошилова за освітою психолог. В Ужгороді з однодумцями створила громадську організацію "Закарпаття-Донбас". Уже шостий рік Тетяна разом з колегами активно відстоюють права переселенців.
Тетяна, як і Олена, дізнавшись про житлову програму "Іпотека під 3%", вирішила брати участь. Принаймні, спробувати використовувати наданий державою шанс на покупку квартири. У списках по Закарпатській області Хорошилова була під номером два. У неї виникли такі самі проблеми з пошуком квартири, як і в Олени з Краматорська.
"Будинок, в якому знаходиться квартира, повинен бути вже в експлуатації, в той же час, вік будинку, якщо ви знайдете варіант на вторинному ринку житла, не повинен перевищувати 25 років. Це важливо, в фонді у вас попросять підтверджуючий документ. Площа, на яку ви можете отримати пільговий кредит, розраховується так: на одну людину 21 кв. м + 10,5 кв. м на сім'ю. Наприклад, в сім'ї три людини, значить, площа, на яку ви можете отримати пільговий кредит, 21 х 3 + 10,5 = 73,5 кв. м. Зрозуміло, що саме таку площу знайти практично неможливо, тому, всі зайві метри, що перевищують цю квадратуру, ви оплачуєте самостійно і не в кредит, а одразу. Ви можете розраховувати (в кінці грудня була така ставка по Ужгороду, вона може змінитися) на розмір кредиту на один квадратний метр в 16 371 грн. Вартість змінюється в залежності від того, де знаходиться квартира в селі або в місті. Відповідно, все, що перевищує встановлену вартість, ви повинні будете оплатити самостійно і одразу", - зазначила Тетяна.
І наводить приклад: ви знайшли квартиру площею 78 кв. м, у вас сім'я з трьох осіб і кредит вам виділять на 73,5 кв.м. Припустимо, продавець визначив ціну за квартиру в 1 326 000 грн (тобто 17 000 грн за квадратний метр). Але ваша сім'я може розраховувати на кредит в розмірі 73,5 кв. м х 16 371 грн = 1 203 268 грн. Від цієї суми 6% (72 196 грн) вносите одразу на банківський рахунок. Тобто, фактично ви отримаєте кредит лише на 1 131 072 грн. Також ви повинні одразу доплатити за перевищену квадратуру (в даному випадку це 4,5 кв. М х 17 000 = 76 500 грн.) І різницю у верхній вартості кредиту (17 000 - 16 371 = 629 грн х 73,5 = 46 231 , 5 грн). Тобто вже набігло 195 тисяч, які (за цим прикладом) переселенець одразу повинен сплатити для участі в програмі.
Але це ще не всі витрати. Тетяна перерахувала інші, пов'язані з оформленням нерухомості:
- попередній договір про намір (вимога програми) з продавцем у нотаріуса - 1 500 грн;
- відкриття рахунку в банку для покупця - 50 грн, для продавця - 100 грн;
- основний договір у нотаріуса - 3 500;
- податок за продаж нерухомості від 2 до 8% (це залежить від того, як довго квартира перебувала у власності продавця) сплачується або покупцем, або продавцем, або розділяється по домовленості з продавцем;
- експертна оцінка вартості квартири - 3 000 грн (може бути сплачена або продавцем, або покупцем).
"І це знову не все! Ще належить сплатити послуги відділення "Держмолодьжітла" (одноразовий платіж за весь період обслуговування) в розмірі мінімальної заробітної плати. Оплатити іпотечний договір у нотаріуса між вами і фондом - 3 500. Оплатити страховки на загальну суму близько 4 000 грн. І одразу перший внесок за кредит в сумі, яка залежить від того, на яку дату місяця ви оформили покупку. Ще, якщо ви скористалися послугами ріелтора, то врахуйте і ці витрати", - зазначила Хорошилова.
"Дуже важко за такий короткий проміжок часу було знайти квартиру, яка б відповідала вимогам - квадратурі, віком будинку. Ріелтори різко втрачають інтерес у співпраці, як тільки чують слова "пільговий кредит", "державна програма". Новобудови більш реальний варіант для придбання, зрозуміло, якщо будинок зданий в експлуатацію, тим більше, що вартість квадратного метра тут нижче, оскільки е не зроблені ремонти. Отже, доплачувати ніяких різниць не треба, але і зайти і жити також не вдасться, адже ще належить зробити ремонт. У забудовника може бути не готові пакет документів про власність, а це обов'язково для угоди. Для виготовлення документів про власність потрібні три додаткових дні і зайві 3 500. Продавці, з мого досвіду, м'яко кажучи, "не горіли" бажанням вступати в переговори про продаж, коли чули, що це державна програма, адже розрахунок йде в гривні, на банківський рахунок, та ще все "по білому", офіційно. Тому мені довелося ще взяти зобов'язання оплатити різницю на курсі валют і відсотки за зняття готівки, інакше продавець не погоджувався на операцію", - розповіла вона.
Попри всі труднощі, все вдалося і Хорошилова теж стала власницею квартири.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донбас