ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Писанки з териконами: як луганська майстриня емігрувала з окупації (ФОТО)

Заслужений майстер України, чи не єдина відома писанкарка на Луганщині, Тетяна Коновал, як і тисячі переселенців, змушена була поїхати із нині окупованого Свердловська
Depo.
21 листопада 2015 09:00
ФОТО: depo.ua
Писанки з териконами: як луганська майстриня емігрувала з окупації (ФОТО)
Писанки з териконами: як луганська майстриня емігрувала з окупації (ФОТО)

Її роботи були представлені на виставках у Франції, Німеччині та Чехії, а зараз вона намагається налагодити життя на новому місті.

Тетяна робить вишукані писанки на курячих та страусиних яйцях, а також на дерев'їяній основі.

Depo.Донбас поговорив з талановитою майстринею, свою історію вона розповіла від першої особи:

Їхати з Донбасу я нікуди не збиралась. Трапилось так, що я поїхала зі Свердловська до брата в Ставропольський край, я придбала зворотній квиток, але на кордоні почалася перестрілка, і мені довелося повернутися назад.

Через деякий час поїхала разом із своєю донькою у Крим. Ми припускали, що військові дії закінчаться і можна буде повернутися додому, але пізніше я зрозуміла, що справи не буде.

Писанки з териконами: як луганська майстриня емігрувала з окупації (ФОТО) - фото 1

Потрібно було їхати в Київ, до свої друзів і колег, закупити інструменти для роботи, щоб я могла за щось жити. Адже у мене не було з собою ніяких особистих речей, тільки зворотний квиток, який я досі зберігаю на пам'ять. (сміється)

Пізніше, коли бойові дії на Донбасі трохи вщухли, і з'явилася можливість приїхати, я вивезла свої роботи із Свердловська. У мене природно виникли проблеми на кордоні. Їхала транзитом через Росію – чотири митниці.

Писанки з териконами: як луганська майстриня емігрувала з окупації (ФОТО) - фото 2

На російському посту мене зупинили і сказали: "Жінка з дивними кульками різного розміру – затримаєтеся". (сміється). Мене пропустили, у символіці писанок на митниці не дуже розбираються, тому не звернули на неї уваги.

Звичайно, я дуже хочу повернутися додому, але тільки якщо у Свердловськ повернеться Україна. До речі, я нещодавно дзвонила додому і виявляється, зараз писанкарство там популярне.

Писанки з териконами: як луганська майстриня емігрувала з окупації (ФОТО) - фото 3

На Луганщині час від часу з'являлися майстри писанки, але ніхто до мене не займався пропагандою писанкарства в області. Спочатку я працювала у дитячому садку в ІЗО-студії, спробувала навчити дітей і у мене вийшло – діти зробили писанки.

Писанки з териконами: як луганська майстриня емігрувала з окупації (ФОТО) - фото 4

У той період дуже велику підтримку ми отримали від батьків, вони теж намагалися навчитися, багато розпитували. У Свердловську я пропрацювала більше 20 років, у мене вийшла навіть програма "Впровадження писанкарства в дошкільному закладі", яка увійшла в мою книгу "Писанкова абетка".

Далі наша творча ініціатива переросла в окрему студію, яка називалася "Студия писанкарсва Татьяны Коновал", ми працювали в музеї. Незабаром мене почали запрошувати від області на різні заходи.

Я відвідувала виставки та майстер-класи в різних куточках України. Мені було цікаво поїхати у Карпати, на Західну Україну, де писанкарство не переривалося і в радянські часи. Там, на відміну від нашого східного регіону, не бушував атеїзм і, відповідно до традиції, збереглися.

Писанки з териконами: як луганська майстриня емігрувала з окупації (ФОТО) - фото 5

Звання заслуженого майстра України я отримала для себе несподівано, моя кандидатура висувалася потай від мене, усе тримали в секреті. Я їхала у складі делегації на одну з виставок та в останній момент мені повідомили, що належить вийти на сцену й отримати державну нагороду від колишнього президента України (Віктора Ющенка – ред.).

***
Вперше за кордоном мої роботи були представлені у 2004 році. У складі делегації від Міністерства культури і туризму я брала участь у міжнародній виставці у Празі. Там серед іншого я давала і майстер-класи.

Далі мої роботи вже без мене були представлені спочатку в Японії на виставці з Національною спілкою майстрів народного мистецтва України, а потім вже в Італії, Німеччині та Франції.

Пізніше я почала продавати писанки у Інтернеті. Дуже часто замовлення надходять від однієї з організацій української діаспори у Канаді, вона закуповує у мене роботи партіями і далі їх поширює. Також мої писанки користуються популярністю в Австралії та США.

Писанки з териконами: як луганська майстриня емігрувала з окупації (ФОТО) - фото 6

Одна писанка була виготовлена на страусиному яйці. За основу я взяла карту України до СРСР, коли до складу держави входив і Крим, і Кубань і Слобожанщина. Карта услана квітами з українського вінка, а на території Донбасу, у гарячих точках, зображені червоні маки. На кордоні я намалювала писанковий знак "вовчі зуби". По центру зображено герб та тризуб.

Писанки з териконами: як луганська майстриня емігрувала з окупації (ФОТО) - фото 7

Ця остання авторська робота пішла за кордон у США, але покупець був не з української діаспори. Він просто оцінив патріотичний дух моєї писанки, і таким чином хотів підтримати. В листі були написані приємні слова підтримки, а в кінці автор підписався "Слава Україні".

Також є писанка з териконами Донбасу.

Писанки з териконами: як луганська майстриня емігрувала з окупації (ФОТО) - фото 8

Більше про життя Донбасу читайте на Depo.Донбас