Підкуп, шантаж та соцмережі: Як вербують бойовиків для м'ясорубок Донбасу

Кадрові військовослужбовці Путіна демонструють низьку мотивацію у збройних конфліктах на боці донбаських сепаратистів чи сирійської армії, тож "м'ясо" доводиться "добирати"

Олександр Никоноров, Мирослава Дзьобак

Аналіз ситуації, що склалась в лавах Збройних сил Російської Федерації, визначає низку проблем серед особового складу російської армії. Військовослужбовці демонструють низьку мотивацію щодо участі у збройних конфліктах на боці незаконних збройних формувань донбаських сепаратистів та в лавах сирійської урядової армії. Надалі такі тенденції можуть негативно позначитись як на морально-психологічному стані російських військових в "гарячих точках" за кордоном, так і на кількості випадків дезертирства серед особового складу військового контингенту РФ. Сумарно це впливає на процеси стратегічного планування та тактичних дій росіян в Сирії та на Донбасі.

Відштовхуючись від даних показників, російське командування звертається до старої перевіреної методики діяльності – організації вербувальних заходів найманців до лав незаконних збройних формувань донбаських сепаратистів та військових угрупувань, що воюють на боці сирійського президента Башара Асада.

Вербувальні заходи проходять як за лінією діяльності силових структур Російської Федерації, так і за лінією екстремістських організацій. В обох випадках процеси вербовки найманців проходять за прямого чи опосердкованого контролю та координації російських спецслужб. В даному випадку йдеться про Федеральну службу безпеки та Головне розвідувальне управління Генерального Штабу Збройних сил Російської Федерації.

Для того, щоб розібратись в даній ситуації, перш за все, необхідно чітке розуміння того, чим насправді є процес вербовки бойовиків до лав незаконних збройних формувань, якою є його специфіка та ймовірні наслідки в найближчому майбутньому.

Загальний аналіз ситуації

Вербовка – це комплекс різноманітних агентурно-оперативних заходів, спрямованих на заманювання особи, що цікавить спецслужбу (певну організацію), до співпраці для виконання певних завдань розвідувального або іншого характеру. Приклади вербування можна спостерігати у повсякденному житті з боку маркетингу. Принцип сучасних продажів – створити зацікавленість і задовольнити її, змушувати купувати товар, навіть якщо він вам і не сильно потрібен. У вербуванні людей застосовується той самий принцип тільки на вищому психологічному рівні. Залучення особи до своєї агентури є для вербувальника роботою екстра-класу.

Якщо говорити про вербування найманців для участі в військових діях на боці донбаських сепаратистів, то в даному випадку можна ігнорувати низку класичних етапів, що входять в теорію вербувального процесу, інформацію про який сьогодні легко можна знайти у вільному доступі в інтернеті. Для участі найманців у війні на території Донбасу або Сирії російські силовики й екстремісти можуть нехтувати тривалою розробкою "об'єкта" в силу ліміту часу й обмеженості ресурсів.

Вербовка найманців для участі в збройному конфлікті на території Донбасу, ймовірно, будується на двох підходах: ідейно-політичному і матеріально-побутовому. Хоча в окремих випадках можливе застосування компрометуючого і морально-психологічного підходів.

1) Ідеологічний підхід (ідеологічна вербувальна пастка)

Залучення, яке відбувається на ідейно-політичній ґрунті, розвиває найміцніші зв'язки між найманцем з одного боку та екстремістами і російськими спецслужбами з іншого боку. Цей стиль дозволяє росіянам ефективно використовувати радикалів, націоналістів за умови їхнього розчарування в політичній обстановці в світі, РФ, Україні, у т.зв. "ДНР" і "ЛНР", роблячи акцент на переслідуванні російськомовних та православних птощо. Це дозволяє розкручувати націоналізм і геополітичні міфи в контексті необхідності надання військової допомоги "народові Донбасу". Найманці і бойовики, завербовані на цій платформі, готові заради ідеї до самопожертви, вони є дуже цінними й відданими бійцями, якщо тільки не відбудеться розчарування в їхніх ідеях.

За цим принципом російські силовики, використовуючи радикальні та екстремістські організації ("Рух проти нелегальної міграції", "Націонал-більшовицька партія", "Євразійський союз молоді", "Російська національна єдність" тощо), шукають потенційних учасників незаконних збройних формувань, які від впливом пропаганди та ідейних переконань потенційно можуть приєднатись до лав бандформувань донбаських сепаратистів. В цьому напрямі екстремісти, працюючи в інтересах ФСБ, в якості стимулюючого фактору активно використовують концепцію "русского міра", православний фундаменталізм, панславізм та ін., апелюючи до почуття національної гідності, ідеології, юнацького максималізму, страшилок про "фашистів" та "бандерівців", переслідування російськомовного населення в Україні тощо.

2) Матеріальна винагорода

Найпростішим способом є залучення найманця на основі матеріальної винагороди. Гроші за фактом є найкращим стимулом для російських військовослужбовців і бойовиків. Кількістю матеріальних винагород можна стимулювати активну діяльність найманця або навпаки ліквідувати в міру його непотрібності.

3) Компромат

Цей метод дозволяє російській стороні, маючи компрометуючі матеріали (кримінальне минуле, залежність від азартних ігор, великі борги, сексуальні зв'язки, наркозалежність тощо), вдаючись до шантажу, спонукати об'єкт зацікавленості до співпраці. Після цього найманцю можуть запропонувати долучитись до лав незаконних збройних формувань в замін на нерозголошення певної інформації або погашення судимості. Проте цей метод має певні ризики, адже бойовик, який був завербований до лав бандформувань донбаських сепаратистів за цим принципом, намагатиметься знайти можливість вийти з гри та залишити склад незаконних збройних формувань. Контролювати цей тип бойовиків є досить важкою роботою для російських військових "кураторів".

Отже, всебічно вивчивши конкретну людину, яку російська сторона має намір використати в лавах незаконних збройних формувань бойовиків, їй дають гранично зважену потенційну оцінку з позицій: вірогідність її вербування; її можливостей як найманця; вигод від її залучення; ризику при її залученні; реальних напрямків її використання.

В оцінці вірогідності вербування бойовика російські силовики та лідери екстремістських організацій враховують:

- наявність необхідних внутрішніх (риси характеру, слабкості, вади) і зовнішніх (компромат) вразливостей;

- чинники, що заважають (риси характеру, ідейна переконаність, вплив значущих осіб, труднощі прямого контакту) і оптимальні можливості їх усунення (зниження значущості, обхід, перевертання на свою користь);

- хто, за якої причини, як і з якою ефективністю може сприяти вербуванню бойовика для участі в НЗФ донбаських сепаратистів.

Вербувальний підхід може бути:

- "гарячим" (коли вербувальник робить пряму пропозицію про співробітництво найманцю, що також можливо після дуже довгої обробки, або майже відразу);

- "холодним" (коли невідома бойовику людина поволі "підкочується" до нього);

- "безконтактним" (коли вплив на потенційного найманця здійснюють без безпосереднього контактування з ним, вдаючись до листів, соціальних мереж та телефону);

- "зворотним" (коли російський націоналіст та екстреміст сам пропонує свої послуги, хоча зазвичай йому потрібно "підказати", до кого він може звернутися на Росії або на Донбасі).

У всіх зазначених випадках російська сторона може передбачити умови для підтримки зв'язку, оскільки навіть якщо бойовик спочатку різко відмовився від пропозиції, то через деякий час він може передумати.

Для організації вербувальних заходів російським екстремістам і співробітникам спецслужб не обов'язково виконувати класичні ролі "навідника", "вербувальника", або "куратора". В даному випадку цими ролями можна нехтувати, вони не мають вагомого значення в силу специфіки ситуації, яка впливає на розвиток збройного конфлікту на сході України.

Головними методами вербування найманців та "добровольців" зі сторони російських спецслужб та екстремістів є шантаж; підкуп; загроза фізичного впливу; загроза людям, яких бойовик цінує (родина, друзі, дівчина тощо); розпалювання емоцій (помста, невдоволення, пихатість, захопленість, ревнощі, співчуття); переконання; зомбування (психопрограмування за допомогою НЛП-технологій); особливі акції (наркозалежність, секс-заходи тощо).

Російські спецслужби можуть проводити процес вербовки найманців:

- безпосередньо від імені спецслужби, яку представляють (ФСБ, ГРУ);

- без безпосередньої вказівки, хто вербує, даючи, таким чином, бойовику можливість зрозуміти, на кого він буде працювати (на території військоматів, військовими інструкторами під час проведення вишколів російських екстремістів тощо);

- під "чужим прапором" або від імені нічим не примітної структури (людини), що не викликають будь-якої неприязні, а то і породжують певну симпатію (від імені ветеранських організацій ФСБ; учасників бойових дій в Афганістані, Чечні; структур, афілійованих з Ігорем Гіркіним, Миколою Козіціним, Едуардом Лимоновим, Олександром Баркашовим, Олександром Дугіним тощо);

- від імені однієї організації з подальшим - коли контроль вже отримано - розкриттям реального господаря (наприклад, так відбувалась вербовка бойовиків на терені інших країн – СНД, ЄС, Латинської Америки – з боку "Інтербригад" Е. Лимонова та ін.).

Перш за все, об'єктами інтересу російських "кураторів" в рамках реалізації процесу вербування бойовиків виступали: колишні працівники спецслужб (Ігор Гіркін, Ігор Безлер, Сергій Дубинський, Сергій Здрилюк, Анатолій Руденко, Олександр Ходаковський, Олександр Бєднов, Олег Бугров та ін.); колишні та діючі військові; члени російських ультраправих та ультралівих організацій (Олександр Жучковський, Ян Петровський, Олексій Мільчаков, Петро Бірюков, Юрій Шевченко, Олексій Марков тощо); люди з кримінальним минулим, погашеною або непогашеною судимістю (Олександр Можаєв); громадяни країн СНД, що мають велику заборгованість (перед банківськими установами, виплати аліментів тощо); авантюристи (шукачі пригод з країн СНД, ЄС та РФ), європейські неонацисти та ультраліві радикали (Бенес Айо, Давид Худжец, Деян Беріч, Дончо Русев, Ніколя Перовіч, Гійом Фредерік Увелер, Ерван Кастель, Андреас Рам Саль, Анхель Давілла Рівас, Міхаель Сатсукі Такагаши тощо); девіантні та маргінальні групи (Михайло Толстих, Олексій Павлов, Роман Онищенко та ін.).

Вербовка найманців "націонал-більшовиками" Едуарда Лимонова

В рамках аналізу специфіки вербовки найманців до бандформувань донбаських сепаратистів необхідно визначити особливості участі в даному процесі представників російських екстремістських організацій – "Націонал-більшовицької партії" та "Іншої Росії", лідером яких є Едуард Лимонов.

ДОВІДКА. Очолювані Едуардом Лимоновим екстремістські організації НБП та "Другая Россія" в 2014-2015 рр. були задіяні в створенні терористичної організації "Інтребригади". В рамках діяльності "Інтербригад" на території РФ, країн СНД та Європейського Союзу були проведені ряд вербувальних заходів з залученням найманців до лав незаконних збройних формувань донбаських сепаратистів. За різними оцінками, було завербовано приблизно від 1 до 2 тисяч бойовиків. Точна кількість невідома. На базі "Інтербригад", зокрема, був створений батальйон "П'ятнашка", що входить до структури "1-го армійського корпусу ДНР", керівні позиції в якому посіли абхазькі сепаратисти. Очолив бандформування бойовиків польовий командир Ахра Авідзба (потім – Ставрос Багателія), які походять з тимчасово окупованих територій Грузії. У складі цього НЗФ бойовиків участь беруть найманці з РФ, тимчасово окупованих територій Грузії і України, Чехії, Словаччини та інших країн ЄС і СНД.

Таким чином, "Інтербригади" - це класичне терористичне угрупування російських бойовиків, що вербувало найманців на території РФ, ЄС і пострадянських країн для участі в бойових діях на території Донбасу. Частина з них за підсумками діяльності удостоїлася "нагород за заслуги" в бойових діях на боці сепаратистів, або зайняла командні посади в незаконних збройних формуваннях донбаських сепаратистів. Після конфлікту нацболів з т.зв. "МГБ" офіси організації призупинили свою діяльність на території "ДНР". Після 2015 року найбільша концентрація найманців, завербованих за лінією "Інтербригад", була помічена на території "ЛНР". Так, бойовики "Інтербригад" мали конфлікт як з представниками "МГБ", так і з працівниками Служби захисту конституційного ладу та боротьби з тероризмом ФСБ РФ. Зокрема, за вказівкою спецслужб з окупованого Донецьку був висланий Дмитро Русов (розповідав, що його схиляли підписати свідчення про те, що нацболи з "Зорі" вивозять до Росії зброю, куплену на гроші Олександра Жучковского, яку начебто передавав їм польовий командир Олексій Мозговой), Володимир Личаний з позивним "Док" (потрапив в історію з трофейною зброєю, після чого працівники ФСБ вибивали з нього свідчення проти інших бойовиків "Іншої Росії").

З метою дискредитації бойовиків "Іншої Росії" ФСБ використала російського найманця, заступника "Дока" в медичному взводі Артура Власа (vk.com/id298440414), причетного до всіх сумнівних операцій свого командира. Під тиском ФСБ він написав заяву в "МГБ" про те, що нацболи та "інтербригадівці" завозять в "ЛНР" наркотики і торгують ними.

У червні 2016 року члени руху "Інтербригад" вступили в конфлікт з бойовиками бандформування "Брянка-СРСР" в районі 31 блокпосту, в ході якого командирами з позивними "Демон" і "Тихий" був убитий бойовик бандформування "Брянка-СРСР" Макаренко (позивний "Макар"). Причина конфлікту - участь керівництва "Брянки-СРСР" в розкраданнях, торгівлі зброєю, вбивствах. У бандгрупі несуть службу кілька представників організованого нацболами руху "Інтербригад". Після вбивства Макаренка вони відмовилися підкорятися керівництву. За підсумками протистояння були затримані бойовики "Інтербригад" Олексій Лукашевич (позивний "Лука"), Анатолій Матюковський (позивний "Талібан") і ще кілька людей. Через добу майже всі вони, крім Лукашевича, були звільнені. Олексій Лукашевич - небезпечний свідок переродження керівництва бандформування бойовиків "Брянка", саме тому керівництво сепаратистів погрожувало його вбито. Член "Інтербригад", громадянин Латвії Бенес Айо, направив відкритий лист лідеру "ЛНР" Ігорю Плотницькому з проханням в найкоротші терміни звільнити Лукашевича з ув'язнення, і "покарати перевертнів у погонах", які вбили одного бойовика і знущалися над іншими. Анатолій Матюковський приїхав в "ЛНР" "добровольцем" з Латвії ще в 2014-му. За участь у боях на боці бойовиків латвійська прокуратура порушила проти нього справу за тероризм. Олексій Лукашевич - родом з Москви, був на передовій в Сокольниках у складі бандгрупи Олександра "Мангуста" (Стефанович), інформація про діяльність якого була опублікована раніше на "ЧВК-інфо" (chvk.info/archive/sergej-fomchenkov-lider-intebrigad-passionarnost-b). Позивний "Лука" був важко поранений під м. Дебальцеве два роки тому, після лікування повернувся в "ЛНР". Вважаються ідеологічно мотивованими бойовиками.

Координацією бойовиків "Інтербригад" займався Сергій Фомченков (позивний "Фомич").

Для вербування бойовиків активно використовувався портал interbrigada.org/zapishis-dobrovolcem та пошта бойовика Сергія Фомченкова fomchenckov.sergei@yandex.ru, які зараз є заблокованими. Терористична організація "Інтербригади" також активно вела свою діяльність в соціальній мережі "ВКонтакте" (vk.com/interbrigada), модерацією якою займався також С. Фомченков (vk.com/id160609716). В цьому пабліку також розміщена анкета для "добровольців", які мають намір вступити до лав НЗФ бойовиків. Афілійованими з "Інтебригадами" пабліками виступають "ДНР. Разведывательно-штурмовой батальон №4" (vk.com/4rshb) та "Партизанские бригады Новороссии" (vk.com/partizanbrigada), який фактично вже не є активним з 2016 року.

Серед координатів організації була вказана наступна інформація: телефон: +79686587952, +79652026249, е-mail: fomchenckov.sergei@yandex.ru, drugros@gmail.com.

При цьому важливо зазначити, що до 2014 року Едуард Лимонов та екстремісти з очолюваних ним організацій брали участь в антипутінських протестних акціях і мали проблеми з ФСБ. З початком війни на території Донбасу ситуація змінилася. На даний момент, і це треба розуміти, можливість проведення вербування бойовиків і найманців на території РФ не можливі без координації спецслужб, в тому числі з боку згаданої ФСБ.

Інструменти соціальних мереж та Інтернету

Важливою складовою в рамках організації вербувальних заходів російської сторони для залучення бойовиків до складу бандформувань донбаських сепаратистів виступають соціальні мережі, спеціалізовані форуми та сайти.

1) dobrovolec.org

В цьому контексті, перш за все, необхідно виділити портал dobrovolec.org, який було створено для організації вербування найманців і фінансування тероризму в Україні. На базі цього інтернет-ресурсу розповсюджувалась інформація про набір бойовиків для участі в військових діях як на території України, так і Сирії.

Так, на порталі російських вербувальників була розміщена інформація про те, що "оголошується набір "добровольців" для участі в спеціальних заходах у складі російської місії, спрямованих на стабілізацію обстановки в регіоні, охорону важливих об'єктів і посилення військово-політичної присутності Росії на території Сирії з метою недопущення становлення там проамериканського або релігійно-екстремістського режиму, який загрожує всьому цивілізованому світу".

Набір проходив на контрактній основі, була впроваджена система відпусток, мінімальний контракт становив від півроку. Більш повна інформація надавалась вже на точках збору - вербувальних пунктах бойовиків, координати яких видаються після проходження "первинної співбесіди" і збору необхідних документів.

Згідно з інформацією екстремістів, для того, щоб подати заявку на розгляд кандидатури найманця було необхідно: бути чоловіком у віці від 23 років; не мати проблем з законом; не мати судимостей; бути повністю фізично і психічно здоровим; мати досвід строкової служби (перевага надавалась контрактній службі, наявності досвіду бойових дій і військової освіти); бути готовим здати нормативи з фізкультури згідно з вимогами Сухопутних військ з урахуванням вікової категорії, здати нормативи з вогневої та тактичної підготовки; не мати проблем з алкоголем і наркотиками. При цьому перевагою була визначена відсутність шкідливих звичок і знання іноземної мови.

Бойовики, які займаються вербуванням найманців, вказують вимоги кандидата для прибуття до пункту вербування рекрутів в разі схвалення заповненої анкети інструкторами: надати довідки з наркології; внутрішній і закордонний паспорти, документи про освіту, військовий квиток (всі документи - оригінали з копіями); копії свідоцтва про укладення шлюбу, копії свідоцтва про народження дітей; фото 3×4 і 9×12; документи про проходження спецкурсів, охоронні ліцензії та інші супровідні документи.

При цьому російські екстремісти заявляли, що їхня участь у війні на території Сирії була викликана геополітичними амбіціями Росії, яка заявила про необхідність розвитку т. зв. "російської пасіонарної ролі".

"Так вже склалося, що саме "російська пасіонарна роль" починає знову проявлятися саме в ХХІ столітті і це вже стало фактом. Реагувати на це можна абсолютно по-різному: ліберали кричать, що Росія – головний світовий агресор і незговірливий сусід в світовому співтоваристві, "всепропальщики" верещать, нібито Сирія – це розмінна монета за Донбас і Крим, "многоходовочники" свято впевнені, що однією війною можна вирішити проблеми іншої. Але це не має ніякого значення, важливо лише те, що "російська героїчна пасіонарність" і небайдужість укупі з прагненням до справедливості часом є єдиною перешкодою на шляху світового імперіалістичного зла на чолі з "зірково-смугастими демократизаторами", - заявляють вербувальники найманців з dobrovolec.org.

Роботою по Сирії займався позивний "Одін" і деякі люди з його оточення, які не представлені на ресурсах "Доброволец.орг". Певну роль в вербувальних заходах також відіграв позивний "Хрусталик" (Михайло Полинков), який підтримує зв'язки с лідером російських терористів Ігорем Гіркіним. За останньою інформацією вербувальний центр і перевалочна база бойовиків "Доброволец.орг" були законсервовані. Однак ця інформація не підтверджена.

Участь в діяльності dobrovolec.org також відігравав командир "роти розвідки спецназу ДНР" позивний "Ольхон", який відзначився публічними знущаннями над місцевими жителями Донбасу та конфліктом з керівництвом бандформування "Троя".

Через сторінки угрупування в мережі "ВКонтакте" також відбувались вербувальні заходи з набору бойовиків до лав НЗФ "бригада "Кальміус" (vk.com/dobrovolecorg?w=wall-66778537_5260),

2) Соціальні мережі

Іншим компонентом, який активно задіють представники російських спецслужб та керівництво екстремістських організацій в рамках вербування бойовиків для участі у бойових діях на боці донбаських сепаратистів, виступають соціальні мережі. Найбільш активними в цьому контексті виступають російські соцмережі "ВКонтакте" та "Однокласники".

Періодично інформація про те, як саме відбувається вербування бойовиків та найманців за допомогою соціальних мереж з'являється в заявах представників правоохоронних органів України.

Методика вербовки бойовиків через соцмережі є класичною як для терористичних організацій ісламістського напряму, так і для афілійованих Російською Федерацією структур. Через спеціалізовані пабліки "ВКонтакте" та "Однокласники" російські екстремісти та представники спецслужб шукають потенційних кандидатів для вербовки, попередньо вивчаючи їхні профіль та інтернет-активність, що може становити для них певний інтерес. Після цього, як правило, під фейковим ніком представник РФ або окупованих територій Донбасу починає встановлювати контакт з об'єктом, під час якого вивчається його ідеологічні позиції, організаторські здібності, життєвий досвід та актуальні зв'язки. Далі можливі: призупинення контакту; спроба вербовки до складу бандформувань; залучення особи до диверсійно-розвідувальною діяльності, пропагандистської роботи, організації провокаційних заходів тощо. Якщо мова йде безпосередньо про бандформування, то в цьому випадку особа, що становить інтерес для спецслужб противника та російських екстремістів, запрошується до території РФ або "ЛДНР", де після проходження певних перевірок та військових навчань, вона залучається до підрозділів 1 та 2 "армійських корпусів".

Поширеним майданчиком для вербовки бойовиків виступає паблік "Російської національної єдності" в соцмережі "ВКонтакте". Так, лідер екстремістської організації Олександр Баркашов та його сини неодноразово розміщували інформацію про набір бойовиків до своїх лав. Зокрема, пріоритет надається особам, не молодше 23 років.

Інформація про вербовку бойовиків також періодично розміщувалась в пабліку "Россия спаси Донбасс".

Набір бойовиків є пріоритетом в публічній діяльності пабліків окремих бандформувань сепаратистів. Інформацію про вербовку можна знайти у відкритому доступі на цих ресурсах. Так, зокрема, в групі "батальйон Хан" були розміщені вимоги до новобранців, які хочуть вступити да лав цього НЗФ: відсутність судимостей; вік до 35 років; відповідна фізична підготовка (підтягування мінімум 10 разів; 100 м. - норматив, до 13 секунд; 3000 м. - до 14 хвилин); довідка з поліції, що новобранець не перебуває у розшуку; проходження медкомісії на профпридатність (при отриманні військового квитка в "ДНР" обов'язкова процедура); при прийомі проходження тестів на психологічну стійкість є обов'язковим; вживання спиртних напоїв (в тому числі слабоалкогольні) при службі в підрозділі заборонено; мінімальний термін служби за контрактом 1 рік; кожен новобранець перебуває два тижні на випробувальному терміні.

3) Блоги

Окремим інструментом вербування бойовиків до лав незаконних збройних формувань донбаських сепаратистів виступає російська блогосфера. Зокрема, мова йде про ресурс livejournal.

В цьому контексті необхідно зазначити активність групи блогерів, які розміщують інформацію про набір бойовиків до лав бандформувань "ДНР" і "ЛНР".

Наприклад, користувач Живого Журналу istomin36 розповсюджував інформацію про "набір добровольців в "армію Новоросії". Зокрема, були вказані контакти мобілізаційного управління на Росії та країнах Євразійського союзу +7 (499) 709-89-06 (istomin36.livejournal.com/119941.html).

4) Веб-портали

Інформація про вербовку бойовиків до лав бандформувань донбаських сепаратистів періодично розміщується на різних веб-порталах, відомих своєю прокремлівською екстремістською та українофобською риторикою.

Серед таких можна виділити портал antimaydan.info, на сторінках його лунали заклики до приєднання до складу НЗФ бойовиків на території окупованого Донбасу. Зокрема, журналісти пропагандистського порталу розміщували інформацію про набір бойовиків до складу "1 армійського корпусу ДНР", а також гарантували речове та продовольче забезпечення, своєчасну виплату гідного грошового утримання. Також були зазначені контакті дані та адреси військоматів на території, підконтрольній донецьким сепаратистам (antimaydan.info/kak_vstupit_v_opolchenie_novorossii_donbassa_dnr_lnr.хтмл).

Інформація про вербовку бойовиків також періодично розміщується на веб-порталах, пов'язаних з діяльністю лідера російських терористів Ігоря Гіркіна.

Ще одним ресурсом, на якому можна знайти інформацію про вербовку бойовиків виступає веб-ресурс "Русское имперское движение".

Відповідно до інформації порталу "Остров", знайти спосіб потрапити до бандформувань "ДНР" або "ЛНР" через російські інтернет-ресурси нескладно. Наприклад, yandex.ru на відповідний запит видав 2 мільйони результатів. Російські соціальні мережі – це додатковий спосіб залучити бійців, там відкрито розписані всі умови і механізми зарахування на службу. А вже колишні учасники НЗФ діляться своїм досвідом і дають поради.

Вербовка ув'язнених

Поширеною практикою серед представників спецслужб РФ та членів НЗФ донбаських сепаратистів є вербовка людей, які перебувають в ув'язненні на терені тимчасово окупованих територій Донбасу або Росії.

За даними СБУ, в "ЛНР" тисячі ув'язнених перебувають в нелюдських умовах: без медичної та правової допомоги, зате з фізичним та моральним знущаннями. Про це розповів громадянин, який повернувся в Україну після відбування покарання в Алчевської колонії №13 (для туберкульозників). Серед іншого ув'язнених змушують "добровільно" записуватися до лав бойовиків – відмовників закривали в ізоляторі та морили голодом. Відмовників багато, оскільки немає даних, що "мобілізовані" ув'язнені живуть довго - їх, перш за все, використовують як гарматне м'ясо. Ті ж, хто відбув покарання, намагаються виїхати в Україну.

Про те, що передові позиції в обох "республіках" масово поповнюються зеками, портал "РЕАЛ" писав раніше, посилаючись на невдоволення цим фактом звичайних бойовиків, які побоюються таких "новобранців".

Військомати

Згідно з інформацією ГУР МО, російське командування відчуває гостру нестачу в комплектуванні об'єднаних частин 1 і 2 "армійських корпусів", тому прийом нових добровольців не припиняється.

"На сьогоднішній день здійснюється набір через наявну мережу військових комісаріатів, які вони створили на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Ці військкомати здійснюють облік, заклик, агітацію місцевого населення щодо вступу саме в з'єднання 1 і 2 "армійських корпусів", - заявив заступник очільника департаменту Головного управління розвідки МО України Вадим Скібіцький.

Сьогодні на службу в "ДНР" і "ЛНР" необхідні в першу чергу механіки-водії, оператори бойових машин (БТР, БМП, танки), артилеристи, зв'язківці, мотористи, зв'язківці-радіотехніки, сапери. Але на практиці вони готові брати всіх бажаючих без досвіду служби та військової спеціальності.

Бойовики "2 АК ЛНР" раніше оголошували про набір солдатів до складу "4-ї окремої мотострілецької бригади народної міліції ЛНР" для служби за контрактом. Йдеться про місцевих жителів віком від 18 до 50 років та іноземних громадян у віці від 18 до 40 років. Вимоги: бажання проходити службу в лавах т.зв. "народної міліції", навчатися військовій справі, підтримувати т .зв. "ЛНР".

Як повідомляє www.ostro.org, військкомати також приймають на службу дівчат. Їм пропонують роботу на кухні та в медичному корпусі. Але, якщо є велике бажання і необхідна підготовка, то можуть відправити і на фронт. Всім добровольцям обіцяють щомісячну зарплату в розмірі від 15 000 російських рублів (приблизно 5 800 грн) рядовому складу і від 19 500 рублів (приблизно 7 600 грн) сержантському. Але тільки за умови укладення контракту мінімум на 1 рік. За його розрив накладаються штрафи та неустойки.

Однією з головних проблем бандформувань "ДНР" і "ЛНР" вважається речове забезпечення. Військову форму добровольців просять закуповувати за свій рахунок. Це ж стосується білизни, теплих речей та інших засобів першої необхідності. Форму можуть надати тільки місцевим громадянам сепаратистських "республік", та й то не завжди безкоштовно. У Донецьку, наприклад, діють уже кілька мереж і магазинів, які продають військову форму.

Укласти контракт на проходження військової служби можуть всі бажаючі у віці від 18 до 55 років і які не перебувають в даний момент на військовій службі. Для зарахування на службу за контрактом в "ДНР" будуть потрібні лише паспорт, військовий квиток (при наявності), водійське посвідчення (при наявності). Деякі підрозділи можуть вимагати ще довідку про несудимість. Перед укладенням контракту для проходження військової служби, всі також проходять повне медичне обстеження. А після цього - "заходи з професійного психологічного відбору".

Протягом останнього часу явно посилюються вимоги до призовників з метою уникнення призову людей, у яких низькі морально-ділові якості, які схильні до вживання наркотичних речовин та алкогольних напоїв, а також ті, у кого є зв'язок з криміналом і злочинною діяльністю.

Разом з цим останнім часом спостерігається гостра нестача місцевих кадрів, констатують в Головному управлінні розвідки МО України. По-перше, ті, хто йшов воювати з ідеологічних причин, вже були знищені. По-друге, почався дуже прискіпливий відбір, тому алкоголіків і наркоманів намагаються не брати.

Спеціальні навчальні центри

Донбаські сепаратисти проводять вербувальні заходи, активно популяризуючи діяльність центрів з підготовки бойовиків.

Один з порталів луганських сепаратистів в серпні 2016 року розмістив інформацію про те, що в окупованому Луганську діє Центр збору нового поповнення, який готує бойовиків до служби в "народній міліції Луганської народної республіки". Заснували центр в 2015 році, за рік роботи він уже встиг себе зарекомендувати. У ньому бойовики проходять повний навчальний курс військової справи. Начальником штабу навчального центру є старший лейтенант Олександр Старунов. За його інформацією, у навчальному центрі курсантів навчають збиранню та розбиранню зброї, стройової підготовки, вчать надавати першу медичну допомогу пораненому. Крім того, бойовики проходять смугу перешкод, де максимально відпрацьовуються дії в складних умовах: відбиття нападу диверсійно-розвідувальної групи противника, відпрацювання рукопашного бою, подолання перешкод та інше. Що стосується розпорядку дня, то він такий же, як і в будь-якій військовій частині: підйом о шостій ранку, зовнішній огляд військовослужбовців, сніданок і сім годин занять. Варто відзначити, що в даному центрі бойовики проходить більше практики, ніж гуманітарних предметів. Курсанти проходить цілий ряд дисциплін: топографія, тактика, медична підготовка, так як 75% особового складу бандформувань гине від неправильної та не вчасно наданої медичної допомоги.

Як повідомляє психолог центру з підготовки бойовиків Олена Мокра, перш ніж приступити до служби курсанти проходять спеціальні тести. За результатами діагностики вже можна сказати, який у них рівень нервово-психічної стійкості та реакція в стресових ситуаціях.

Вербовка трудових мігрантів

В жовтні 2016 року в районі села Троїцьке на Луганщині українським правоохоронцям здався бойовик "ЛНР", який розповів, як російські спецслужби проводять вербування на території Росії. За словами уродженця міста Славута Хмельницької області, в січні 2014 року він виїхав на заробітки на Росію, де йому вдалося нелегально влаштуватися різноробочим на будівництві. У серпні 2015 року українець втратив документи і звернувся до російської поліції, щоб їх відновити. Замість цього представники спецслужб, погрожуючи українцеві тюремним терміном, завербували його, надали довідку на право тимчасового перебування на Росії, видали квиток до Ростова-на-Дону і звідти відправили в зону бойових дій на Донбас. Українець пройшов місячний тренувальний курс в Стаханові, на Луганщині, а після цього приєднався до одного з бандформувань в складі "ЛНР". Йому була обіцяна зарплата в 15 тисяч рублів щомісяця. Незабаром бойовик розчарувався в ідеях "русского міра" - за його словами, через нелюдське ставлення ватажків і невиплату зарплати.

Такі випадки не є поодинокими, тому українські трудові мігранти становлять інтерес для представників російських спецслужб, на що треба звертати увагу українцям при виїзді на територію Росії.

Білоруський напрямок

У Білорусі різного роду організації, в основному місцеві філії російських неофашистських об'єднань, активно і сміливо продовжують процес вербування її громадян до лав бойовиків на окупований Донбас. Про це, зокрема, пише Іраклій Комахідзе в блозі для "Інформнапалма".

Надія на те що в Мінську турбуватимуться проблемою, пов'язаною з вербуванням її громадян до лав об'єднаних російсько-сепаратистських сил, що ведуть війну проти України, на жаль, залишаються без уваги і належної реакції.

"Наприклад, сайт регіональної організацій "Російської національної єдності" в Білорусі та ряді інших груп "Новоросії" - терористичного спрямування в соцмережах… віщають про створення "добровольчих загонів для організованої допомоги православним братам, які зараз борються на території колишньої України проти "БНФівців".

Сайт філії російських фашистів орієнтований на вербування громадян Білорусі старше 23 років в ряди бойовиків, а також на збір фінансових та інших ресурсів на потреби бойовиків.

За інформацією порталу www.ukrinform.ua, вербуванням білорусів для відправки на Донбас займається колишній офіцер РФ Микола Шелехов, який раніше сам брав участь у бойових діях в складі бандформування "Спарта". Про це повідомляє на своєму сайті група "Інформаційний спротив".

"В поле зору спецслужб Білорусі потрапив колишній військовослужбовець ЗС РФ Шелехов Микола Леонідович, громадянин РФ, який, використовуючи свої зв'язки з колишніми товаришами по службі у ВДВ і частин спеціального призначення ЗС РБ, проводить роботу з їх вербування для участі в бойових діях на сх

Мітки: #бойовики