ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Окупований Донбас вже "проїв" принаймні 5 річних бюджетів Курська (розслідування)

Мільярди рублів щомісяця Росія витрачає на утримання своїх маріонеткових угруповань "Д-ЛНР"
Depo.
1 грудня 2015 21:16
ФОТО: depo.ua
Окупований Донбас вже "проїв" принаймні 5 річних бюджетів Курська (розслідування)
Окупований Донбас вже "проїв" принаймні 5 річних бюджетів Курська (розслідування)

Кожні два місяці пенсійні виплати на окупованій території перевищують річний бюджет, наприклад, російського міста Курськ. Також у копієчку Росії виливаються так звані "гумконвої", про це пише "Радіо Свобода", передає Depo.Донбас.

Вартість "гумковоїв" тепер можна підрахувати.

Гуманітарну допомогу Росія доправляє на Донеччину із серпня минулого року. До сьогодні не було переконливих спроб вирахувати, скільки коштують російським платникам податків вантажі білих "Камазів". Офіційно російський уряд цифри не оголошував, а у соцмережах доскіпливим користувачам прибічники "Новоросії" відрізали: "Врятовані життя – нема цьому ціни, запам’ятай, цинік".

Раніше для підрахунків не вистачало даних. Проте останнім часом агенція угруповання "ЛНР" "ЛИЦ" почала публікувати номенклатуру отриманої допомоги, яку станом на кінець листопада завезли 46 конвоїв.

Оприлюднені дані виглядають неповними. Так, згідно публікації, конвой до Луганська 19 листопада прибув у складі 45 вантажівок. Кожна з них може везти від 16 до 20 тонн, але середнє навантаження ніби становило трохи більше від 10 тонн. Бо офіційно ці "Камази" та Volvo привезли до "ЛНР" лише 457 тонн.

Однак навіть ці занижені цифри можуть стати відправною точкою у приблизних підрахунках.

Зі згаданих 457 тонн джерело дає розпис 452,5 тонн. У складі російської гуманітарки до "ЛНР" цього разу були: консерви рибні – 43,5 тонни, консерви м’ясні – 46 тонн, консерви молочні – 33 тонни, цукор – 82 тонни, крупа перлова – 16 тонн, крупа рисова – 21 тонна, крупа гречана – 19 тонн, крупа ячна – 56 тонн, крупа пшенична – 40,5 тонни, крупа манна – 9,5 тонни, вівсяні пластівці – 60 тонн, горох – 26 тонн.

Ціни, за якими закуповували провізію, достеменно не відомі. Цілком логічно припустити, що вони – у межах цін, за якими закуповують такі самі продукти бюджетні установи Росії. Тому для підрахунків було використано портал IS-Zakupki.ru – це один із найбільших агрегаторів тендерів та закупівель у Росії.

4 мільярди – якнайменш

Підрахунок було здійснено з орієнтацією на ціни, запропоновані бюджетними установами Центрального та Південного федеральних округів: гуманітарні конвої формуються частково у підмосковному Ногінську, а частково у Ростовській області. Ціни брали не найвищі, і все одно сума вийшла чимала – вартість частини вантажу, яка прийшла до Луганська, має перевищувати 32,4 млн. руб.

Більш-менш докладний розпис гуманітарного вантажу у Луганську почали давати з 20 серпня 2015 року, коли приїхав 36-й "гумконвой". Отже й порахувати можна вартість вантажів у 10 колонах за 2 місяці. Крім названих продуктів, вони везли сіль, борошно пшеничне й житнє, макаронні вироби, пшоно, чай, соняшникову олію. Загалом – 4800 тонн десь на 336,9 млн. руб.

До Донецька зазвичай іде у півтора рази більше вантажу. 

Тобто загальна вартість продуктів у останніх 10 конвоях могла коштувати близько 842 млн. руб. А якщо припустити, що продовольча складова конвоїв була приблизно такою ж від самого початку, з серпня 2014-го, то вийде, що 45 колон вантажівок доставили круп, муки, консервів та іншого на суму 3,789 мільярда рублів.

Поза підрахунками лишилися принаймні 194 тонни медикаментів, привезені з березня (тут навіть здогадатись складно, скільки вони коштували), 640 тонн посівного матеріалу, сотні тонн будівельних матеріалів, а також 366 тонн навчальної літератури та ще багато чого. Наприклад, обладнання для "МНС" сепаратистів. До того ж, відбувалися і поставки обладнання для так званого "МВС" угруповання "ЛНР", але за офіційними даними воно йшло з Китайської народної республіки.

За приблизними розрахунками, "гумконвої" могли коштувати близько 4 мільярдів рублів. Але у частині "гумконвоїв" було по 120-140 вантажівок, отже цифра у 4 мільярди може виявитись надзвичайно заниженою.

А ще ж пенсії!

Але навіть ці витрати є краплиною у морі, в порівнянні з іншими витратами на "Новоросію". Оскільки саме Росії доводиться забезпечувати пенсіями та соціальними виплатами жителів окупованих територій.

Питанням, звідки гроші на пенсії на території у підконтрольних угрупованням "ЛНР" та "ДНР" і чому їх видають у рублях, журналісти задавалися давно. "Міністр фінансів ЛНР" Євген Мануйлов сказав 8 червня, що платять у тій валюті, в якій надходять податки до бюджету "республіки". Незадовго перед цим, у березні 2015 року, обидва утворення Донбасу ввели так звану мультивалютну систему – в обігу знаходились одночасно гривні, рублі, долари та євро.

Проте, звідки би мали надходити ці податки? Промисловість, за словами бізнесменів, які намагаються працювати під владою так званих "народних республік", не відновила і третини виробництва.

Між тим, вже після перших двох місяців регулярних пенсій, 20 травня, "глава ЛНР" Плотницький звітував, що виплатив 2 млрд. руб, або 87% від потреби за ті ж 2 міс. По млрд. на міс. З того часу сума мала дещо збільшитися: пенсіонери-переселенці влітку почали повертатися, почувши про відновлення пенсій. На території, підконтрольній угрупованню "ЛНР", у жовтні жили 417 тис. пенсіонерів, а в "ДНР" - 640 тис.

Ватажки Донецька кажуть, що за 7 міс.з квітня по жовтень включно виплатили 14,4 млрд. руб. За словами "голови Пенсійного фонду ДНР" Галини Сагайдакової, у жовтні вони роздали 2,3 млрд. руб.

5 річних бюджетів Курська, 3 бюджети Бєлгорода, 2 бюджети Воронежа.

Чутки про те, що гроші везуть з Росії тими самими "білими Камазами" у "гумконвоях", ходили давно. Підтвердити чи спростувати їх ніхто не міг – маємо лише непрямі докази штибу.

Однак журналіст Bloomberg почув повідомлення про російські гроші від двох "посадовців" у адміністрації сепаратистів. За їхніми словами, з Росії щомісяця задля виплати пенсій надходить у Донецьк 2,5 мільярди рублів.

Якщо так, щомісячний транш до двох прокремлівських угруповань може сягати 3,5 млрд. руб. До кінця року загальна сума російських витрат на пенсії може скласти 31,5 млрд. руб.

У той же час, в самій Росії національна валюти втратила більше ніж 40% вартості за останній рік, частково через зниження світових цін на нафту. За прогнозами російського уряду, економіка впаде на 4,4% цього року.

Витрати на підтримку частини окупованих територій України – також вагомий фактор, але питання "скільки коштує Новоросія для Росії?" – здебільшого залишається відкритим. Тому що тут невраховані поставки техніки та боєприпасів, які коштують чималих грошей. Отримують півтора року грошове забезпечення бойовики – також "із невідомих джерел".

Окупований Донбас вже "проїв" принаймні 5 річних бюджетів Курська (розслідування) - фото 1

Крім того, існують збитки, які зумовлені санкціями світової спільноти. За оцінками колишнього міністра фінансів Росії Олексія Кудріна, передає російська служба Бі-Бі-Сі, вони склали 1,5% ВВП. Це близько трильйона рублів, якими Росії доводиться розплачуватись за агресію проти України.

У вересні "голова державного банку ДНР" Ірина Нікітіна казала журналістові Bloomberg, що сепаратисти не відчувають спаду у російських фінансах. Однак у жовтні й листопаді були затримки пенсії, які пояснювали "технічними проблемами".

І хоча 3,5 млрд. пенсій на міс. здаються досить невеликою сумою на тлі велетенського федерального бюджету Росії (понад 15 трильйонів рублів) - лише на перший погляд.

Порівняймо 4 млрд. вартості "гумконвоїв" та 31,5 млрд.рублів на пенсії до "Л-ДНР" з бюджетами найближчих російських міст. Бюджет Ростова-на-Дону на 2015 рік становить 35,2 млрд. руб, Воронежа –14,9 млрд, Бєлгорода – 9 млрд, Курська – 5,8 млрд. руб.

Себто на пенсії "новороссам" Росія витратить до кінця року 5 річних бюджетів Курська, або більш як 3 бюджети Бєлгорода, або ж більш як 2 бюджети Воронежа. Не так вже й мало.

Більше про життя Донбасу читайте на Depo.Донбас