Савченки, комік Сівохо і "гундяєвський" Новинський: Хто балотується в Раду від округів Донеччини

Українська територія Донеччини розділена на 12 округів і в кожному з них можна знайти якогось "трешового" кандидата, який намагається пролізти під купол у Верховну Раду

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Савченки, комік Сівохо  і "гундяєвський"…

Depo.Донбас зібрало усіх відомих і одіозних кандидатів в народні депутати, що балотуються від мажоритарних округів в Донецькій області.

Округ № 45, Ясинуватський район, смт Очеретине

Межі округу: міста Авдіївка, окупована територія: Ясинувата, Київський район міста Донецька, Ясинуватський район

Цей округ – найменший на Донеччині за кількістю виборців, і все через те, що його межі розділила війна, а більшість території залишилася окупованою. Тим не менш, неофіційну назву ця територія виправдала навіть в умовах бойових дій – "округ Звягільського". Ця територія Донеччини регулярно відправляла у Раду уродженця Донецька Юхима Звягільського – єдиного народного депутата всіх скликань. Протягом усіх "заходів" у Раду ЗМІ його звинувачували у махінаціях на виборах, підкупах, але офіційно Звягільського ніхто не засудив та не покарав. 

Вперше за усі роки Звягільський, якому вже 86 років, у Раду не балотується. На заміну йому прийшло нове покоління, 11 кандидатів, серед яких 36-річна Віра Савченко – молодша сестра одіозної Надії Савченко. Складно сказати, чому вона, киянка, вирішила йти у Раду від округу на Донеччині, де до цього не жила і навіть не приїжджала. Віра Савченко взагалі "темна конячка", біографія якої і досі невідома. Повідомлялося лише, що вона за фахом архітектор, вчилася в Київському національному університеті будівництва і архітектури. Але хто зна, де вона працювала до того, як стала публічною особою.

Донедавна її усі знали лише як сестру Надії. Вона передавала відомості про стан її здоров'я, коли та була у російській тюрмі і голодувала, коментувала усі інформприводи, захищала и завжди була поруч. Віра і досі поруч з Надією, але вже як керівник політсили "Суспільно-політична платформа Надії Савченко". Біографії її немає навіть на офіційному сайті партії, яку Віра очолює. 

Після повернення з російської тюрми Надія цитувала усі тези Медведчука про "громадянську війну на Донбасі" і федералізацію, їздила на окупований Донбас і спілкувалася з ватажками путінських сепаратистів. Віра її підтримувала, а коли Надію звинуватили у тероризмі і підготовці держперевороту, сестра її захищала, говорячи про замовний характер звинувачень.

Адвокат Марк Фейгін, який захищав Надію в російському суді, заявляв, що Віра була у щільному зв'язку з Медведчуком. "У нас, м'яко кажучи, нерівно складалися відносини з Вірою Савченко. Вона дуже дратівлива людина, навіть вважала, що краще знає, як захищати сестру. Вона сама встановила відносини з Віктором Медведчуком. Так само, як і Пєскову, дзвонила вона особисто. Віра Савченко завжди мала з Медведчуком дуже тісний, щільний зв'язок і ніколи цього не приховувала", - назав Фейгін.

Округ 45 хоч і маленький, але на його території розміщене досить велике підприємство українського олігарха Рината Ахметова – Авдіївський коксохім. Не скористатися цим Ахметов не міг, тому у Раду йде гендиректор заводу Муса Магометов. Завод неодноразово потрапляв під обстріл, а місто Авдіївка залишалося без води, газу і тепла. Магометов оперативно повідомляв про це, уникаючи оцінок, хто стріляв і звідки. Завдяки своїм повідомленням про життя міста у критичні часи і усування наслідків обстрілів, він став досить відомим на інформаційному просторі.

Округ № 46, Бахмут

Межі округу: міста Бахмут, Лиман, частина Бахмутського району (виборчі дільниці № 140041 – 140086, 140643 – 140660)

З 2002 року цей округ називали округом братів Клюєвих – старшого Андрія і молодшого Сергія. Вони регулярно обиралися від Бахмута у Раду. Цього року тут балатуються сім кандидатів.

Андрій Клюєв переміг у 2014-му, але у Раді не з'являвся. "Сірий кардинал" екс-президента Віктора Януковича, Клюєв-старший, тричі обирався нардепом, двічі – за партійними списками, був віце-прем'єр-міністром з питань паливно-енергетичного комплексу, першим віце-прем'єр-міністром – міністром економічного розвитку і торгівлі в уряді Азарова, секретарем Ради нацбезпеки і оборони, керівником Адміністрації президента. Проте після подій на Майдані з 28 лютого 2014 року він втік і був поданий СБУ у національний розшук.

Рахунки Андрія Клюєва у Швейцарії і Австрії були арештовані, його звинувачували у відмиванні мільйонів бюджетних коштів у валюті і виведенні їх за кордон, заволодінні шахрайським шляхом ВАТ "Завод напівпровідників" і фінансування його за рахунок соціальних виплат для інвалідів. Клюєва було оголошено у міжнародний розшук. Проте у березні 2019 року ЄС зняв з Клюєва санкції і розблокував активи, Інтерпол припинив його розшукувати. Незважаючи на те, що генпрокуратура продовжує розслідування справ Клюєва, він вирішив балотуватися у Раду.

23 червня Центральна виборча комісія відмовилася реєструвати Клюєва в зв'язку з тим, що він не проживав на території України протягом останніх 5 років, з 2014 року. Але у Верховному Суді представники Клюєва доводили, що він останні 5 років Клюєв проживає в окупованому Донецьку, а формально Донецьк – це українська територія. Нещодавно, 2 липня, стало відомо, що ЦВК таки зареєструвала Клюєва кандидатом в нардепи у 46 окрузі від "Ліберальної партії".

Також від Бахмута у Раду балотується Дмитро Рева ("Опозиційний блок") – син одвічного мера Бахмута Олексія Реви. Він вже намагався перемогти Клюєва на цьому ж окрузі, але набрав лише 27,66% голосів виборців.

Округ №47, Слов’янськ

Межі округу: Слов’янськ, Олександрівський, Слов’янський райони.

На окрузі у Слов'янську складається цікава ситуація. За крісло нардепа боротимуться 19 кандидатів, серед яких колишні однопартійці і соратники.

У Раду йде мер Слов'янська Вадим Лях від ахметівського "Опозиційного блоку", а також нардеп Юрій Солод від партії Медведчука-Бойка "Опозиційної платформи – За життя".  Усі останні п'ять років спільно з'являлися на святах та усіляких заходах як однопартійці-"опоблоківці", але після розколу партії стали конкурентами. 

Солод – чоловік екс-міністра соцполітики та нардепа Наталії Королевської, став нардепом вперше у 2014 році саме від слов'янського округу. Ще на початку передвиборчої кампанії він рекламував себе як послідовник Азарова-молодшого. Один зі слоганів Солода був "Продовжу програму О. Азарова". Власне, програму з "гречки" Солод виконав не гірше Азарова. Фонд Королевської "Дорога життя" роздавав у Слов'янську гроші і продуктові набори. При цьому до парламентських виборів і деякий час після в соціальному магазині фонду "Дорога життя" у Слов'янську продавали продукти харчування за цінами на 20-30% нижчими за ринкові. Біля магазинів мало не кожного дня скупчувалася черга з пенсіонерів, невдовзі після виборів соціальні магазини зникли. Але Солод з Королевською і дотепер продовжують тримати слов'янський округ у своїй пильній увазі, з'являються там на свята, дарують квіти ветеранам, торти медикам, цукерки дітям. Фонд "Дорога життя" і досі працює.

Ще один конкурент – нардеп Олег Недава член політради партії "Наш край" йде у Раду самовисуванцем. Він переміг у 2014 і увійшов у Раду від одномандатного виборчого округу №53 (місто Єнакієве і Торез), а після увійшов у фракцію "БПП" у парламенті. Власне, у 2014 працювала обмежена кількість дільниць округу, адже територія окупована, за Недаву проголосувало усього трохи більше 2 тис. людей. Зараз такого округу взагалі на карті Донеччини немає.

Недава не міг не розуміти, що "проскочити" у Раду вдруге по цьому округу не вийде, і треба "підгортати" іншу територію. Він обрав Слов'янськ і Святогірськ, в якому став активно себе проявляти з 2017 року, "видавлюючи" сімейство Солода-Королевської. Недава з'являвся у Слов'янську на перших дзвониках, містом їздив тролейбус з його рекламою, він влаштовував у міськраді "круглі столи" , роздавав паски на Великдень. Також він відомий тим, що заступився за обвинуваченого в пособництві "ДНР" донецького бізнесмена Сергія Білогородського в суді.

Округ №48, Краматорськ

Тут зареєстровано 21 кандидата, серед яких два Максима Єфімова. Один – нардеп, що працював у Раді у фракції БПП,  інший – його повний тезка, безробітний. Обидва – самовисуванці.

Той Єфімов, що нардеп, переміг по краматорського округу у 2014 році і не полишав свою вотчину увесь цей час. Він симпатизував партії "Наш Край", на місцевих виборах у 2015 році активно просував її у міську владу, та й сам намагався стати мером Краматорська. Але програв Андрію Панкову. 

Округ №49, Дружківка

Межі: міста Дружківка, Костянтинівка, Костянтинівський, Покровський райони

Краматорський округ і досі називають "округом Скударя" – це голова правління закритого акціонерного товариства "Новокраматорський машинобудівний завод", екс-регіонал Георгій Скудар. Незважаючи на те, що він давно вже не нардеп, вплив на місто має і активно просуває своїх людей у міську владу і в парламент.

Від цього округу нині балотуються 19 кандидатів. Якщо на вищезазначених округах кандидати від партії президента Володимира Зеленського "Слуга народу" нікому не відомі, то тут "прогалина" заповнена. Від "слуги" у Раду йде креативний продюсер "Квартала 95", шоумен Сергій Сівохо.

Він народився і жив у Донецьку, але переїхав у Київ після окупації міста. У своїй передвиборчій програмі він обіцяє знизити тарифи на ЖКГ, поліпшити демографічну ситуацію на совоєму окрузі, повернути медиків у села, впровадити референдуми та багато чого іншого. Невідомо, як саме він це робитиме, адже шоумен не написав жодного законопроекту в житті. Поки що він не виходить з образу гумориста, а під час політичної агітації цікавиться фестивалем гумору, зустрічається з командою Ліги сміху "Свій формат" з Дружківського будинку-інтернату.

Конкурентами Сівохі є відомий екс-регіонал Борис Колесніков від "Опозиційного блоку" та самовисуванець Валерий Гнатенко – мер Дружківки.

Колесніков - давній донецький українофоб з оточення Януковича, поборник визнання російської мови другою державною. Колесніков був активним учасником і організатором з'їзду сепаратистів в Сіверськодонецьку в 2004 році, закликав до створення південно-східної української держави в формі федеративної республіки. Столицею нової держави зробити Харків. Через це його арештовували, але тодішня "помаранчева влада" справу про сепаратизм учасників з'їзду до кінця не довела, у підсумку вони всі опинилися на волі. А згодом повернулися у владні кабінети. От і Колесніков з крісла нардепа пересів у крісло віце-прем'єр-міністра — міністра інфраструктури в уряді Миколи Азарова. А згодом керував підготовкою до Євро 2012. Щодо війни на Донбасі, то риторика Колеснікова не відрізняється від риторики "опоблоку".

Мер Дружківки Гнатенко йде у Раду від "Опозиційної платформи За життя". В квітні 2014 року він виступав перед жителями міста з прапорами Росії і "ДНР". А потім був підозрюваним у справі про сепаратизм.  У 2018 році Гнатенко відмовився коментувати свою участь у мітингу "ДНР" журналістам телеканалу ZIK.  Як заявляють журналісти, Гнатенко накинувся на них з кулаками.

У 2017 році активістка з Дружківки Ірина Кирикова розповіла, що Гнатенко дозволив, щоб над будівлею виконкому підняли прапор "ДНР", у дворі виконкому був підвал, де катували городян за їх проукраїнську позицію. Мер подав проти неї до суду, проте позов залишили без розгляду.

Округ №50, Покровськ

Межі: міста Добропілля, Мирноград, Покровськ, Добропільський район

Тут балотуються 13 кандидатів, серед яких мер Покровська, екс-регіонал Руслан Требушкін від"Опозиційного блоку". Требушкін з 2010 року до 2015 був мером Мирнограда (Димитрова). Під час Євомайдану, який згодом назвали Революцією Гідності, він возив допомогу силовикам підрозділу "Беркут", які жорстоко били мітингувальників, а також збирав мітинги на підтримку влади Віктора Януковича.

18 листопада 2016 року щодо Требушкіна співробітники прокуратури Донецької області відкрили кримінальне провадження за статтею 366-1 за фактом декларування недостовірної інформації, а також ч. 2 ст. 368-2 Кримінального кодексу України за фактом незаконного збагачення. Також його звинувачували у поданні неправдивих даних в електронну декларацію. У своїй електронній декларації за 2015 рік Требушкін не задекларував жодної квартири, будинка або ж орендованого житла. Згідно з декларацією Требушкін з дружиною і трьома дітьми жив просто неба, маючи батути, та автомобіль Skoda 2013 року випуску.

За даними прокуратури, Требушкіну загрожувало позбавлення волі на термін від 2 до 5 років з позбавленням права займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна. Требушкін звинувачував прокуратуру у тому, що вона хоче рейдерські захопити владу у Покровську. У 2018 року він не з'являвся на роботі півроку, аж поки справу проти нього не закрили.

Конкурентом Требушкіна є ще один одіозний мер – Андрій Аксьонов – міський голова Добропілля. Аксьонов іде у Раду самовисуванцем. На виборах мера міста в жовтні 2015 року за Аксьонова проголосували 68,9%, незважаючи на те, що раніше він відкрито підтримував сепаратистів.

За словами нардепа із Донеччини Дмитра Лубінця, Аксьонов подав заяву на отримання громадянства РФ ще в червні 2014 року. Аксьонова звинувачують за статтями: посягання на територіальну цілісність країни, насильницька зміна конституційного ладу України, службове підроблення, розтрата майна і хабар. Аксьонов підозрюється в підробці документів для поїздок в окупований Крим, службовій підробці і розтраті.

За даними правоохоронців, 47-річний мер, підписував табелі обліку робочого часу з неправдивою інформацією про відпрацьований ним кількості годин, приховуючи факт своєї регулярної відсутності на роботі для поїздок в анексований Крим. У червні 2018 року МВС оголосило його у розшук, а 29 січня 2019 року в суді Краматорська Аксьонову обирали запобіжний захід і зупинилися на домашньому арешті. 

Округ №51, Бахмутський район, селище міського типу Зайцеве

Межі: Микитівський, Центрально-Міський райони міста Горлівки (окупована територія), частина Бахмутського району (виборчі дільниці № 141523, 141527)

На попередніх парламентських виборах цього округу у списках не було, адже вся територія була окупована і на ній точилися бої. Зараз тут теж неспокійно: Зайцеве – територія прифронтова. Округ маленький, лише 2000 виборців, тому тут "аншлаг", і на крісло нардепа претендує 51 кандидат.

Від Зайцевого балотується Андрій Альоша за підтримки партії "Опозиційна платформа За життя". Альоша – колишній донецький депутат. Його вважають другом старшого сина екс-президента Олександра Януковича, а також називали "куратором" ПАТ "Укразалізниці" у справі про фінансування тероризму.  У 2017 році досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками кримінального злочину, передбаченого ч. 3 ст. 258-5 Кримінального кодексу України (фінансування тероризму) з боку посадових осіб "Укрзалізниці" проводила Головна військова прокуратура.

Також по цьому округу йде вже згадувана вище Надія Савченко. Багато про неї писати і згадувати не варто,  нагадаємо лише, що її досі судять за підготовку теракту. 2 липня вона проігнорувала судове засідання щодо обрання їй запобіжного заходу. Сторона обвинувачення вимагала застосувати щодо Савченко тримання під вартою, але це клопотання залишаться безпідставно нерозглянутими судом вже понад три місяці.

Савченко проходить у справі разом з екс-керівником центру "Офіцерський корпус" Володимиром Рубаном. Його затримали 8 березня 2018 року на КПВВ на Донбасі з арсеналом зброї, яку він віз з окупованої території. Рубана звинувачують у плануванні перевороту і захопленні влади, посяганні на життя державного чи громадського діяча, підготовці до терористичного акту, сприянню терористичній організації та незаконному поводженні зі зброєю, боєприпасами і вибуховими речовинами. За даними слідства, Рубан разом з Савченко готував масові теракти з метою дестабілізації ситуації в суспільстві.

Округ №52, Торецьк

Межі: місто Торецьк, окуповані: Дебальцеве, Калінінський район міста Горлівки, частина Бахмутського району (виборчі дільниці № 140681 – 140687, 140690)

Торецьк – прифронтове шахтарське місто на Донеччині, звідси до окупованої Горлівки лише 19,7 км. З виборами тут була плутанина: у 2014 році вибори у Верховну Раду відбулися, хоча навколо тривали бойові дії, а в 2015 вибори у місцеві органи влади вирішили не проводити через наближеність до фронту. Зараз від торецького округу зареєстровані 17 кандидатів.

"Опозиційний блок" дістав з архівів Валерія Коновалюка і відправив його у кандидати в нардепи від цього округу.  Коновалюк вперше став нардепом у 1998 році від Волновахи, коли пішов у Раду з посади заступника голови Донецької ОДА Віктора Януковича. У 2010 році Коновалюк стає радником тодішнього президента Віктора Януковича. А вже через два роки він публічно відхрещується від регіоналів і їхньої партії. При цьому він підкреслив, що йому нічого більше радити Януковичу, бо він проігнорував його "численні звернення та документи про ситуацію в країні, про провальну і неефективну економічну політику, про відсутність реальних реформ, про масштаби корупції і зловживань, про низький рівень виконавчої влади і дисципліни і багато-багато що. Але тепер усе забулося, і Коновалюк "приплив у рідну гавань".

Його конуцрент з "Опозиційної платформи За життя" – підприємець Олег Погодін, керівник благодійного фонду "Дорога життя". 

Округ №57, Маріуполь, Кальміуський район

Межі: Кальміуський район, частина Лівобережного району (виборчі дільниці № 142356 – 142411) міста Маріуполь.

Територія охоплює промислові райони міста, саме тут розташовані меткомбинат ім. Ілліча и меткомбінат "Азовсталь", які належать донецькому олігарху Ринату Ахметову. Власне, цей факт і впливав на результати виборів, стати нардепом, якщо ти не пов'язаний з металургійною промисловістю, було просто неможливо. У той же час, маючи вагомий адміністративний вплив, кандидату у нардепи виграти було досить легко. У Маріуполі усі знають про загальні передвиборчі збори колективів на одному та іншому меткомбінаті, про політінформацію, про поголовну підтримку за принципом, "тому що так треба, тому що свій".

Цього року тут балотуються 11 кандидатів, при цьому не зазначено жодного вихідця з меткомбінатів. З відомих політиків тут балатується бізнес-партнер Рината Ахметова, керівник фракції "Опозиційний блок" у парламенті Вадим Новинський. Спочатку він хотів йти на вибори 5-м номером у списку партії, але потім змінив своє рішення і зареєструвався по мажоритарці.

Новинський відомий своєю участю у "піп-парадах" Московського патріархату, у ходах "безсмертного полку". Він послідовно підтримує риторику Кремля щодо війни на Донбасі і стосунків з Україною, називає російську агресію на Донбасі "громадянським конфліктом на південному сході", виступає за "прямі переговори з Луганськом і Донецьком".

Округ № 58, Маріуполь, Центральний район

Межі: Приморський, Центральний райони міста Маріуполь

Раніше майже усі обрані тут парламентарі були керівниками меткомбінату "Азовсталь". Пояснюється це просто – у цих районах міста проживають працівники заводу і їхні сім'ї. Але цього разу з кандидатами все трохи не так.

Загалом на окрузі зареєстровано 21 кандидата, з цікавих особистостей можна виділити депутата міськради Маріуполя Максима Бородіна від "Сили Людей". Бородін відомий захисник екології міста і знаходится в опозиції до "ахметівської" міськради.

Також від цього округу балотується місцева волонтерка і активістка Галина Однорог і екс-мер Слов'янська Валентин Рибачук - заступник директора з розвитку та правових питань ДП "Укрхімтрансаміак". 

"Опозиційний блок" висунув кандидатом депутата міськради Маріуполя Сергія Магеру. Він директор з регіонального розвитку, ПрАТ "Маріупольський металургійний комбінат Імені Ілліча" і в міськраді відстоює інтереми свого підприємства, яке забруднює повітря. 

Округ №59, Мар’їнка

Межі: міста Вугледар, Новогродівка, Селидове, Великоновосілківський, Мар’їнський райони.

Маленьке місто Мар'їнка на Донеччині, як і Вугледар з Селидовим, знаходяться між окупаційними силами та українськими військами. Тут вже чотири роки працює КПВВ "Мар'їнка", який постійно наражається на обстріли. В цих містах завжди багато мешканців окупованої Донеччини, які їдуть сюди по пенсію та дешеві українські продукти. А до 2014 року мар'їнський округ був імперією екс-генпрокурора Геннадія Васильєва та його брата Олександра.

За традицією, чим менше округ, тим більше зареєстрованих кандидатів. Цього разу у мар'їнському окрузі їх 28.

Найвідоміший з них нардеп від ахметівського "опоблоку" Сергей Сажко, йде як самовисуванець. Сажко екс-мер Курахового до 2014 року, біографія в нього така, що він ніби "хлопець від сохи" – простий тракторист, який досяг успіху, захисник знедолених шахтарів. У 2014 році Сажко засвітився на мітингу в підтримку "ДНР", потім його ніби викрав "Правий сектор" Також відомо, що 3 листопада 2014 року прокуратура Донецької області оголосила його в розшук у рамках розслідування провадження про посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (сепаратизм). Йдеться про організацію Сажком мітингів на підтримку "ДНР" і скоєних ним закликів до проведення референдуму "ДНР".

Шукати Сажка не довелося, він переміг на окрузі і став нардепом.

Округ №60, Волноваха

Межі: Бойківський, Волноваський, Мангушський, Нікольський, Новоазовський райони, частина Лівобережного району міста Маріуполь (виборчі дільниці № 140376, 140377)

Загальна кількість кандидатів - 13.

Округ у Волновасі мало чим відрізняється від інших округів на Донеччині, які "штампували" у владу "регіоналів". Але у 2014 році округ перефарбувався і відправив у Раду Дмитра Лубінця від БПП. Власне, і цього року нардеп Лубінець балотується від Волновахи, але тепер йде самовисуванцем.  На момент попереднього обрання він був депутатом волноваської міськради. У парламенті він є секретарем комітету з питань регламенту та організації роботи ВР. 

Конкурентом Лубінця буде генеральний продюсер телеканала "112 Україна" Артем Марчевський, зареєстрований від   "Опозиційної платформи – За життя". У 2018 році в телеканала змінився власник: 99% власності компанії перейшло швейцарській фірмі АТ "Плірофоріес АГ". Її власник за документами – громадянин Німеччини Едуард Катц. Він живе у маленькому селищі Кюнцелль у центральній частині Німеччини і торгує уживаними автомобілями. Як з'ясували ЗМІ, на справжнього власника вказує новий менеджмент, який прийшов на канал цього літа і має тісні зв’язки з політсилою Віктора Медведчука. Та й сам він на телеканалі став з'являтися частіше у позитивному руслі. Тож, зрозуміло, чиї інтереси у Раді відстоюватиме Марчевський в разі обрання.

Крім того, кандидатом у нардепи зареєструвався самовисуванець Руслан Щербань - син вбитого в 1996 році у Донецьку політика і бізнесмена Євгена Щербаня. Зазначається, що Руслан Щербань проживає у Донецьку.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme