Округ №60: Як Волноваха дрейфувала у проукраїнський бік

Округ прогресував від одностайної підтримки регіоналів до голосування за представника проукраїнського БПП

Округ №60: Як Волноваха дрейфувала у про…

Журналісти Depo.ua в рамках проекту "Вибори-2019. Повне оголення" створили електоральну карту виборчих округів. Ми розповідаємо як змінювались межі округів, хто і коли перемагав на окрузі, а головне завдяки чому, які технології застосовувалися, які були успішними, а які – ні. Хто претендує на цей округ на майбутніх виборах та які у них позиції. Все ця інформація - вже у відкритому доступі на порталі ВИБОРИ-2019.

Округ №60

Центр – місто Волноваха, Донецька область

Опис меж: Волноваський, Володарський, Новоазовський, Першотравневий, Тельманівський райони

Орієнтовна кількість виборців – 163 417

Місцезнаходження ОВК – Волноваха, вул. 1-го Травня, 1

Округ у Волновасі мало чим відрізняється від інших округів на Донеччині, які штампували у владу "регіоналів". Спочатку від 60 округу сходив кілька разів в парламент Валерій Коновалюк, допоки не розлучився з Партією регіонів та президентом Віктором Януковичем, радником якого він був. Один раз у Волновасі виграв парламентські вибори регіонал-ахметівець Олександр Риженков. А от у 2014 році округ перефарбувався і відправив у Раду Дмитра Лубінця від БПП.

Довідка: Згідно з даними ЦВК, під час парламентської кампанії 2014 року, в межі округу №60 входили Волноваський, Володарський, Новоазовський, Першотравневий, Тельманівський райони Донеччини. Проте на парламентських виборах в 1998-2002 році ця територія була "нарізана" в округ №62, у 2006-2007 – округ №54.

На президентських виборах 1999 року волноваський округ був під номером 61, у 2004 році - №62, у 2010-2014 році знову №61.

Парламентські вибори (межі округу №60)

1998 рік

Валерій Коновалюк (самовисування) – 69,5%

Валерій Іванов (КПУ) - 24,01%

2002 рік

Валерій Коновалюк – 53,71%

Валерій Кіор (КПУ) - 16,47%

2006 рік

Партія регіонів - 65.92%

Соцпартія - 12,08%

2007 рік

Партія регіонів - 59,10%

Соцпартія - 23,55%

2012 рік

Олександр Риженков (Партія регіонів) - 57,705 Сергій Філіндаж (КПУ) - 17,83%

2014 рік

Дмитро Лубінець (БПП) - 43,58% Олександр Риженков (самовисування) - 30,79%

У 1998 році на парламентських виборах на цій території переміг тодішній заступник голови Донецької обласної державної адміністрації уродженець Донецька Валерій Коновалюк. Йому програв напдеп-комуніст Валерій Іванов. Тоді ще Коновалюк балотувався як самовисуванець, але вже на наступних виборах у 2002 році він йде по валноваському округу від провладного блоку "За Єдину Україну" і теж перемагає. У парламенті вливається до Партії регіонів і фракції "Регіони України". Але згодом стає то позафракційним, то мігрує до фракції і партії "Трудова Україна". У 2006-му за партійними списками балотується від цієї ж партії. Але на позачергових виборах у 2007 знову повертається до лав Партії регіонів, яка об'єдналася з "Трудовою Україною".

Коновалюк запам'ятався як ініціатор "збройного скандалу" під час російсько-грузинської війни у 2008 році. Він звинуватив тодішнього президента Віктора Ющенка у тому, що Україна нелегально продає зброю Грузії. Як писав "Фокус", створена в парламенті тимчасова слідча комісія на чолі з регіоналом Коновалюком швидко накопала збройовий компромат і видавала його ЗМІ частинами. Головне з обвинувачень - президент нібито примушував "Укрспецекспорт" (компанію, офіційно уповноважену торгувати українською зброєю з зарубіжжям) збувати озброєння за заниженими цінами (танки, за цими даними, йшли за чверть реальної ціни ціни - по $ 40 тис. за штуку).

Проте скандал зійшов нанівець, нікого не засудили і строку не дали. Хоч Україна надовго змарнувала свою репутацію.

Влітку 2009 року Коновалюк був обраний головою Всеукраїнського союзу військовослужбовців і ветеранів Збройних сил України, хоч було й невідомо, де і в яких війнах він брав участь. У 2010 році Коновалюк стає радником тодішнього президента Віктора Януковича. А вже через два роки він публічно відхрещується від регіоналів і їхньої партії. До того ж висуває на парламентських виборах 2012 року свою кандидатуру на окрузі №60 без згоди ПР, яка тоді ратувала за Олександра Риженкова.

"От і все!!! Я вже не радник президента України... І нічого мене вже рік не пов'язує з Партією регіонів", - писав Коновалюк на своїй сторінці у Facebook. При цьому він підкреслив, що йому нічого більше радити Януковичу, бо він проігнорував його "численні звернення та документи про ситуацію в країні, про провальну і неефективну економічну політику, про відсутність реальних реформ, про масштаби корупції і зловживань, про низький рівень виконавчої влади і дисципліни і багато-багато що.

Коновалюк тоді прогнозував, що ситуація в країні - це прямий шлях до кризи та банкрутства.

У підсумку він у виборах 2012 року участі не брав, на його окрузі переміг регіонал Риженков - президент ПрАТ "Донецьксталь" - металургійний завод". Риженков близький до групи бізнесмена Рината Ахметова через свого сина Юрія Риженкова, генерального директора ТОВ "Метінвест Холдинг", яка належить Ахметову.

Риженков-старший як нардеп відомий голосуванням за "диктаторські закони", а також нагородженням орденами Російської православної церкви. Риженков встиг зареєструвати 33 законопроекти, більшість з яких, присвячені роботі банківської системи України. Також він очолював парламентський Комітет з питань фінансів і банківської діяльності.

Риженков намагався пройти у Раду знову по цьому ж 60-му округу у 2014 році як самовисуванець. Але програв кандидату від БПП Дмитру Лубінцю - уродженцю Волновахи. На момент обрання Лубінець був депутатом волноваської міськради. У парламенті він є секретарем комітету з питань регламенту та організації роботи ВР. У ЗМІ повідомлялося, що Лубінець намагався взяти на поруки Миколу Стрепаченко - одного з підозрюваних в організації замовних вбивств, в тому числі проти керівника ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України". Повідомлялося, що людина з таким ім'ям і призвищем, як у підозрюваного, зазначена на сторінці депутата як його помічник на громадських засадах. Також Лубінець відзначився у скандалі з їдальнею в Раді і журналістами, які пишуть про ціни та меню.

Були і позитивні момент. Приміром, Лубінець був першим, хто повідомив про російське громадянство мера Добропілля Андрія Аксьонова і про те, що він виїхав у Німеччину.

Президентські вибори (межі округу №60)

1999 рік. 2 тур

Леонід Кучма - 49,37%

Петро Симоненко - 44,69%

2004 рік. 3 тур

Віктор Янукович – 93.71%

Віктор Ющенко - 4,05%

2010 рік. 2 тур

Віктор Янукович – 90.19%

Юлія Тимошенко – 6.84%

2014 рік

Петро Порошенко - 32.15%

Сергій Тігіпко – 20.48%

Президентські вибори на окрузі у Волновасі і їхні результати говорять про те, що тут завжди була високою підтримка діючої влади, провладного кандидата. Особливо це стосується 2004-2010 років, коли за Януковича на цьому окрузі віддали рекордний відсоток голосів - більше 90%. І в 2004 і в 2010 Янукович був прем'єром, тож на повну катушку використовував свою посаду для "робочих", а по факту передвиборчих поїздок. У ці роки було підписано безліч угод між Кабінетом Міністрів та Донецькою обласною радою про регіональний розвиток Донецької області, проведено безліч мітингів під прапорами Партії регіонів, випущено безліч газет та листівок з лякалками про бандерівців та заборону російської мови. Тому не дивно, що у Волновасі, як і на всьому Донбасі, Янукович мав такий результат.

У 2014 році Волноваха стала одним з міст на Донеччині, де вдалося провести голосування. Воно відбувалося спокійно, ніяких провокацій не було, дільниці бойовики не захоплювали, хоча напередодні в дільничий виборчій комісії побоювалися, що вибори можуть не відбутися. Мовляв, дільниці сформовані не повністю, у місті не всім роздали запрошення і не було офіційних програм кандидатів на дільницях.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme