Не прижилися: Донбаські біженці в Москві не мають роботи та ризикують скотитися до бомжування

Уповноважений з прав людини в Москві Тетяна Потяєва підготувала перший звіт на цій посаді, що стосується її діяльності за 2014 рік. Значне місце в доповіді приділено положенню в Москві біженців з України

Не прижилися: Донбаські біженці в Москві…

Омбудсмен закликає "сприяти стабілізації їхнього соціального статусу", оскільки інакше для них не виключений ризик "скотитися до бродяжництва" і "опинитися на межі асоціальних верств", передає depo.ua з посиланням на "Комерсант".

У доповіді московського омбудсмена зазначається, що з початку минулого року "в рази збільшився приплив в Москву громадян України".

"У період з березня по 1 серпня 2014 УФМС по Москві по первинному зверненню прийнято понад 20 тис. громадян України", - йдеться у звіті. При цьому на початок 2015 статус біженця або тимчасовий притулок отримали всього близько 5,5 тис. осіб. Як сказала Потяєва, громадянство РФ за минулий рік отримали 49 сімей з України, в яких 15 дітей.

Біженців автор доповіді ділить на кілька груп: "особи, екстрено покидали район ведення бойових дій на території східної України", "фактично з-під обстрілу"; біженці з районів східної України, в яких не було бойових дій, але вони могли початися; а також "особи, які прибули з різних областей України у пошуках кращого життя". Експертами зазначалася наявність осіб, яких події на Донбасі "спонукали до скоєння неадекватних вчинків (наприклад, еміграції навіть з безпечних районів країни)". Були й ті, хто не проживав "на території воєнних дій, але прибули до Росії до початку зазначених подій, бо вирішили скористатися можливістю отримати пільги".

За даними органів РАЦС, в Москві зафіксовано сплеск кількості шлюбів, укладених між громадянами Росії та України. "Наявність близького родича з російським громадянством дає важливі пільги, тому багато з тих, хто на момент початку кризи на Україну перебував у стані цивільного шлюбу, поспішили узаконити стосунки", - йдеться у звіті.

При подачі заяви про надання притулку 60% громадян висловлювали бажання отримати громадянство РФ. Вибір Росії для еміграції обумовлений "сприйняттям її як етнічної батьківщини", її доступністю і відсутністю будь-якої альтернативи, а Москви - тим, що це великий мегаполіс і "місто великих можливостей", на відміну від регіонів, де "досить високий рівень безробіття". Як з'ясував департамент праці та зайнятості населення Москви, із загальної кількості громадян України, внесених до списків, передані УФМС по Москві (понад 14,5 тис. осіб), 80% категорично не бажали їхати з Москви. Однак, незважаючи на "культурну близькість і слов'янську зовнішність", біженці не можуть отримати роботу, на яку розраховують, наголошується в доповіді.

Біженці в Москві знаходяться в істотно гірших умовах, ніж в Україні (наприклад, одна з родин замість будинку тепер має "койку в будівельній побутівці" і кімнату у знайомих). Омбудсмен зазначає, що "єдиний зведений документ, наочно показує особливості всіх міграційних статусів", а також "умови, необхідні для отримання кожного з них, відсутні". В результаті біженці починають шукати допомогу на стороні, у тому числі у шахраїв, що викликає "подальшу невлаштованість з можливими в подальшому ризиками як для самого біженця, так і для міста". Щоб уникнути цього та інших ризиків ("шанси скотитися до бродяжництва", "опинитися на межі асоціальних верств") "важливо встановити контакт з цими людьми і сприяти стабілізації їхнього соціального статусу", вважає уповноважений.

Потяєва повідомила, що біженцям потрібно "давати роз'яснення, а тим, хто хоче повернутися, допомагати".

Як говориться в доповіді, на даний момент, завдяки постанові уряду від 22 липня 2014 року, що стосується розподілу біженців по іншим суб'єктам, "потік прибувають до Москви в екстреному масовому порядку скоротився, а можливість отримувати тимчасовий притулок залишилася лише в осіб, мають для цього пільгові підстави (головним чином - родичів в Москві)".

 

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme