На могли повірити: Муженко розповів, як російські війська зайшли в Україну

Військове керівництво отримувало дані про діяльність російських спецпризначенців в Україні й техніку з Росії, однак командири не вірили у достовірність і не наважувались дати відсіч

Про це повідомляє Depo.Донбас з посиланням на інтерв'ю начальника Генштабу Збройних сил України Віктора Муженка.

"У боях за Слов'янськ було перше підтвердження загибелі російських спецпризначенців, біля населеного пункту Миколаївка, коли ми накрили мінометним вогнем, артилерійським вогнем групу озброєних людей. По перехопленню ми отримали інформацію, що це дійсно специ з Російської Федерації", - розповів Муженко.

За його словами, це було не пряме підтвердження, а отримане з радіоперехоплення. Однак за кілька днів Росія офіційно провела поховання цих військовослужбовців.

Крім того, у ніч з 10-го на 11-го липня 2014 року був перший потужний удар російської артилерії, реактивної артилерії – "Градів", по табору 24-ї бригади.

Вогонь вівся з території Російської Федерації, із-за кордонів України.

"Потім це стало набирати все більше й більше обертів. І зараз я не готовий сказати, скільки це було – десять чи двадцять разів. Ну кілька десятків разів – це однозначно", - згадує очільник Генштабу.

За його словами, було і ще одне підтвердження вторгнення Росії в Україну. Муженко розповів, що 13-го липня, пізно ввечері була отримана інформація від Головного оперативного чергового Головного командного центру Збройних Сил України, полковника Маслєнікова. Його син тоді був старшим підрозділів, які перебували в районі Ізвариного і він телефоном доповів, що на територію України заходить техніка у великій кількості.

"Він називав цифру – 150-200 одиниць техніки. Він не міг тоді їх візуально оцінити, і визначити, скільки там броньованої чи автомобільної техніки. Він бачив здалеку спостерігав рух цієї колони", - розповів Муженко.

Він зазначає, що саме цей епізод переконав у початку справжньої війни.

Він розповідає, що ухвалив рішення привести Збройні Сили України до бойової готовності.

"Не АТО, а Збройні Сили України в бойову готовність "Повна", (зокрема і) частини протиповітряної оборони і після цього я доповів Президенту. За погодженням з ним, на його затвердження, ми нанесли удар всіма засобами",- розповів очільник Генштабу.

У першу чергу це були реактивні системи залпового вогню великої дальності "Смерч", артилерія, яка була в тому районі і саме по тій колоні.

"Це означало, що якщо дійсно це так, то це був якраз рубіж, який ми перейшли, скажімо так – війни. І я пам'ятаю, це такий психологічний момент",- згадує Муженко.

Він зазначає, що після того, як було ухвалене рішення про відповідь на ураження, закипіла робота на командному пункті.

"Люди зрозуміли, що рішення є, воно прийнято і цей психологічний момент, психологічний бар'єр був перейдений в той час, саме в той момент. І я скажу, що це було не просте рішення, тому що ми розуміли, що це дійсно так, ми уже розпочали, не розпочали, а ми уже вступили в фазу відкритої війни з іншою державою", - розповідає Муженко.

Він зазначає, що до цього часу і навіть після, Російська Федерація заперечує свою участь в бойових діях на Донбасі, хоча Україна вже має масу доказів, реальних підтверджень, що це дійсно регулярні збройні сили іншої країни, які перебували у свій час і перебувають і на сьогодні на території України.

"На другий день, для того, щоб все було у вогні й диму, ми підняли літаки-розвідники, для того, щоб зрозуміти, який був масштаб цієї події, який був масштаб цього вторгнення? Дим не давав можливості виявити реальну картину, і тільки на кінець третьої доби ми зрозуміли, що там вигоріли поля і кілька лишилося каркасів від тієї спаленої техніки", - згадує Муженко.

За його словами, це було кілька десятків одиниць.

"Чи це було сто п'ятдесят чи двісті – чи за цей час їх змогли евакуювати на територію Російської Федерації – на сьогодні нема ніякого підтвердження – в тому числі, і як немає підтверджень і від партнерів, і немає відповідних фотознімків за межами нашого кордону – тієї території. Ми не могли зрозуміти, чи це дійсно було так", - зазначає він.

Він зазначає, що коли 26-го серпня були перші полонені – 10 чоловік – десантників, тоді вже можна було конкретно говорити, що це підрозділи регулярних сил Збройних Сил Російської Федерації.

"Я кажу тому, хто заявляє, про те, що він знав (про вторгнення російських військ), мені цікаво – хто знав? Де ці люди, де вони були тоді і чому ніхто не міг донести цю інформацію до будь-яких державних органів, які б могли трансформувати цю інформацію до штабу Антитерористичної операції?", - зазначає Муженко.

Нагадаємо, що раніше Муженко розповів, що влітку 2014 року Іловайськ представляв інтерес для ЗСУ лише як один з тактичних епізодів.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme