Гіркін, Дубінський, Пулатов і Харченко: Де переховуються бойовики, яких звинувачують у справі МН17

У Нідерландах 9 березня розпочався суд у справі збитого в небі над Донбасом літака МН17. Обвинувачувані – відомі російські окупанти і бойовики, на суд не з'явилися

Дмитро Петрак

Підозрюваними і обвинувачуваними справі проходять росіяни Ігор (Стрєлков) Гіркін, Сергій (Хмурий) Дубінський, Олег (Гюрза) Пулатов, а також громадянин України Леонід (Крот) Харченко. 

Depo.ua розповідає, хто всі ці люди.

Ігор Стрєлков

Громадянин Росії, співробітник ФСБ, російський окупант, який брав участь в Приднестровській війні, в дагестанській зачистці населення, а також служив у Чечні. В 2014 році був кинутий на завдання щодо анексії Криму і окупації Донбасу з розв'язуванням там війни. Саме Стрєлков, справжнє призвище якого Гіркін, очолював збройний спротив окупантів у Слов'янську і на кілька місяців перетворив це місто на поле бою. Потім, під час звільнення Слов'янська, відійшов у бік Донецька і очолив там командування військ "ДНР", став "міністром оборони "ДНР" і військовим комендантом Донецька. Восени 2014 року повернувся у Москву, де перебуває і досі.

Проти Стрєлкова був поданий колективний позов від 25 родичів загиблих у катастрофи Boeing 777 рейсу МН17. Позивачі (в тому числі 10 громадян Нідерландів) стверджували, що Стрєлков несе відповідальність за загибель пасажирів і екіпажу цього літака. 21 грудня 2017 року Окружний суд Північного округу Іллінойсу задовільнив позов, заочно присудивши стягнути з Стрєлкова на користь жертв авіакатастрофи сумарно 400 млн доларів (по 20 млн доларів кожному позивачеві).

19 червня 2019 року Об'єднана слідча група (JIT) за підсумками проведеного розслідування офіційно включила Стрєлкова в число підозрюваних в причетності до авіакатастрофи і повідомила про наявність ордера на його арешт. Сам Стрєлков допускає, що влада РФ може видати його Нідерландам у рамках розслідування. Проте свою провину він не визнає. "Я не визнаю висунутого обвинувачення і не визнаю, що ці люди мають право пред'являти звинувачення мені", - заявив він.

Сергій Дубінський

Під час окупації Криму і Донбасу навесні 2014 року був відомий у мережі під ніком "Хмурий". Його справжнє ім'я і прізвище стали відомі після зламу електронної пошти Стрєлкова в травні 2014 року.

Дубінський – громадянин Росії, офіцер, але його звання невідоме: чи то полковник, чи то генерал-майор. Служив в Афганістані, у Чечні, у 22-й бригаді спецназу ГРУ. У квітні 2014 року нібито вийшов у відставку і відправився служити в "ДНР", пише ВВС. Влітку 2014 року Дубінський був головою військової розвідки "ДНР" (ГРУ ДНР). Цей орган з'явився на ранніх стадіях битви за Слов'янськ – першого великого протистояння проросійських сепаратистів і української армії. Розслідувачі вважають, що говорити про зв'язок Дубінського з авіакатастрофою можна, в першу чергу, на підставі телефонних розмов, перехоплених Службою безпеки України.

Вранці 17 липня 2014 року, в день аварії, Дубінський обговорював по телефону з іншими бойовиками прибуття "Бука" з екіпажем до Донецька. Тоді ж він доручив відправити в сторону Сніжного установку з колоною танків бригади "Схід". На записах, опублікованих СБУ, людина з позивним "Хмурий" пояснювала і мету перекидання: за його словами, установка була потрібна для "захисту "ополченців", дислокованих на лінії фронту на південь від Сніжного. Сам "Хмурий" теж вирушив у зону бойових дій. Вдень 17 липня він розповів у телефонній розмові, що перебуває у Маринівці – селі на південь від Сніжного: "Довбають" Градом "постійно, тільки зараз перепочинок. Літак ось теж зараз бахнули, "сушку ". У нас же "Бук-М", отримали ми". В той момент, стверджують автори доповіді Bellingсat, Дубінський ще не розумів, що замість українського штурмовика помилково був збитий пасажирський лайнер.

При цьому, як припускають розслідувачі, в момент запуску снаряда, який збив "Боїнг", Дубінський поруч з установкою не був присутній.  Незабаром після подій липня 2014 року він був змушений покинути схід України через конфлікт з іншими ватажками "ДНР". Зараз Дубінський веде розкішний спосіб життя на Росії і не боїться судового засідання у справі про збиття літака рейсу МН17.  Він впевнений, що Росія слідству у Нідерландах його не віддасть.

Олег Пулатов

Олег Пулатов (фото - bellingcat.com)

Пулатов – громадянин Росії, підполковник запасу ПДВ збройних сил РФ. Пулатова вважають одним з тих, хто відповідав за перевезення ЗРК "Бук" і надання екіпажу установки даних про точку для запуску ракет по цілях. BBC News пише, що він може дати свідчення у відео, а також спілкуватися з прокурорами і суддями через адвокатів. Зараз він живе на Росії. Пулатов – єдиний, хто бере участь у судовому засідання, хоча й через своїх адвокатів: його захищатимуть нідерландські юристи.

Докладна біографія Пулатова невідома, повідомлялося лише, що він народився у 1966 році, є підполковником ПДВ РФ. У 1997 році пройшов московські офіцерські курси "Постріл". Звільнений у запас в 2008 році за станом здоров'я. Деякий час проживав в Ульянівську. За словами Дубінського, Пулатова звільнили за пияцтво, він втратив квартиру, бомжував. Але потім згодився на Донбасі в "ДНР". 

З 2 травня 2014 року був у Донецьку у складі взводу з восьми осіб під керівництвом "Абвера" (Сергій Здрилюк), отримав позивний "Гюрза", потім, після прибуття до Краматорська, на початку червня приєднався до спецназу Дубінського. Був начальником 2 відділу в ГРУ Т1 по травень 2015 року, отримав звання полковника. У 2018 був арештований в Луганську, місяць просидів на підвалі, потім був відпущений. Тепер Пулатов перебуває на Росії.

Нещодавно з'ясувалося, що він навчався з чинним заступником міністра оборони України Анатолієм Петренком в Київському військовому училищі ім. Фрунзе.

Леонід Харченко

Єдиний в цій кампанії громадянин України. Народився в 1977 році у Костянтинівці на Донеччині, де і жив станом на 2014 рік. Чим займався до війни на Донбасі, мало відомо. А от після окупації Костянтинівки став її "комендантом" від "ДНР". З 6 липня 2014 року має позивний "Крот", командує "розвідувальним батальйоном" у "2-му відділі ГРУ ДНР". В одному з інтерв'ю пропагандистському ЗМІ Харченко підтвердив, що він – не кадровий офіцер, а "технар, тобто інженер", "офіцерське" звання отримав вже під час війни на Донбасі. Повідомлялося, що після 2015 року про нього нічого невідомо, навіть з'являлися припущення про смерть Харченка на Росії.

Проте, за даними "Нової газети", Харченко у 2016 році жив в Криму,  вів активне громадсько-політичне життя і навіть брав участь у виборах в якості члена виборчої комісії №1214 з правом вирішального голосу, був рекомендований до складу комісії Кримським республіканським відділенням "Комуністів Росії". В Україні Харченко перебуває у розшуку. 

У справі МН17 Харченко фігурує як підлеглий Дубінського і Пулатова. Влітку 2014-го він командував різними підрозділами розвідки ГРУ "ДНР". Судячи з даних прослушки СБУ, 17 липня 2014 року, людина з позивним "Крот" підказувала іншому прихильнику "ДНР" дорогу до місця перебування "Бука". Можливо, він також координував транспортування "Бука" з Донецька до місця пуску і подальшу евакуацію комплексу назад на Росію.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донбас