ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Через агресію Росії музеї Донбасу недорахувалися близько 1 млн експонатів

Близько 35 музеїв Донбасу залишилися на окупованій території, вивезти звідти експонати не вдалося, бо це може бути небезпечно для життя співробітників місцевих музеїв
Depo.
19 травня 2016 14:50
ФОТО: depo.ua

Про це пише Радіо Свобода з посиланням на начальника управління музейної справи та культурних цінностей Міністерства культури України Василя Рожка, передає Depo.Донбас

Він розповів, що навесні 2014 року Міністерство культури України порадило музеям Донбасу перемістити експозиції до фондосховищ. не всі дослухались рекомендацій. Наразі відомо, що найбільших руйнувань зазнав Донецький краєзнавчий музей.

"Біля Донецького художнього музею стався вибух. Але співробітники музею послухали наші рекомендації і всі експонати спустили в підвал. Тому експонати не постраждали. Найбільше зруйнований Донецький краєзнавчий музей - через позицію директора. Ніяких заходів не було проведено, як результат - 25 приміщень з 29 було зруйновано, а також пару тисяч музейних експонатів", - зазначає Рожко.

Всього, за його даними, через військовий конфлікт на сході України і анексії Росією Криму державний музейний фонд на даний момент недолічується більше 1 мільйона експонатів. В якому стані зараз музеї і експонати на непідконтрольних територіях, ні в Міністерстві культури, ні в регіональних управліннях не знають, бо з тими установами немає зв'язку.

"Експонати з тимчасово непідконтрольною території не вивозили - переживають за життя своїх співробітників. Були випадки, коли працівники музеїв намагалися врятувати експонати, після чого на кілька місяців потрапляли в підвали сепаратистів", - зазначають у матеріалі.

Луганщині в цьому плані пощастило більше: Луганський краєзнавчий музей вдалося вивезти до Старобільська. Щоправда, мова йде лише про працівників. 

У матеріалі зазначається, що через відсутність зв`язку та загальної бази на темі музеїв виникає чимало чуток та спекуляцій. Зокрема, місцеві жителі з окупованих територій періодично повідомляють у соцмережах, що цінні експонати з музеїв вивозити на Росію.

Додають паніки й представники "Л-ДНР" своїми заявами про "співпрацю" з "Ермітажем". 

У прес-службі "Ермітажу" факт співпраці спростовують.

"Наш головний хранитель сказала, що вона не давала коментарі такого роду. Ми допомагаємо всім музеям, але там наразі військові дії", - цитують відповідь "Ермітажу" у матеріалі.

У свою чергу Василь Рожко зазначив, що в Міністерстві культури України вже почали працювати над створенням реєстру вкрадених музейних предметів. За його словами, згідно з міжнародним правом, Україна зможе повернути собі експонати, які були в державному музейному фонді, якщо вони були вивезені.

Більше про життя Донбасу читайте на Depo.Донбас