Скорочення субвенцій: Що уряд Гончарука "урізав" Луганщині та Донеччині (ІНФОГРАФІКА)

З держбюджету вирішили підтримати освіту, а субвенцію на медицину скоротили

18 жовтня минулого року депутати Верховної Ради підтримали у першому читанні проект бюджету-2020, і в цьому документі не було передбачено гроші на субвенції соціально-економічного розвитку територій. Втім, вже у фінальну версію бюджету країни субвенції повернулися, але в меншому обсязі у порівнянні з попереднім роком.

Нагадаємо, таке явище, як субвенція на соціально-економічний розвиток, з`явилося в Україні у 2005 році. Щоб з'ясувати, який регіон отримає ту чи іншу суму коштів, у Мінфіні збирається комісія, яка на 50% має складатися з депутатів бюджетного комітету Верховної Ради. Ця комісія і має вирішити, якому регіону скільки субвенцій надійде.

Противники версії скорочення або скасування держсубвенцій стверджують, що це може підірвати процес розвитку територій, прихильники впевнені, що кошти потрібно виділяти і розподіляти інакше для більш ефективного освоєння. Наприклад, в ОПОРІ стверждують, що непрозорий та нерівномірний розподіл субвенцій між областями та районами в межах однієї області залежить від політичних факторів, а саме піару депутатів-мажоритарників. "Сама субвенція стала інструментом, за допомогою якого уряд забезпечує лояльність депутатів-мажоритарників до рішень та політики, яку він реалізує", – йдеться у дописі наглядачів ОПОРи.

Так чи інакше, бюджет країни вже затверджений, а субвенції, зокрема, на освіту і медицину в регіонах у ньому є.

Бюджет Луганської області урізаний вдвічі

Щодо бюджету Луганської області на 2020-й рік, то, на перший погляд, він має радикально "кризовий" вигляд: трохи більше 2 мільярдів гривень проти 4,2 мільярдів у 2019-му році. Тобто скорочений більше, ніж удвічі, при цьому сума субвенцій з державного бюджету визначена в обсязі 977 мільйонів 936 тисяч гривень, що менше показників минулого року на 66,7%.

"Таке скорочення є наслідком зміни у міжбюджетних відносинах обласного бюджету з Державним бюджетом, а саме: з метою удосконалення управління бюджетними видатками соціального спрямування у Державному бюджеті України на 2020 рік враховано передачу Міністерству соціальної політики видатків, які на сьогодні здійснюються за рахунок відповідних субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Йдеться про надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, на виплату допомоги сім`ям з дітьми та особам похилого віку, на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування за принципом "гроші ходять за дитиною". У 2019 році сума зазначених субвенцій становила 1,653 млрд грн", – пояснили у департаменті фінансів Луганської ОВЦА.

Економісти відомства також зазначають, що з 1 квітня 2020 року, відповідно до закону "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", Урядом передбачено виконання Програми медичних гарантій шляхом її фінансування з Державного бюджету України, у зв’язку з чим медична субвенція місцевим бюджетам передбачена лише на 1 квартал 2020 року у сумі 134,61 мільйона гривень. Це у порівнянні з 2019 роком менше на 457,372 мільйона гривень і стосується тільки обласного бюджету.

Медичну субвенцію міським, районним, селищним бюджетам та бюджетам об`єднаних територіальних громад Луганщини з держбюджету скорочено на 131 мільйон гривен, і це близько 70% менше, порівняно з минулорічною. Зазначимо, що обсяг медичних субвенцій значно скорочено не тільки для Луганщини, а для усієї країни загалом. На медичні субвенції регіонам передбачено виділення 14,582 млрд гривень, що складає на -73,8% менше за суму попереднього року. Відповідно додатку 5 Закону України "Про бюджет на 2020 рік", освітня субвенція місцевим бюджетам у 2020 році складатиме 77,5 мільярдів гривень, що на 11,4% більше минулорічного обсягу відповідних витрат.

Луганський обласний бюджет отримає на освіту 120 мільйонів гривень субвенції, що перевищує відповідний показник минулого року на 13%. Міста, села та об'єднані громади Луганщини отримають трохи більше 1 мільярда гривень. Це також більше на близько 13%.

Крім того, передбачається надання державної субвенції до загального фонду бюджету Луганщини. Частка цієї субвенції у загальній структурі обласного бюджету сягає 23,3%. Обсяг субвенцій до загального фонду обласного бюджету складає майже 317 млн гривень. Передбачається, що гроші будуть витрачені на розвиток системи екстреної медичної допомоги (36,1 млн гривень), субвенція на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла для дітей-сиріт та осіб з їхнього числа (17,8 млн гривень), субвенція на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами (8,2 млн гривень), а також вже вказані вище освіта та медицина – 120 та 134 млн гривень відповідно.

У 2020 році майже на 221 мільйон гривень зростає субвенція з держбюджету до спецфонду обласного бюджету на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах і становить 661 мільйон гривень. Втім, залізних гарантій, що кошти будуть ефективно освоєні, немає.

В ОТГ така сама тенденція

Бюджетні показники медичної та освітньої субвенції від держави у об`єднаних територіальних громадах Луганщини залишилися приблизно такі ж самі, як і в минулому році. Загальна тенденція – більше грошей на освіту, менше – на медицину.

Так, наприклад, Троїцька об'єднана територіальна громада затвердила бюджет-2020 з освітньою субвенцією з державного бюджету в сумі 31,784 млн гривень. За словами керівника ОТГ Деміда Палагно, цієї суми громаді буде цілком достатньо. В то й же час, керівництво громади не може назвати точну суму медичної субвенції і прораховує тільки перший квартал року – це 2,65 мільйона гривень на громаду. У минулому році Троїцька громада отримала від держави освітню субвенцію з держбюджету у сумі  майже 22,4 млн гривень. Медична субвенція склала 7,406 млн гривень.

У територіально найбільшій громаді Луганщини – Біловодській, у минулому році отримали від держави освітньої та медичної субвенції 48,7 та 15,8 млн гривень відповідно. Бюджет громади на 2020 рік передбачає отримання 52,8 млн освітньої та 4,2 млн гривень медичної субвенції (1 квартал року).

У Білокуракінській ОТГ планують отримати у 2020 році 29,9 млн освітньої субвенції та 2,4 млн субвенції медичної. Показники майже такі само, як і в минулому році. 

Новопсковська ОТГ планує отримати держсубвенції на освіту та медицину у 2020 році у сумі 21,7 млн та 2,4 млн гривень відповідно. У 2019 році медична субвенція склала 8,1 млн, освітня субвенція – 17 млн гривень.

Бюджет Донецької області у порівнянні з минулим роком теж зменшився майже вдвічі. 

Заплановані доходи у бюджеті Донецької області 2020 року становлять понад 5 млрд грн.  Торік ця сума складала понад 10,5 млрд грн. Зменшився і обсяг субвенцій з держбюджету.

Порівняємо субвенції у таблицях. Це цифри за 2019 рік.

А це таблиця з бюджету на 2020 рік. Статті, на які заплановано виділення субвенцій, істотно скоротилися.

Наприклад, обсяг освітньої субвенції збільшено. Обласний бюджет отримає на освіту на 8% більше, ніж минулого року – 321,5 млн грн. Місцеві бюджети на 12% більші – майже 2,5 млрд грн.  

А ось на медицину витрати цього року  вирішили скоротити.  Обсяг медичної субвенції у порівнянні з минулим роком знизиться більш ніж на 70%. Обласний бюджет отримає 388 млн грн, місцеві бюджети – трохи більше 378 млн грн.

Аналогічна ситуація зі скороченням грошей від держави на медицину  склалася і в об'єднаних територіальних громадах.  Наприклад, в Андріївській ОТГ цього року у порівнянні з минулим субвенція на медицину зменшилася більше, ніж в три рази.

У 2019 на ОТГ з п'яти сіл  з населенням майже 2,5 тис жителів виділяли 1,6 млн грн.

У 2020 передбачена медична субвенція  у сумі майже 427 тис. грн.

Це збільшує навантаження на місцеві бюджети. В Андріївській ОТГ дотація з місцевого бюджету на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я за рахунок відповідної додаткової дотації  з державного бюджету  цього року становить 595 тис. грн ( у 2019 – 419 тис. грн).      

А ось на освіту держсубвенція в ОТГ теж трохи зросла. Цього року Андріївська ОТГ отримає 6,2 млн грн замість 5,8 млн грн, які були минулого року.

Трохи виріс і бюджет громади – з минулорічних майже 44 млн грн до 46,5 млн грн у 2020-му.

Відслідкувати та порівняти інформацію по всім ОТГ Донеччини наразі неможливо, оскільки даних по бюджету 2020 та 2019 вони не оприлюднюють.

З медичною субвенцією така ситуація склалася не лише на Донеччині. По всіх регіонах її скоротили майже на 74%. ТОє замість 55 млн грн тогоріч держава цього року виділить 14,5 млн грн.

Деякі напрямки, на які минулого року виділяли  субвенції з держбюджету, цього року зі списку видатків бюджету Донеччини зникли взагалі. Так, держава не виділить грошей на витратні матеріали для закладів охорони здоров'я та лікарські засоби для інгаляційної анестезії, а ще на медикаменти для швидкої медичної допомоги. 
 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донбас