Тука анонсував переселенцям чергові маштабні зміни, а Захарченку - ліквідацію

У Маріуполі за цигаркою колишній голова Луганської області розмірковував про долю "захарченків" та налагодження зв'язків з мешканцями окупованого Донбасу

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Тука анонсував переселенцям чергові машт…

Маріуполь приєднався до міжнародної ініціативи "Міста солідарності". На однойменному форумі у приморському місті було підписано рамкову угоду для співпраці між Агенцією ООН у справах біженців та мерією міста.

Але ж від цієї події журналістів, місцевих активістів та переселенців відверто відволікав заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука. На балконі будинку культури, де проходив форум, за цигаркою він розповідав про власну стратегію, нові ініціативи щодо перетину лінії зіткнення, важке майбутнє "захарченків", як не перетворитися на "ляшків" та чому потрібно обмежити функції СБУ. У результаті сам собі ледь не зірвав офіційний виступ. Як йшли ці бесіди відслідковував кореспондент Depo. Донбас.

 Яка головна мета в роботі новоствореного міністерства?

 - Мета, перш за все – це розробка державної стратегії, якої ще досі не існує, на жаль. Насправді, виявилась ця процедура набагато складнішою, ніж спочатку уявлялось. Бо, взагалі -то ми маємо стратегію, але вона зроблена у вигляді презентації. А якщо вже виходити на державний рівень, то це має бути державний документ. Тобто, треба сідати і виписувати ідеї, які існують, у вигляді державних документів. Це, на перший погляд, дуже просто, але, виходячи з того, що кожну фразу, кожний термін треба узгоджувати з низкою, безліччю різних законодавчих актів, аби потім тебе не звинувачували у неузгодженості із законом, щоб не було різних судових позовів і таке інше, це величезна робота.

Зараз будемо робити акцент на те, щоб шукати юристів. Бо в нас юристів аж двоє. Їх просто реально не вистачає. Але і тут є нюанс, бо потрібні юристи з дуже своєрідним фахом. Це не ті адвокати, які займаються кримінальними, господарськими справами. Це ті люди, які мають досвід у напрацюванні якихось конституційних норм. Таких людей небагато.

 Що, на вашу думку, насамперед треба зараз робити для переселенців?

 - Перелік цих питань дуже довгий. Вони мають масу проблем, я на власні очі все це бачив. Мабуть, все таки, найбільші проблеми, я б їх не розділяв, вони йдуть як тандем, це – житло і робота. Все решта – це вже похідні від цих проблем. Звісна річ, проблем низка. Це і неузгодженість з наданням різного роду довідок, документів, нотаріальних посвідчень і таке інше. Але найбільш кричуще – житло і робота.

До того ж ми отримали дослідження, які були отримані КМІС завдяки допомозі ООН. І там є результати, які мені особисто трошки зіпсували настрій. Бо попередньо всю роботу по допомозі вимушеним переселенцям наші партнери і ми будували на тому, щоб розробити якісь мережеві центри по перекваліфікації. Нажаль, за опитуванням виявилося, що переселенців, які готові до зміни своєї кваліфікації чи підвищення рівня всього чотири відсотки. Людей, які хотіли б отримати допомогу для старту власного бізнесу – лише сім відсотків. Тобто, сімдесят з гаком відсотків людей – це ті, хто, практично все своє життя працювали на великих підприємствах. Створити для них умови повернути їх на великі підприємства, це практично зараз нереально для держави, бо нема таких інвестиційних проектів. І, нажаль, люди, які звикли працювати на шахтах, великих металургійних підприємствах, вони не мають звички, а мають навпаки якесь упередження і страх брати відповідальність за себе в свої власні руки. Тобто, займатись власним бізнесом. Над цим треба працювати, це одна з фундаментальних проблем.

І ми, до речі, вчора спілкувалися із послом Канади, ця інформація відома у спільноті: треба дослідити опит інших країн, як вони виходили з такого становища. І, звісна річ, треба робити все для найскорішого повернення людей на ті території, які вони були вимушені покинути.

 Що для цього потрібно?

 - Перш за все - мир.

 І як його досягнути?

 - Це має бути бажання щонайменш двох, а то й трьох сторін. Збоку України таке бажання є. Нажаль, ми є свідками чергової ескалації і чергових порушень будь-яких мінських домовленостей. Всім просто треба зрозуміти, що іншого шляху, ніж мир, просто не існує.

 У вас є особисті пропозиції, з якими ви готові вийти до Верховної Ради?

 - Звісно, є. Але тут справа не стільки в побажаннях. Бо, якщо просто виходити з побажаннями, на моє переконання, це черговий популізм. Я категорично проти такого. Треба виходити одразу з баченням тих чи інших дій, якими можна запровадити ці побажання в життя.

 Назвіть приклади…

 - Треба насамперед шукати шляхи фінансування. Бюджет, всім відомо, у ненайкращому становищі. Мене дуже задовольнила позиція прем’єра, щодо масштабного ремонту або відновлення доріг по всій країні. Виділяються величезні кошти, і це знову ж таки міжнародний досвід, що будівництво доріг тягне за собою розвиток цілої купи різних галузей. А це створення додаткових робочих міст, що і треба казати вимушеним переселенцям.

 А є якась конкретика, пов’язана із зоною АТО?

 - Зараз ми розробляємо механізм, який дозволить повернути нормальний функціонал логістичним центрам, які фактично так і не запрацювали за низкою різних причин. Є пропозиція від громадських організацій, і вона мені імпонує, щоб ті люди з окупованих територій, які отримують пенсії на картки, мали можливість на ці картки закупати товари у логістичних центрах. При чому обмеження у 50 кілограмів треба прибрати. Закупай хоч 10 тон, це український продукт, ти український громадянин, ти платиш гривнею, на здоров’я! Вези, продавай, що хочеш роби. Цей механізм передбачає наявність POS-терміналів, на логістичних центрах, і цьому нічого складного. Далі передбачено позачергове право проїзду людей на КПВВ саме у логістичний центр, аби вони не стояли добу у черзі.

Прекрасно розумію, що будуть якісь зловживання, треба їх попередньо проаналізувати та передбачити запобіжний механізм. З іншого боку, ми дорослі люди, все одне зловживання будуть.

 Але ж цим не обмежуються проблеми мешканців зони АТО…

 - Того тижня в мене була урядова гаряча лінія, я отримав рівно 20 телефонних дзвінків. Я вважав, що, в принципі, вони будуть торкатись одних і тих же проблем. Так ось, лише два дзвінка були по ідентичній проблемі. Тобто 19 абсолютно різних проблем у живих людей. Окрім тих проблем, що у всіх на слуху, наприклад, виплати, житло, існує ще маса проблем, які щоденно псують життя людям.

 Як їх вирішувати?

 - Це буде концепція, яка передбачає зміну законодавстві у цілій сфері питань нашого буття на цьому світі. Це буде торкатись і статусу того, що зараз в народі звуть пропискою. Можливо, буде торкатись і питань пенсійного забезпечення. Буде торкатись, і зараз це вже йде наживо, зміни порядку перетину лінії розмежування. Ми плануємо, і вже з президентом це питання обговорювали, він нас підтримує у цій ініціативі, відновлення пасажирських перевезень з окупованої території. Плануємо розширення та відновлення горизонтальних зв’язків. Це включає в себе, наприклад, просто ідея з голови: спільне дитяче свято. Чому ні? Ніякої політики! Ми готові ініціювати, за допомогою перш за все наших партнерів-міжнародників, прийом дітей на оздоровлення з окупованих територій. Готові проводити спільні спортивні змагання. Тобто, поновлення горизонтального діалогу.

Звісно мова не йде про діалог з терористами. Там цих терористів, якщо взяти загальну масу населення, яке мешкає на окупованій території, то ці ідіоти, які похватали у руки зброю, складають максимум один відсоток. А 99% - це цивільні люди, які хочуть нормально жити.

 Але ж цей відсоток, наприклад, Захарченко, взяли на себе функцію представництва цих цивільних осіб…

 - Ні. З ними ніхто ні про що домовлятися не буде. Їх доля – це або еміграція, або ліквідація. І таких прикладів на окупованій території – вище даху. Не будемо зараз згадувати Дрьомових, Мозгових. Слідом за ними і ось ці одіозні особистості підуть. Це не здатні домовлятись люди і майбутнього в них нема. Між іншим, такі люди і Росії назад не потрібні.

 Передбачаються якісь додаткові можливості для дітей та студентів-переселенців?

 - Доречі, ті два ідентичні дзвінка стосувались саме студентів. Це випускники донецького медичного університету, які у 2014 році закінчили навчання та залишились на інтернатуру, хочуть отримати українські дипломи. Та писулька, яка зараз видається на окупованій території, вона їм не потрібна. І вони звернулися з проханням знайти механізм аби зафіксувати ті знання, які вони отримали.

Тут знов таки проблема у нашому бюрократичному механізмі, це не залежить від прямих моїх повноважень, як заступника міністра. Я написав звернення в Міносвіти та в Міністерство охорони здоров’я, тепер, згідно цих безглуздих регламентів, чекаємо відповіді. Але я також дав пораду цим студентам по гарячій лінії звернутись саме до профільних міністрів.

На жаль все впирається у неймовірно неповороткий бюрократичний механізм нашої держави. Для мене взагалі таємниця, як все це досі не рухнуло і продовжує функціонувати.

У той же час зараз є два законопроекти. Перший стосується безкоштовного харчування дітей переселенців у шкільних та дошкільних закладах. Відправляли його на доопрацювання. У якому сенсі: я завжди виступаю проти будь-якого популізму. Будь-який закон має передбачати джерела фінансування. А інакше ми перетворимось на бовтунів типа Ляшка. Тому повернули законопроект. Проблема не проста. Якщо мова йде про місцеві бюджети, не кожний спроможний потягнути це фінансування. І це буде не вирішення проблеми, а фікція. Можливо, це треба покласти на держбюджет, але це повинно бути одразу прописано у законі. Аби у міністерств не було можливості проігнорувати вимоги закону.

Другий законопроект про те, щоб діти з окупованих територій могли безкоштовно, за рахунок держбюджету, навчатись у тих вишах, які переїхали з окупованих територій. Такі виші потрібно підтримувати, аби вони не розчинилися у загальній масі.

 Що ви думаєте про ініціативу Кабміну щодо нових засобів контролю перебування переселенців за адресами, вказаними у довідках, коли соцінспектори мають ходити по домівках та перевіряти фізичну наявність ВПО? Це допоможе вплинути на так званий пенсійний туризм?

 - Я вважаю, що, нажаль, нічого позитивного це не принесе. Ця позиція нашого міністерства була виписана у зауваженнях і озвучена на другий день після прийняття цієї постанови. На її обговоренні я публічно запропонував алгоритм, який, на мою думку, єдиний можливий, і дозволив би виконати функції, покладені на Мінсоцполітіки. До речі, сьогодні 20 число, останній день, після якого міністерство має рапортувати, що роботи виконані, усі соцвиплати поновлені. Я дуже сумніваюся, що це буде зроблено. З об’єктивних причин. Це катастрофічна нестача людей на місцях, яких неможливо набрати у такий кількості, аби члени цих комісій змогли фізично відвідати таку кількість людей. Це утопія, це нереально!

Як одну з можливостей вирішення цієї проблеми ще три-чотири тижні тому я запропонував, якщо вже цей процес затверджений, залучити до нього самих переселенців, активну їх частину, або волонтерів. Різко збільшивши кількість цих груп, які мають інспектувати. Нажаль, розуміння ми не побачили. І я з великою долею скепсису очікую офіційного звіту.

 А хтось рахував, яким фінансовим навантаженням на місцеві бюджети стане збільшення кількості інспекторів?

 Проблема навіть не в тому, що у місцевих бюджетах немає фінансування. Зовсім в іншому: на таку жебрацьку зарплатню ви можете зробити хоч 100 вакансій, все одне людей не наберете. Не хочуть вони йти працювати за півтори-дві тисячі гривень з таким навантаженням!

 Ви можете стисло резюмувати основні ініціативи щодо зміни механізму перетину лінії розмежування?

 Перше. Ми плануємо різко збільшити об’єм вантажів, дозволених для перевезення. Зараз іде дискусія: або 200, або навіть 500 кілограмів.

Друге. Ми плануємо суттєво скоротити перелік товарів, які підлягають контролю.

Третє. Принциповий момент. Ми хочемо залишити в розпорядженні контролю Служби безпеки України лише ті товари, які відносяться до групи подвійного призначення. Всі інші товари – це компетенція Мінекономіки, Мінсоцполітики, якщо треба, абсолютно нормальних цивільних міністерств. Цю нашу позицію розділили всі, окрім служби безпеки. Після узгодження цей документ буде винесений на затвердження Кабміну, тепер все залежить від того, яку фінальну позицію займе СБУ. Потрібно в неї забирати невластиві їй функції.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme