Як і чому Маріуполь відрізали від гарячої води до кінця року

Виникла заманлива перспектива митися з кухликів

Як і чому Маріуполь відрізали від гарячо…

Найпопулярніший товар у Маріуполі цього сезону - бойлери або газові колонки. А все тому, що місто залишилося без гарячої води аж до середини жовтня.

Відбулося це просто: опалювальний сезон завершився 1 квітня і разом з гарячими батареями, з квартир маріупольців пішла і гаряча вода. Спочатку гадали, що це тимчасово, але виявилося, що через борги "Маріупольтепломережі" перед "Нафтогазом" - близько 800 млн грн, про гарячу воду можна забути.

Чому виникла така космічна сума боргу - не зрозуміло, але відомо, що він накопичувався за час роботи колишнього начальника Дмитра Рауса, який очолював установу з 2007 по 2014 роки.

У листопаді 2014 року співробітники "Маріупольтепломережі" направили колективне звернення до президента України, міністра внутрішніх справ, СБУ та в Генпрокуратуру, у якому звинуватили тодішнього мера Юрія Хотлубея і вищезгаданого Рауса у розкраданні коштів. Відповідні документи публікувало видання mariupol.tv.

Втім, кримінальних справ з цього приводу правоохоронці не відкривали. Але за повідомленнями прокуратури Донецької області у серпні 2016 року було відкрите кримінальне провадження за ч. 5 ст. 191 ККУ щодо наступного начальника "Тепломережі" Ігоря Кліменка. Зокрема зазначається, що протягом 2015 року Кліменко закупив непотрібне для роботи установи обладнання на суму 975 тис грн.

Історія з боргом каламутна, але через це перед маріупольцями постала перспектива митися півроку з кухликів, або ж встановлювати бойлери.

Мер Вадим Бойченко назвав відключення води вимушеною мірою. А ще запевнив, що якість послуги постачання гарячої води у місті все одно була низької якості.

"У сучасній системі немає так званих "обраток", тому вода не на всіх поверхах прогрівається до необхідної температури. Багато маріупольців відмовляються від централізованого постачання гарячої води і встановлюють бойлери чи газові колонки", - зазначав Бойченко.

"Якщо нам пощастить, і ми потрапимо в програму реструктуризації боргу на 5 років, то нам спишуть всі відсотки і нарахування. Залишиться 480 млн грн, а це всього 8 млн грн на місяць. Нас поставили в такі умови, ми змушені були відключити воду, іншої альтернативи у нас немає", - додав Бойченко.

Практика встановлення бойлерів набуває популярності у місті, але вона має і зворотній бік медалі - вартість. Коштуватиме водонагрівач від двох тисяч гривень. Витратити таку суму можуть собі дозволити далеко не всі маріупольці. Продавці кажуть, що при вірному розпорядженні водою та електрикою, можна трохи зменшити витрати на комуналку. Наприклад, вимикати з розетки бойлер тоді, коли гаряча вода непотрібна. І обирати моделі з необхідним літражем, аби не гріти зайві літри.

Але так виходить не завжди. "Ми ще кілька років тому, до цієї ситуації з боргами "Тепломережі" встановили газову колонку. Але коли отримали платіжки, вийшло, що оплачувати цей газ нам дорожче, ніж платили б за гарячу воду. Втім, зараз, коли воду вимикають взагалі, такий варіант зручний", - розповіла маріупольчанка Тетяна.

Ті ж маріупольці, які не мають водонагрівача, гріють воду на газових плитах чи електрочайниками. Якщо у квартирі немає газового лічильника, то використаний газ нараховується на будинковий лічильник. А потім його вартість розподіляється на всіх зареєстрованих мешканців багатоповерхівки.

За словами заступника міського голови Михайла Когута, постачання гарячої води маріупольцям збиткове. "Аби послуга хоч трохи окупалась, куб гарячої води має коштувати більше 100 грн. А для багатьох мешканців і нинішні 74 грн задорого", - говорить Когут.

Без гарячої води залишились не тільки житлові будинки, а й державні установи, серед яких школи, дитячі садки і лікарні. Виходити з положення керівництву установ доводиться самотужки. Наприклад, у маріупольській міській лікарні №4, влітку минулого року за кошти швейцарських благодійників встановили сонячні батареї.

"Батареї не на всіх корпусах. Є тільки одна на інфекційному відділені №3, вона дозволяє у сонячні дні забезпечувати відділення гарячою водою. Ще одна менш потужна є на хірургічному відділені, але її вистачає тільки на освітлення у темний час доби. Вона використовує енергію, що накопичує за день", - говорить головний лікар Володимир Жігіль.

А ось у інфекційному відділені №1 завідувачу Анатолію Казанцеву довелось встановлювати бойлер кілька років тому на кошти спонсорів. "Від держави чи міста ми фінансування на ці потреби не отримали", - говорить Казанцев.

Втім, за словами начальника департаменту охорони здоров'я Маріупольської міськради Сергія Данилкова, встановлення бойлерів вийде дешевше за гарячу воду. "Ті затрати, що ми понесемо за електрику будуть нижче, ніж те, що доводиться сплачувати за гарячу воду", - зазначив Данилков.

За словами Бойченка, передчасне завершення опалювального сезону дасть можливість зекономити 110 млн грн. "Завдяки цьому ми зможемо вчасно розпочати наступний сезон опалення", - вважає він.

Підприємству "Маріупольтепломережа" цього року виділять 22 млн грн з міського бюджету. З них 10 млн грн на капітальний ремонт котлів, 5,9 млн грн - на ремонт котельних, 5 млн грн на реконструкцію центральних теплових пунктів, ще мільйон на матеріально-технічне забезпечення діяльності.

Проте у найгіршому стані опинилися дитячі садки міста. У Маріуполі хоч і розроблена програма по забезпеченню бойлерами дитсадків, шкіл та лікарень, але придбати їх можна буде, якщо в бюджеті вдасться щось заощадити.

За словами Бойченка, на сьогодні бойлерами не обладнані 13 дитячих садків. Для того, щоб встановити в них прилади для підігріву води необхідно 1 млн 773 тисячі гривень. Поки воду в цих дитячих установах гріють у харчоблоках.

Мер обіцяє, що гарячу воду ввімкнуть разом з гарячими батареями 15 жовтня, проте, енергетики не так оптимістичні і кажуть, що води може не бути аж до кінця року

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme