Які моторошні гігантські створіння блукали древнім Приазов'ям (ФОТО)

Під Маріуполем знайшли скам'янілі кістки імовірно "південного слона-мамонта", який жив на цій території в період Плейстоцену понад два мільйони років тому

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Які моторошні гігантські створіння блука…

Останки стародавнього ссавця, родича мамонта і мастодонта, виявили місцеві жителі в районі Мелекіно. Фрагменти бивня і кісток випали з крутого схилу морського узбережжя, археологам Маріупольського краєзнавчого музею і Маріупольського держуніверситету довелося неабияк попрацювати, щоб доставити їх до Маріуполя, адже ці скам'янілості важать до 50 кілограмів. Зараз частину знахідок склали у дворі музею, частину відправили на дослідження. Є припущення, що це - останки "південного слона", але остаточний "вердикт" повинні винести київські вчені.

Хто блукав Приазов'ям два мільйони років тому (ФОТО) - фото 1

"Знахідка дуже цікава. Для нашої фауни це цінне тим, що це дуже древня рання Плейстоценова (епоха, що почалася 2,588 мільйона років тому і закінчилася 11,7 тисячі років тому, - Ред.) фауна. Два з половиною мільйони роки цій знахідці, вона відноситься до мамонтової фауни, і вид називається "південний слон", але це за нашим припущенням. Більш точно встановлять палеозоологі, ми вже відвезли їм частину кістки", - розповідає Ольга Шакула, завідуюча відділом природи Маріупольського краєзнавчого музею.

Хто блукав Приазов'ям два мільйони років тому (ФОТО) - фото 2

Попередній висновок про вік останків тварини дозволила зробити структура грунту, де виявлена ​​знахідка - в шарах, де ще немає культурного шару, тобто вони сформувалися, коли на цій території ще не було людини.

Взагалі місцевий ландшафт - своєрідний зручний довідник для вчених-археологів і не тільки. Він багатий, особливо на морському узбережжі, на зсуви і обриви, що дозволяє "читати" по шарам грунту - наприклад, глини: від жовтої до синьої - до якого саме періоду належить та чи інша знахідка. Саме тому зараз з великою ймовірністю можна стверджувати, що це саме Південний слон. "Він був, імовірно, заввишки чотири метри, мав потужні бивні, теж завдовжки десь чотири метри, в діаметрі 20 сантиметрів", - каже Шакула.

Хто блукав Приазов'ям два мільйони років тому (ФОТО) - фото 3

Навесні вчені, коли встановиться відповідна погода - імовірно, в травні - продовжать розкопки. Зараз працювати просто небезпечно. "По коліно стояли у воді, щоб по одній кісточці дістати, і тут же хвиля накриває. Влітку це не проблема, а коли листопад-місяць, і ти стоїш у воді... не зовсім комфортно", - усміхається Шакула.

Хто блукав Приазов'ям два мільйони років тому (ФОТО) - фото 4

У майбутньої експедиції вчені сподіваються знайти й інші фрагменти доісторичної тварини. Буде великим успіхом виявити приблизно 50% кістяка. Саме це і зробить знахідку по-справжньому унікальною. Адже скелети доісторичних тварин в музеях дуже рідко складаються хоча б з третини оригінальних кісток. Все інше - вправні муляжі.

У той же час, це не єдина подібна знахідка на Приазов'ї, як поспішив заявити керуючий справами міськради Маріуполя Олександр Кочурін. І вже точно не "новий етап в історії Маріуполя". Вчені багато років вели подібні розкопки, і в музеях можна переконатися, що Маріуполь не вперше став "батьківщиною слонів".

"Говорити про те, що це єдина знахідка - не говоримо... У нас дуже розвинена зсувна ділянка, де розташований Маріуполь, і взагалі узбережжя наше. І дуже часто з цих зсувів на берег вимиваються кістки скам'янілих тварин, які мешкали саме в плейстоценовий період", - стверджує Шакула. Кажуть, що скам'янілості виявляли навіть при будівництві комбінату "Азовсталь".

До речі, коли вчені прибутку під Мелекіно працювати із знахідкою, жителі прилеглого селища показали скам'янілу кістку. Вона схожа на фрагмент стародавнього верблюда. Подібні останки також зберігаються в Маріупольському краєзнавчому музеї. Це були гігантські тварини - вистою п'ять і більше метрів. Взагалі фауна тих часів була вражаюча. Тут мешкали Еласмотерії - попередники носорога. Величезні ссавці 2,5 метри заввишки, п'ять завдовжки із півтораметровим рогом. У Маріуполі зберігається лобова кістка такого звіра.

Хто блукав Приазов'ям два мільйони років тому (ФОТО) - фото 5

Шаблезубі тигри тут не мешкали, вони водилися в Криму, а ось величезні зубри, дуже високі, велетенські складнорогі олені, попередники сучасних коней Гіпаріони, вовки - були. Неймовірно була розвинена морська фауна. Чого тільки варта хижа чорноморсько-азовська білуга - її походження датують приблизно 50 мільйонами років тому. Дуже багато було молюсків, які дали Приазов'ю пісковики. Були навіть корали, які утворювали рифи.

Хто блукав Приазов'ям два мільйони років тому (ФОТО) - фото 6

Складно уявити, як виглядала природа цих місць мільйони років тому. Територія, де розташований Маріуполь і його околиці, змінювалися то морем, то сушею 200 разів. Ті ж Південні слони бродили тут серед дубів і заростей ліщини. Все це змінилося степом, а сучасні ліси регіону практично всі посаджені людиною.

Хто блукав Приазов'ям два мільйони років тому (ФОТО) - фото 7

А, скажімо, тринадцять мільйонів років тому тут було Сарматське море, яке поєднувалося з трьох морів: Середземного, Чорного і Каспійського, і Азовське представляло собою протоку. Змінювалися берега, це тривало протягом мільйонів років. Азовське ж море, в тому вигляді, якому ми його знаємо - дуже молоде за історичними мірками, сформувалося лише шість тисяч років тому.

"І воно продовжує змінюватися, вітер відганяє воду, щось зникає, десь регресія, або навпаки - акумулятивні ділянки", - розповідає Шакула. І до сих пір на його дні йдуть вулканічні процеси з викидами грязей в районі Темрюка, ближче до Керчі.

За словами вчених, щоб відстежити всі зміни, що відбувалися з фауною регіону, знадобляться роки праці цілих інститутів. Сьогодні, не тільки внаслідок російської агресії, країна перед наукою у великому боргу. Втім, мізерне фінансування досліджень - ще радянська традиція. У травні експедиція за скелетом Південного слона під Мелекіно ризикує стати волонтерської. Якщо, звичайно, місцева влада не закладе на це кошти в бюджет, або держава дійсно не зацікавиться знахідкою. Але на сьогоднішній день ситуація така: "Вирішили експедицію зробити за допомогою того, що є. У когось є транспорт, щось є у МДУ. Перш за все - руки, це студенти! Вони як волонтери можуть виступити". І це практика не одного року.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme