Як у Краматорську ветерани АТО оговтуються від "любові російських братів" (ФОТО)

Краматорський центр соціальної адаптації ветеранів АТО "Поруч" називає себе єдиним в Україні

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Як у Краматорську ветерани АТО оговтують…

Центр розташований в одному із старіших будинків Краматорська по вулиці Марата. Цей будинок був побудований ще до Другої світової.  І майже відразу він зв'язав свою долю з військовими. Під час німецької окупації це був гуртожиток для румунських пілотів, які базувалися на аеродромі міста.  Крім того, для зручності військових у цьому ж будинку розташовувалися номера, у яких на військових завжди чекали жінки "неважкої поведінки". Це сусідство стало однією з міських легенд, яку городяни обов'язково розповідають всім гостям міста.

За 70 років після тих подій частина Донеччини знов окупована, але тепер вже російськими "братами", а у цьому легендарному будинку розташувався центр реабілітації для українських військових. Цікаво, що він зустрічає журналістів дитячім сміхом – у центрі проходить урок малювання.

Як у Краматорську ветерани АТО оговтуються від "любові російських братів" (ФОТО) - фото 1

І під цей супровід волонтери центру починають жваво знайомити зі своєю діяльністю.

Головними напрямками центру є "ветеран-ветеран", "ветеран-родина" та "ветеран-суспільство".

Як у Краматорську ветерани АТО оговтуються від "любові російських братів" (ФОТО) - фото 2

Напрямок "ветеран-ветеран" передбачає соціальну адаптацію ветеранів після повернення з АТО. За словами волонтера центру Ігната Баєва, у бійців, які повернулися з війни, у цивільному житті виникає дуже багато складнощів.

"Я дуже добре з цім знайомий. Я сам пройшов АТО, служив у 25 бригаді. Повернувся додому. Думав, що трішки відпочину та повернуся до побратимів. Але завітав до цього центру і залишився тут працювати. Я відчуваю, що потрібен хлопцям тут", - розповідає Ігнат.

Як у Краматорську ветерани АТО оговтуються від "любові російських братів" (ФОТО) - фото 3

За його словами, дуже часто ветерани звертаються з якимось простими проблемами – вони не знають як оформити якусь пільгу чи отримати землю. При цьому мова навіть не йде про бюрократичні перепони – більшість хлопців не знають з чого почати та куди звертатися. А центр "Поруч" надає всю необхідну консультацію. Крім того, центр допомагає психологічній адаптації колишніх бійців та займається так званою "адреналіно-терапією" – стимулює займатися активними та екстремальними видами спорту. Зокрема відвідувачі центру регулярно замаються альпінізмом на спеціальному стенді та у реальних горах, проводять підйоми на українські вершини та беруть участь у туристичних походах.

Як у Краматорську ветерани АТО оговтуються від "любові російських братів" (ФОТО) - фото 4

Взагалі, дуже часто для ветеранів важливе звичайне спілкування та порозуміння.

"Я сам пройшов через це – коли я повернувся ставлення до мене було не надто прихильним. Звісна річ, ми не вимагаємо ставитися до себе як до героїв, але для певної частини городян ми чи не вбивці. Звісна річ, з часом таких людей стає все менше, але перетинатися з ними дуже важко. І досі до нас заходять "гості" розповісти, що ми допомагаємо "фашистам, які обстрілювали місто". Наодинці справитися з таким ставленням о себе дуже важно", - розповідає Ігнат.

Не менш важливим для центру є і напрямок "ветеран-родина". Він передбачає різноманітні активності для родин колишніх та діючих військових. Зокрема регулярно проводяться зайняття з малювання та виготовлення та хенд-мейду.

Як у Краматорську ветерани АТО оговтуються від "любові російських братів" (ФОТО) - фото 5

Крім того, у центрі проводяться фітнес-тренування для дружин військових. Також діти ветеранів регулярно відвідують цікаві місця Донеччини під час екскурсій. "Ці зайняття часом навіть важливіші, ніж наша допомога безпосередньо військовим", - розповідає Ігнат.

Як у Краматорську ветерани АТО оговтуються від "любові російських братів" (ФОТО) - фото 6

Ще одним напрямком діяльності центру є стимулювання громадянської активності ветеранів АТО. "Ми намагаємося навчити ветеранів  громадянській активності. Ми вважаємо, що ветерани мають йти до влади. Й не лише для відстоювання своїх інтересів. Ці люди знають, що і як слід змінювати у країні", - переконаний Ігнат. Для активних військових в центрі діє проект "За ВДВ" який розшифровується як "За ветеранів до влади". Кілька разів на тиждень його учасники збираються та прослуховують лекції та тренінги з громадянської активності.

Взагалі від початку травня до середини вересня центр активно займався підтримкою демобілізованих АТО. Було отримано 2090 звернень і надано стільки ж послуг. За час діяльності проект допоміг понад 620-ти клієнтам, які користувалися різноманітним набором послу.

 Анастасія Мельниченко, координаторка проекту, голова ГО "Studena", пишається результатами діяльності та щиро рада, що центр допомагає повернутися атовцям до мирного життя: "За півроку роботи центр "Поруч" став комфортним і психологічно захищеним середовищем. Найбільш популярними серед наших ветеранів є активності з елементами адреналінотерапії, а також послуги юридичного та психологічного характеру (останніх, до речі, було надано понад 215). І найголовніше, люди сюди приходять тому, що центр дає їм змогу комунікувати та прокладати нові соціальні зв'язки – а це і було однією з головних наших завдань".

 

 

 

 

 

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme