Вибори-2015: У Краматорську екс-регіонали від Порошенка битимуться з Опоблоком

У місті сформувалися нові центри впливу, які будуть намагатися утворити лояльну до них місцеву владу

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Вибори-2015: У Краматорську екс-регіонал…

Depo.ua продовжує цикл публікацій, присвячених підготовці до місцевих виборів.

Про найголовніші передвиборчі баталії та піарні війни, чиї обличчя ховаються за новими проектами, та хто за ними стоїть, а також з чим ідуть до виборців головні політичні гравці - читайте в розділі "Вибори-2015"

Попри те, що питання місцевих виборів на Донбасі ще не вирішене, у Краматорську, про всяк випадок, почалося активне ворушіння як старих, так і нових претендентів на депутатські крісла і посаду мера. 

Особливо зважаючи на те, що останніми роками місцевих виборів у Краматорську фактично не відбувалося. Були кабінки, урни, бюлетені та навіть кандидати, а ось справжнього вибору у городян не було. Під час голосування вони лише узаконювали вибір, який за них вже зробили.

У місті подейкують, що за Януковича власник НКМЗ Георгій Скудар, тодішній губернатор, а потім і міністр Анатолій Близнюк та тепер вже екс-генеральний прокурор Віктор Пшонка напередодні всіх місцевих виборів просто сідали за стіл переговорів та вирішували, кого вони бажають бачити міським головою, та формували єдиний перелік кандидатів до міської ради.

Цього разу така схема просто не спрацює. "Партія регіонів", яка цементувала ці важелі зникла, як і більшість віще зазначених осіб. Натомість сформувалися нові центри впливу, які будуть намагатися утворити лояльну до них місцеву владу.

Поки що активну роботу с виборцями у місті проводить лише група, пов'язана з народним депутатом від БПП Максимом Єфімовим. До обрання депутатом Верховної Ради він керував підприємством "Енергомашспецсталь", яке належить російській корпорації "Росатом". Крім того, він був депутатом Краматорської міської ради від "Партії регіонів". Після звільнення Краматорська гучно порвав з цією політичною силою, та почав виборчу компанію до Верховної Ради як самовисуванець. А вже у новій Раді примкнув к Блоку Петра Порошенко. Втім окремі заяви та вчинки депутата є досить дивними. Зокрема, він наполегливо переконував у ефірі Громадського ТБ, що 90% руйнувань у Краматорську пов'язані з обстрілами з боку Збройних сил України.

Його громадська організація "Наш Краматорськ" вже розгорнула у місті активну рекламну компанію: десятки бордів, роздача сувенірної продукції та постійна "джинса" у місцевій пресі. Більш того, левова частина місцевих ЗМІ знаходяться під фактичним контролем цієї групи. Цілком зрозуміло, що ближче до виборів саме ця громадська ініціатива буде висувати не лише кандидата на посаду міського голови, але й кандидатів на виборах до міської ради.

Кілька тижнів тому, під час зустрічі з працівниками міської міліції Єфімов заявив, що найближчим часом він та його громадська організація запропонує щонайменше трьох кандидатів на посаду міського голови. А хто з них піде на вибори, буде визначати праймериз. Проте, як він буде проходити, народний депутат не розповів. Хто будуть ці кандидати, поки що невідомо - в команді просто немає ярких особистостей, яких можна було б назвати готовими градоначальниками.

Вибори-2015: У Краматорську екс-регіонали від Порошенка битимуться з Опоблоком - фото 1

Втім, є вдосталь неоднозначних особистостей, які просто мріють пересісти в крісло міського голови. Наприклад, про своє бажання балотуватися неодноразово заявляв колишній заступник міського голови Андрій Безсонний. Під час Євромайдану він дуже близько спілкувався з місцевими тітушками, а під час окупації міста відмовився від своєї посади. Вже після звільнення знов забажав бути заступником міського голови й поновився на цій посаді через суд. Правда відразу після отримання компенсацій з бюджету зажадав вже бути помічником народного депутата.

Ще один ймовірний кандидат - виконуючий обов'язки заступника міського голови Олексій Яковленко. Він потрапив на посаду через "задні двері" - міська рада відмовилась призначати його заступником мера, й тоді виконуюча обов'язки міського голови призначила його виконуючим обов'язки свого заступника. Цікаво що під час захоплення Слов'янська бойовиками, Яковленко с задоволенням звітував про усунення Нелі Штепи з посади міського голови та про підготовку міста до референдуму "ДНР". А зараз у кулуарах краматорської міської ради його вже називають "нашим наступним міським головою".

Вибори-2015: У Краматорську екс-регіонали від Порошенка битимуться з Опоблоком - фото 2

В крісло міського очільника також  мітить і керівник громадської організації "Наш Краматорськ" та власник мережі супермаркетів Олександр Большаков. Втім поінформовані джерела стверджують що нардеп Єфімов може зробити ставку й на ще більш екзотичні кандидатури.

Цікаво, що незважаючи на те, що Єфімов входить до парламентської фракції БПП, з місцевим осередком цієї партії він практично не контактує. Займаються просуванням президентського блоку зовсім інші люди, які мають пряме відношення до Майдану у Краматорську. З великою долею вірогідності можна сказати, що більшість поміркованих патріотів буде висуватися або балотуватися саме від цієї політичної сили. За словами керівника міського осередку БПП Валерія Власенка, попре членство у фракції, Максим Єфімов не є членом партії.

"У нашої політичної сили є домовленість, що ми будемо йти на місцевих виборах з іншими демократичними силами. Проте, ніякі депутати не можуть нав'язувати нам кандидатів у партійні списки. Безумовно, вони можуть когось пропонувати, але остаточне рішення буде приймати осередок, уважно аналізуючи минуле цієї людини, ї досягнення та життєву позицію", - підхреслив Валерій Власенко.

Вибори-2015: У Краматорську екс-регіонали від Порошенка битимуться з Опоблоком - фото 3

Щодо іншого впливового табору, начолі якого стоїть президент НКМЗ та колишній депутат-регіонал Георгій Скудар, то ця група поки що не проявляє жодної політичної активності. Хоча інсайдери повідомляють, що у місцевих виборах брати участь буде обов'язково. У цієї групи є кілька важливих переваг.

По-перше, НКМЗ постійно працює з виборцями: здійснює доплати діючим та колишнім співробітникам, підтримує соціальну базу, реалізує невеличкі проекти у місті. Завдяки цьому у них є певний електорат, який на місцевому рівні буде голосувати саме за них, не звертаючи уваги на політичну силу, яку вони представляють.

По-друге, саме ця група контролює величезний адміністративний апарат, який займався підготовкою та проведенням виборів. А оскільки українські вибори - це мистецтво, якому слід довго навчатися, наявність таких людей можна назвати додатковою перевагою. Цілком можливо що ця команда піде на вибори під прапором "Опозиційного блоку". Принаймні установчі збори обласного осередку цієї партії проходили саме у приміщенні яке належить НКМЗ.

Втім, нікого з впливових новокраматорців на цьому зібранні не було. Тож у них є певний простір для маневрів. Крім того, не варто ігнорувати величезний політичний досвід Скудара - він тричі обирався депутатом Верховної Ради й ще один раз депутатом ставав його протеже Юрій Боярський.

Вибори-2015: У Краматорську екс-регіонали від Порошенка битимуться з Опоблоком - фото 4

Останнім часом цікавість до Краматорська демонструє ще один впливовий регіонал - Борис Колесников. Кілька останніх тижнів у місті активно розповсюджується газета, яка контролюється цим бізнесменом. Напередодні виборів це може говорити лише про те, що хтось готує майданчики для проведення агітації.

Щодо інших демократично-парламентських партій, то вони в міжвиборчий період жодної активності у місті не проявляють. Перед виборами вони, безумовно, розгортають свої штаби, будуть щось робити, але це скоріше з метою нагадати про себе в загальнодержавному контексті. Тому зараз більшість патріотичних сил міста зайняло вичікувальну позицію, й з ким вони підуть на вибори, буде зрозуміло ближче до старту перегонів.

Ще однією відмінною рисою цьогорічних місцевих виборів у Краматорську може стати неймовірна кількість кандидатів на посаду міського голови та депутатів ради. Велика кількість публічних особистостей вже заявила про це, або проводить активну інформаційну компанію. Втім, є вірогідність, що більшість цих кандидатів насправді виявляться "технічними", так би мовити, під когось з лідерів перегонів. Також цього року про своє бажання взяти участь у перегонах заявляє дуже велика кількість підприємців. Цілком можливо, що нова міська рада буде мати рекордне представництво саме малого та середнього бізнесу, які стануть альтернативою представникам великих промислових підприємств.

Якщо проаналізувати загальні настрої перед виборами, то можна зробити певні висновки.

По-перше, ці вибори, якщо таки відбудуться, стануть дуже динамічними та веселими - нас очкує справжня боротьба між учасниками й деяка інтрига щодо можливих переможців.

По-друге, з урахуванням відсутності чіткої політики щодо Донбасу та складної економічної ситуації, слід очікувати певного реваншу старої гвардії. Проте не зрозуміло з якими політичними гаслами вони прийдуть до міської влади. Втім, у місті вже не буде монополії влади, а в міськраду практично гарантовано зайде певна частина патріотично настроєних депутатів з новими поглядами на розвиток міста.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme