Захоплення Слов'янська: Сім років тому Стрєлков і найманці з Росії розпалили війну на Донбасі

Сім років тому, 12 квітня 2014 року офіцер ФСБ Ігорь Стрєлков-Гіркін привів у Слов'янськ "русскую вєсну"  і розпалив війну на Донбасі

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Захоплення Слов'янська: Сім років тому С…
ФОТО: ЕРА

Задовго до цієї дати ситуацію в місті і антиукраїнські настрої розхитували регіонали і комуністи, проводячи мітинги, акції і поширюючі в місті чутки про кровожерливих бандерівців.

З чого почалася війна у Слов'янську

Окупація Cлов'янська почалася вранці з захоплення будівлі міського управління МВС. Озброєні чоловіки в балаклавах і камуфляжі оточили управління, звезли під будівлю шини та доски, збудувавши барікади. Вони вивісили на адмінбудівлі російський триколор.

Цього ж дня вперше бойовики захопили журналістів Hromadske TV і Лента.Ру, привели в захоплену будівлю міліції, обшукали, відпустили, але заборонили їм працювати в місті.

Міський голова Неля Штепа цього дня спочатку заявила, що в її місті "однозначно" буде проводитися референдум "ДНР". Вона також розповіла, хто і як захоплював в Слов'янську міськвідділ міліції, а також міськадміністрацію.

"Ми дізналися про те, що у нас сьогодні захоплення в 8:00 ранку, мені зателефонували мешканці і сказали, що йде захоплення. Я тут же 8:00 ранку приїхала. Хлопці озброєні, їх у будівлі понад 1000 осіб. Я запитала у них - хто вони, вони відповіли, що є донецькими ополченцями. Я дуже багатьох людей знаю, це наші люди з Краматорська, з Донецька, з Дружківки ... Вони сказали, що вони донецькі ополченці ", - казала тоді Штепа.

Проте вже за кілька днів, коли бойовики призначили свого "народного мера"і відкрили першу стрілянину - розстріляли автомобіль з людьми, Штепа сказала геть інше.

Вона заявила, що серед загарбників немає місцевих і владу захопили невідомі їй люди.

СБУ все одно порушила проти Штепи справу за статтєю "посягання на територіальну цілісність і недоторканність України". Штепу і досі судять, ніяк не можуть посадити у тюрму, вона встигла обратися депутатом міськради Слов'янська.

Бойовики біля захопленої будівлі міліції Слов"янська 12 квітня 2014 року

Барикади бойовиків у Слов"янську 12 квітня 2014 року

Бойовики привезли шини до міліції у Слов"янську 12 квітня 2014 року

Слов"янськ 12 квітня 2014 року бойовики будують барикади

Захоплення Слов"янська 12 квітня 2014 року

Мешканці у захопленому Слов"янську 12 квітня 2014 року

Захоплена бойовиками міліція Слов"янська 12 квітня 2014 року

Російські найманці у Слов"янську 12 квітня 2014 року

Як центральна влада України відреагувала на захоплення Слов'янська

Вже 13 квітня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков оголосив, що в Слов'янську розпочалась Антитеррористична операція за участью спецпризначенців і військових. Перший бій відбувся під Семенівкою на околиці міста між групою полтавської СБУ "Альфа", десантниками 80-ї аеромобільної бригади на 6 одиницях БТРів і двома групами проросійських бойовиків. Причому з української сторони бій вели лише шість бійців "Альфи" і один БТР лейтенанта Вадима Сухаревського. У бою загинув капітан СБУ "Альфа" Геннадій Біліченко, були важко поранені полковник Геннадій Кузнєцов, полковник Кукса і співробітник МВС Селіхов. Спецпризначенці "Омеги" знищили 2 блок-пости сепаратистів: 1 з боку Краматорська, інший зі сторони Харкова, але перший штурм Слов'янська провалився.

15 квітня до Слов'янська було відправлено 1-й резервний батальйон оперативного призначення НГУ у складі 300—350 чоловік. Також у Слов'янськ висунулася українська бронетехніка 25-й повітряно-десантної бригади з Дніпра, 16 квітня місцеві мешканці у селищі Пчолкіно під Краматорськом заблокували понад півсотні військових і техніку, не даючи їм проїхати. Потім стало відомо, що бойовикам вдалося привласнити зброю і шість БТРів і пригнати усе це в сусідній Краматорськ. 

Пізніше, після того, як бойовики збили військовий український гелікоптер в Краматорську, Стрєлков дав перше інтерв'ю і розповів про наміри окупантів.

АТО у Слов'янську тривала два з половиною місяці. 

Що Стрєлков каже про захоплення Слов'янська 

Стрєлков і його бойовики вийшли з міста 5 липня, а згодом Кремль його відсторонив від справ і відкликав в Москву.

Вже за рік Стрєлков в інтервью російській газеті "Завтра" зізнався, що якби не захопив владу в Слов'янську, на Донбасі всі розпалені проросійські настрої були б погашені.

"Спусковий гачок війни все-таки натиснув я. Якби наш загін не перейшов кордон, в результаті все б скінчилося, як у Харкові, як в Одесі. Було б кілька десятків убитих, обпалених, заарештованих. І на цьому б скінчилося", - заявив Стрєлков, зазначаючи, що воювати місцеві на Донбасі не хотіли. Йому довелося шукати тих, хто б погодився стати "ополченцем".

Також вже у 2021 році він визнав, що він разом з росіянами-бойовиками готував вторгнення на український Донбас ще до оголошення АТО, що російська влада у цьому допомагала і координувала.  А ще Стрєлков зізнався у військових злочинах, у тому що розстрілював українців в місті без суду і слідства. 

За сім років цей російський диверсант наговорив вже на кілька довічних термінів, повністю розкрив участь Росії у подіях 2014 року. Тим не менш, він залишається живий, живе у Москві, отже він ще для чогось потрібен Кремлю.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme