Волонтери оголосили війну бійцям АТО через торгівлю армійськими обладунками після демобілізації

Дембеля, коли їдуть додому, забирають із собою спорядження і намагаються його продати, в той час як нові добровольці залишаються без обладунку

Валентина Емінова
Головний редактор
Волонтери оголосили війну бійцям АТО чер…

З новою хвилею демобілізації актуалізувалася проблема торгівлі військовою амуніцією, яку волонтери купували бійцям.

Depo.ua з'ясовував, як волонтери і Генштаб борються з цим явищем.

Проблема продажу і перепродажу військового спорядження, придбаного волонтерами за рахунок благодійності, з'явилася майже у той час, коли український народ почав одягати (і озброювати) українську армію.

Причому, торгівля йшла, так би мовити, у двох напрямках. З одного боку, волонтерською "снарягою" торгували нечисті на руку військові: минулого літа, коли каски, броніки, приціли та інше добро військового призначення волонтери привозили і передавали військовим без особливого обліку, просто в руки, деякі безсоромні "захисники вітчизни" перепродували його на стороні. Тобто до солдатів воно не доходило.

З іншого боку, і ця проблема виникла після першої демобілізації, деякі бійці АТО, їдучи додому, забирали бронежилети та інше спорядження, куплене на благодійні кошти, і потім його продавали.

Волонтери оголосили війну бійцям АТО, які торгують армійськими обладунками - фото 1

Бійці з передачами від волонтерів (фото Roman Sinicyn / Facebook)

"БЕРИ ШИНЕЛЬ, ПОШЛИ ДОМОЙ". ПОТІМ ПРОДАШ...

Продають і зараз, в чому можна переконатися, обійшовши кілька міських ломбардів.

Наприклад "Новости Дніпропетровська" пишуть, що на житловому масиві ім. Перемоги військові здали кілька приладів нічного бачення, за які отримали близько 2,6 тис. грн. І це непогана ціна, так як ринкова їх вартість стартує від 4 тис. грн.

"За тиждень сюди принесли подібних речей відразу чотири штуки І, що цікаво, не самі колишні бійці, а представниці прекрасної статі, кажучи, що це речі брата, або чоловіка", - пишуть журналісти.

У Львові парамедик-доброволець Юрій Бондар знайшов в ломбарді прилад нічного бачення.

"Вчора зайшов у ломбард навпроти будинку і був у шоці: на вітрині стояв прилад нічного бачення і ціна - 24 тис грн. Мені дозволили оглянути прилад і поглянути на документи тих, хто його здав", - написав він на своїй сторінці в "Фейсбук".

За інформацією "Вістей" у київських ломбардах є речі, ймовірно вивезені із зони АТО. Наприклад, ломбард "Найкращий" на бул. Перова в Києві продавав кевларову каску за 2,3 тис. грн і кобуру для пістолета за 280 грн.

Волонтери оголосили війну бійцям АТО, які торгують армійськими обладунками - фото 2

Продають військове спорядження і на OLX: берці (від 200 грн), форму (від 200 грн), бронежилети (від 2 тис. грн), кевларові шоломи (від 2 тис. грн), тепловізори (100 тис. грн), нові і б /в. Але, на жаль, дізнатися чи продають цей товар АТОшники, дуже складно: в оголошеннях вони цього не вказують, а на пряме запитання відповідають: "а вам навіщо?".

Іноді пропозиції купити щось з обладунків б/в зустрічаються і на Волонтерської дошці оголошень у "Фейсбуці", де багато хто шукає товари для добровольців. Але в адміністрації групи впевнені, що це не демобілізовані АТОшнікі намагаються заробити на волонтерській допомозі.

"Такі приклади я не зустрічала. Тут, на дошці, їх би швидко "вирахували". Гадаю, тут вони продавати не ризикнуть, дають оголошення на OLX", - розповідає представник групи Світлана Юсіпенко. Вона пояснила, що продавати можуть те, що привезено на замовлення й не підійшло за розміром або не стало у нагоді.

"Іноді бійці самі "паляться": дзвонять на нашу гарячу лінію і пропонують  купити чи тепловізор, чи машину, - розповідає волонтер з "Армія SOS" Аліна Михайлова. - Іноді інформація приходить він інших бійців, наприклад про те, що людина продає автівку, яку йому дали волонтери. Один хлопець з 93-ї бригади воював під ДАПом (Донецький аеропорт, - ред), і за проявлену звитягу, схоже, вирішив забрати автівку, яку ми передавали, собі, сказавши нам "я не вижу достойных, кому эту машину можна отдать". Тоді ми офігєлі, як і його побратими, що з ним воювали. Але машинку врешті забрали в нього.  І от знову прийшла інфа, що хтось продає "теплік", хтось машину на розборку".

Миколаївські волонтери стали помічати, що на міських ринках продається спорядження, яке вони купували бійцям. Причому,каже один з волонтерів Дмитро Удовицький, не тільки форма, але і, наприклад, планшети.

"Що стосується планшетів, це просто крадіжка - продають те, що передали волонтери. Волонтери не хотіли афішувати, тому що це була гуманітарка з-за кордону і вони бояться, що цей канал відмовиться надалі допомагати. Нещодавно чув, що один з офіцерів забрав шість спальників, - розповідає Дмитро. - А ось наколінники, розгрузки, тощо продають демобілізовані бійці. Це прояв тієї самої "простоти", яка гірше воровства. Типу "А чо, це ж мені подарували?!" І одна справа, якщо мова йде про форму, але якщо продають тепловізор, це різко змінює справу - така штучка коштує кілька десятків тисяч гривень".

Волонтери оголосили війну бійцям АТО, які торгують армійськими обладунками - фото 3

Подібні обладунки українських військових можна зустріти у продажу на речових базарах

НА ОБЛАДУНОК - КЛЕЙМО "НЕ ДЛЯ ПРОДАЖУ", НА БІЙЦЯ: "КРАДІЙ"

Зараз волонтери ламають голову, як припинити цей "воєнторг". І тут знову "ножиці": з одного боку треба б все ставити на баланс Міноборони - тоді торгівля буде вважатися розкраданням державного майна із карною відповідальністю, красти стане складніше (або страшніше). Та й боєць не забере з собою нічого державного, тому що його ніхто не відпустить на дембель, поки він не здасть за описом все, що отримав під запис. Або за втрачене майно з зарплатні вирахують.

В "Армії SOS" з цим погоджуються, але кажуть, що тільки коли буде напрацьовано систему, за якою усіляки лиходії в частинах не зможуть розкрадати речі, можна буде говорити про те, щоб ставити на баланс. Поки ж довіри до МО ще менше ніж до бійців.

"Тобто, якщо у бійця ти хоч якось можеш забрати машину, то у військової частини, де на ту машину одразу ціла частина ротів - нереально", - пояснює вона.

Щоправда, волонтери кажуть, що здійснювати контроль над Міноборони для них поки що - на рівні наукової фантастики, тому поки вони намагаються хоча б привчити до контролю комбатів.

"Але вони не вміють і не звикли цього робити. Вони ж не підприємці, які цінують час і гроші. Те, що зараз цивільні інтегруються в армію - це добре, це принесе здоровий підхід до життя, до речей тощо. Працювати з корупцією на рівні тиловиків бригади або батальйону - це для нас більш перспективно. Це просто рівень нашої групи. Сподіваюся, волонтерський десант в МОУ теж зробить свою справу ", - говорить Дмитро.

Крім того, волонтери працюють з бійцями. По-перше збирають факти про порушення (про них повідомляють самі солдати), по-друге, говорячи мовою замполітів "ведуть активну виховну роботу".

Волонтери оголосили війну бійцям АТО, які торгують армійськими обладунками - фото 4

Амуніцію намагаються якось маркувати, наприклад, клеїти наліпки: "Волонтерська допомога. Не для продажу", але враховуючи, що наклейку легко зняти, вони скоріше апелюють до совісті бійця, аніж заважають перетворити волонтерське майно в товар. Були, каже Дмитро, ідеї наносити гравіювання, проте далеко не на всі предмети його можна нанести.

Придумали і засіб боротися з продавцями, які приймають на реалізацію речі від бійців. У травні в Миколаєві планується силова акція: "наліт" на торгову палатку.

"Ну,"наліт" в доброму сенсі - підійти і докладно розпитати "а це звідки", "а чому тут клеймо "Не для продажу?" і т.п. Ми будемо про цю справу широко розповідати, щоб створити прецедент, - каже Дмитро і звертається до українців. - Будь ласка, якщо ви бачите або знаєте, хто продає армійське спорядження, скажіть знайомому волонтеру. Якщо ви самі хотіли щось продати з того, що "вам подарували", будь ласка, відмовтеся від цієї думки - віддайте спорядження в армію. І не беріть на реалізацію нічого з цих товарів. Не беріть! Цим ви наближаєте війну до свого дому!"

У "Армії SOS" знайшли вихід у тому, що складають акт прийому передачі, за яким боєць зобов'язується повернути машину, коли йде на демобілізацію. Акт завіреній печаткою благодійного фонду, тобто боєць бере в оренду машину у БФ. А якщо він намагається показати, що чхав на цей документ, до нього як до підозрюваного в крадіжці приходять волонтери з міліцією та пресою.

"Це вже стало нормальним явищем: ти як мама приходиш до бійця, кажеш "Ну-ну-ну, так не можна, то ж ти не за свої кошти купляв, аяяй тобі!". Ну і далі з ним розбірається міліція", - говорить Аліна.

Волонтери оголосили війну бійцям АТО, які торгують армійськими обладунками - фото 5

Фото УНІАН

МІНОБОРОНИ КАРАЄ НЕСХВАЛЕННЯМ АБО ГРОШАМИ

У Генштабі кажуть: якогось покарання крім несхвалення демобілізованим бійцям за вивезення та продаж волонтерської амуніції не передбачено. Якщо вона не була на балансі у військовій частині. З цієї ж причини логісти Міноборони двома руками за те, щоб все, що приходить від волонтерів, ставити на баланс. Тим більше, що тоді легше буде перерозподіляти між частинами ресурси.

Правда, знову ж волонтери кажуть, в Міноборони все одно не вибудувана система запитів.

"Військовому начальству легше попросити допомоги у у волонтерів, ніж звертатися до свого відомства. Такий підхід породжує масу зловживань, не облікованого майна", - пояснює Дмитро Удовицький.

Прес-секретар Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов на це каже, що про випадки розкрадань йому нічого невідомо, але просить тих, хто про такі випадки знає, надавати їх розголосу. 

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme