Поїздка в зону АТО: Що треба знати про гаджети, щоб не потрапити "на підвал"

Невинний на перший погляд пост на Фейсбуці чи фотографія можуть зробити вас в очах бойовиків "коригувальником карателів" - і, привіт, підвал

Поїздка в зону АТО: Що треба знати про г…

Їдучи на окуповані території, ми дбаємо про фізичну безпеку, часто забуваючи, що у віртуальному просторі ми не менш вразливі для супротивника, ніж в реальності. 

Як убезпечити себе та свої гаджети під час поїздки в зону АТО Донбас.depo.ua розповів експерт та тренер з цифрової безпеки Юрій Сергеєв.

Юрій  - спеціаліст з кібербезпеки, на волонтерських засадах співпрацює з громадськими ініціативами та активістами, що допомагають вимушеним переселенцям з Донбасу.

"З вовками жити…"

Їдучи на окупованіу територію, намагайтеся не виділятися. Яскраві бампери на смартфонах, стильний чохол на ноутбук - звичні речі на "великій землі", але на території, де володорює сила, ці невинні аксесуари можуть видати, що ви "не такий як усі". Якщо збираєтесь перетинати "кордон" з так званими "ЛНР-ДНР" і везете з собою гаджети, залиште аксесуари від них вдома - на блокпості вас вірогідніше за все попросять відкрити стильний кейс, ніж непримітну потерту сумку.

Найкращою мірою безпеки буде залишити компютер та смартфон вдома

За декілька днів без інтернету ви не вийдете з курсу подій, але збережете техніку, нерви і місце в багажі. Щоб бути на звязку, придбайте дешевий телефон-"цеглину", а ще краще - і нову сім-карту. Не повторюйте ситуацію з “візиткою Мацуки”, якщо у вашій телефонній книзі є відомі прізвища - видаляйте без жалю. Також можна підключити послугу слідкування за сім-картою, яку пропонують деякі українські оператори, та попросити друга чи родича відстежувати ваші переміщення. Таким чином людина, разом з якою ви підключили цю послугу, у разі небезпеки зможе відправити запит оператору, щоб дізнатися, де ви знаходитесь.

Не пишіть публічно в соцмережах, куди і коли ви збираєтесь їхати 

Таким чином ви прямо повідомляєте супротивнику, де вас шукати. Якщо дуже кортить або треба такою інформацією поділитися - краще зробіть це після того, як повернетесь. Якщо ви викладаєте в мережу фотографії, зроблені під час подорожі, відключить на телефоні функцію геолокації, але краще цього не робити взагалі. І не фотографуйте військових чи бойову техніку - це може здатися підозрілим як бойовикам, так і українським військовим на блокпосту.

Не зберігайте в компютері документи, фото та відео, що викривають вашу "проукраїнськість"

Краще скопіювати їх на флешку чи зйомний жорсткий диск та залишити вдома. А ще краще зберегти на хмарному ресурсі в інтернеті (Dropbox, Google Drive) - таким чином, ви зможете отримати доступ до цієї інформації, як тільки будете онлайн. Пустий компютер виглядає підозріло, тож наповніть його нейтральною інформацією - фільмами, музикою, нейтральними фото та картинками, встановіть якусь гру.

Видаліть зі смартфону додатки соцмереж, месенджерів, електронної пошти, онлайн-банки та планери. Знаючи паролі, ви легко скачаєте та встановите їх, коли повернетесь.

Надійний пароль на смартфоні та компютері може стати в нагоді, якщо техніка загубиться, але не треба шифруватися "до зубів" - це приваблює увагу та може навести бойовиків на думку, що ви ховаєте від них щось дійсно цікаве.

Скоротіть телефонні розмови і переписку в дорозі до необхідного мінімуму 

Якщо ви подорожуєте громадським транспортом, не обговорюйте гострі теми по телефону, ви не знаєте, що за люди їдуть разом з вами. Обмежтесь банальним "все в порядку, я в дорозі". Якщо край треба повідомити щось важливе - краще пограйте в розвідника, напишіть повідомлення в Фейсбуці, але позбудьтеся історії листування як можна скоріше. Коштовними та примітними гаджетами краще не світити, ваш новий айфон чи планшет, нажаль, може сподобатися не тільки вам, а й недобросовісним попутникам.

Якщо все ж таки ви не уявляєте поїздку без соцмереж та інтернету - розділіть приватний та робочий простір

Людям, що часто подорожують в зону АТО, краще мати по два акаунта в соцмережах - приватний та для роботи, при чому в такому разі доступ до приватних акаунтів на гаджетах, що подорожують з вами, можна залишити. Якщо бойовикам і закортить перевірити, що ви там постите, вони повинні побачити котиків, селфі в туалеті та смішні коуби. Як повернетесь - "одірветесь на повну", постячи новини, картинки з тризубами, свічками та прапорами. Якщо перебуваючи на окупованій території вам все ж таки треба використовувати робочий (фейковий) акаунт організації, компанії, тощо, працюйте через VPN. Таким чином ніхто не визначить, що ви пишете "крамолу" прямісінько в логові сепаратистів. І не переходьте по підозрілим ссилкам, які вам можуть надіслати приватним повідомленням - таким чином можна відстежити ваше місцезнаходження.

 

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme